n ■P Dat kan door AH Albert Heijn goedkoper! *1 Betaal er minder voor) H Spinazie blik 69 Sperciebonen groot blik 104 Bruine bonen e.cfc'.*69 Rollen droprol Osca Choc. Blokken 2,ooc Hippodrome bestrooid 250 gram Witte hagel 200 Boterhamkorrels Spirala's 49 33 17 25 Het geheim om het leven practischer en goedkoper in te richten Vergissing leidde tot geheim recept maakt U het leven Passen en metenNeen, met blokken speelt deze juffrouw niet. Zij verricht ernstig en belangrijk werk op het Bouwbureau van Al- ALLER HANDE bert Heijn. Daar wordt met kleine modellen de meest doeltreffende indeling der AH-Zelfbedienings- winkels van tevoren bepaald. Het puikje van de zomergroenten heeft AH voor U ingekocht en ingeblikt, in boordevolle blikken met veel groenten en weinig water. De prijs is dubbel aantrekkelijk, nu gewone groenten zo duur zijn. Snijbonen heel maal In half blik 85 Doperwten groot blik vanaf 74 Kinderen die vragen... vragen iets lekkers. Voor deze „kleine klanten" heeft AH een grote sortering: alles even smakelijk en... (omdatzo'n kindermond nooit stilstaat) buitengewoon voordelig] 250 gram Ons nieuwe zandkoekje 250 gram Ieder AH-artikel is zo voor delig. Stap maar een AH- winkel binnen. Kijk die prijzen, keur die kwaliteit. Alles bewijst het: door AH kunt U er beter van eten - en U betaalt er minder voorl Huishoudkoffie 1C0 230 gram I0u Hele Siam rijst droogkokend 300 gram Siam rijst grof gebroken 300 gram Huishoudzeep ïwaar, dukbal stuk Speciale Mnbledinf Rozijnen 2SO gram Vermicelli 130 ga. Maïzena Beschuit Grote snijkoek per stuk AH Thee it 10 tot 12 cent per pakje goedkoper dan elk ander kwaliteitsmerkl Met AH Thee zet U het lekkerste kopje. Want AH Thee is zó voordelig in prijs, dat U gerust een acbepje extri pot kunt doen. a in de Blauwmerk 112 Groenwerk I 108 Roodmerk g 102 Geelmerk 99 Het zelfbedieningssysteem uit Amerika overgewaaid is een tegemoetkoming aan de dringende behoefte van het Nederlandse volk om het leven goedkoper en practischer in t« richten. Dat systeem haakt in op de volwassenheid en eigenwaarde van de kopers en maakt het winkelpersoneel van verkoper tot prettig adviseur van de klant. Toen Albert Hetfn in 1952 in Schiedam z'n eerste zelfbedienings winkel opende, was dat een experiment. Spoedig bleek, dat het een succes was. Nog hetzelfde jaar werden elders twee soort gelijke zaken geopend; in 1953 niet minder dan elf, en in 1954 maar liefst zestien. Thans zijn er in totaal 30. Er wordt gestaag voort gebouwd. De practijk heeft bewezen, dat de zelfbedieningswinkels, kortweg Z.B.- winkels genoemd, in een behoefte voorzien. In al die zaken deed men gedurende de afgelopen tijd steeds nieuwe ervaringen op. Men kan thans zeggen dat de zelfbediening volledig is aangepast aan de eisen, die de Nederlandse huisvrouw stelt. Een punt, waaraan men grote aan dacht schenkt en waaraan volgens de ervaring ook behoefte bestaat, is de deskundige voorlichting. Het personeel in een Z.B.-zaak (men denkt wel eens ten onrechte, dat hier minder personeel voor nodig is) heeft thans meer tijd om de klant zo hij of zij dat wil, rustig bij het doen van zijn inkopen behulpzaam te zijn. Het personeel dient hiertoe een zeer grote vakkennis te bezitten en bovendien een bepaald gevoel voor dit zo directe contact met de client, hetgeen duidelijk afwijkt van het contact via de toonbank. Alle artikelen zijn verpakt; er is grote zorg besteed aan de wijze van verpakking en aan het verpakkings materiaal hetgeen vooral de hygiëne ten goede komt. Een typische ervaring, die men bij alle Z.B.-zaken heeft opgedaan is dat mannen klaarblijkelijk minder bezwaar hebben om in dergelijke winkels inkopen te doen dan voor heen in een gewone kruideniers winkel. Psychologen zullen moeten uitma ken wat er precies de reden van kan zijn. In ieder geval, er is behoefte aan en enthousiasme voor dit moderne winkelen. Misschien komt het nog wel eens zover, dat (ook) de Nederlandse huis vrouwen alle dagelijks benodigde levensmiddelen „onder één dak" zullen kunnen inkopen. Intussen, de organisatie vergt heel wat. Bij de inrichting van een Z.B.- winkel wordt op het bouwbureau van Albert Heijn gebruik gemaakt van een beweegbare maquette. Met be hulp van kleine modellen van de inventaris wordt nauwkeurig op schaal telkens de meest doeltreffen de indeling uitgedacht. Daarna vindt de bevoorrading plaats met over de duizend verschil lende artikelen. Hoe die voorraad op peil wordt gehouden Wel, laten we het daar een volgende keer nog eens over hebben. Dat is een hoofdstuk apart. TT EBT U wel eens opge- TT merkt, dat de onderste koek in zo'n gezellige bus Zaanse koeken altijd ver keerd om" ligt? Dat heeft practische betekenis. Zo'n omgekeerde koek onderin voorkomt breuk. En daar moet vooral bij zo'n heerlijke koek als de Zaanse voor gewaakt wor den. Die Zaanse koek is overigens (al weer 28 jaar geleden) een belangrijke uitvinding geweest. Men zocht naar een fabriek matige bakmogelijkheid van de beroemde zg. Joden- koeken. Door een wat royale dosering van eieren en boter vond men de nadien veel geïmiteerde, maar nooit geëvenaarde Zaanse koeken. Het bakgeheim er van schuilt behalve in de juiste verhouding van de grond stoffen, in de stooktechniek van de veertig meter lange bandoven. Daar is vakman schap voor nodig. Ook is het van belang, dat de voor elke koek benodigde hoe veelheid deeg altijd gelijk is. Een fractie deeg meer zou het de witgemutste meisjes aan het eind van de oven onmogelijk maken twintig koeken in de bus te krijgen. En dat is het voorgeschreven aantal. gericht o^HdTlkllniebegrip modern winkelen nauw verbonden. Alles is er op gericht om de klant m de gelegenheid te stellen snel en goedkoop zijn boodschappen te doen.

Allerhande | 1955 | | pagina 4