nmMrn Warme dranken verhogen de stemming SkMWê, Kerstrapport dat altijd geldt Hier een keuze wit een keur van bekende en onbekende recepten Wat geven wij er bij -HAVERMOUT-! niet te evenaren voedingsmiddel Een gezonde morgenstond begint met AH-Havermout in de mond! AH Havermout 77 AH Havermout A7 ERWTEN en BONEN tegen sikkeneurigheid A B-Zuidvruchten rechtstreeks geïmporteerd uit zonnige boomgaarden 36 47 69 69 27 32 14 21 2 ALLER HANDE T~F"7ARME dranken verhogen ontegenzeggelijk de huiselijke wy gezelligheid, zij brengen fleur en kleur aan het 'dag programma van het gezin. Het kopje thee bij het ontbijt en in de late namiddag, het kopje koffie 's morgens zo om streeks tienen en 's avonds na de warme maaltijd, zij vervullen beslist een taak in ons dagelijks bestaan. Hoe kunnen wij er naar uitzien, om eens even neer te ploffen en dan heerlijk op ons gemak te genieten van het pittige aromaVerkwikt en weer „tot alles" in staat voelen wij ons daarna l Thee en koffie zijn onze vrienden door dik en door dun. Vandaag eens een woord over een onverwachte verwennerij, TJ weet wel, U stapt dan binnen met een blad vol dampende koppen of glazen, waarvan niemand de uitzonderlijke geuren kan thuisbrengen. Voor die dranken, die in de meeste gevallen weinig meer behoeven te kosten dan het ge bruikelijke kopje koffie of thee, volgen hier een aantal recepten. Maak er regelmatig iets van klaar voor Uw gezin, nodig Uw vriendinnen op visite en waag het er op, eens te breken met de sleur en een gezellig oud-vader landse drank aan te bieden of één van de verrassende nieuwig heden. Ook aan het thema „wat geven wij er bij" is gedacht door een korte aanduiding. U zult hierbij verschillende variaties aantreffen, welke zeer voor de hand liggen en gemakkelijk op te volgen zijn. Wij wensen U veel succes Warme melkdranken MOCCA-CHOCOLADE (spe culaas, A.H. Groninger koek, Zaanse koeken, zelfgebakken cake). Maak op de gewone wij ze een kop chocolademelk klaar, meng de cacao en de suiker echter aan met koffie-extract in plaats van met een kleine hoeveelheid koude melk. VANILLE CHOCOLADE (lan ge vingers, kaneellbeschuit, zelf gebakken cake). De chocolade in de gewenste hoeveelheid tegelijk klaar maken. Tot slot een of meer pakjes vanillesuiker bijroeren. ANIJSMELK (stroopwafels, ontbijtkoek, zelfgebakken cake) Per kop 1 kwart anijstablet, waarop zonder meer kokende melk gegoten kan worden. AMANDELMELK (zandkoek jes, Zaanse koeken, speculaas). Neem 30 gram gepelde amandelen en breng deze met ruim koud water aan de kook; verwijder het vliesje en laat de amandelen drogen. Maal ze daarna zeer fijn en breng deze hoeveelheid ver volgens met 1 liter koude melk aan de kook. SLEMPMELK (kaneelbeschuit, speculaas of zelfgebakken tul band). Bind in een linnen lapje 5 gram thee, plukje saffraan, 4 kruidnagelen, stukje pijpkaneel en stukje foelie samen en laat dit langzaam in 1 liter melk trekken. Na een half k een uur aan de kook brengen, bundeltje verwijderen en de melk een wei nig met maizena binden. BITTERKOEKJESMELK (lan ge vingers, wafels of biscuit) Wrijf per liter melk 50 gram bitterkoekjes fijn, vermeng deze met de melk en 50 gram suiker en breng het geheel aan de kook. Andere wanne dranken GEKRUIDE BESSENSAP (lan ge vingers,- Zaanse koeken of zelfgebakken wentelteefjes). Dit recept kunt U op verschillende manieren uitvoeren; le. met een stukje pijpkaneel, sap en schil van 1 citroen, stukje gember wortel, 2e. stukje pijpkaneel met alleen een citroenschil en 3e. stukje pijpkaneel en 1 citroen, welke met 10 kruidnagelen is bestoken. De inhoud van een flesje bessensap met eenzelfde hoeveelheid water zeer lang zaam met de kruiden aan de kook brengen. Daarna zeven en op smaak met suiker vermengen. WARM BIER (stroopwafels, ontbijtkoek, zelfgebakken tul band). Roer 6 eierdooiers met 100 gram suiker los, breng in tussen 1 y2 liter melk aan de kook, verwarm een y2 of liter bier en voeg beide voorzichtig toe. Voeg ook nog 1 kruidnagel, een stukje pijpkaneel en de schil van M citroen toe en houdt de massa au-bain-Marie steeds roerende warm tot deze gebonden is. Ze ven en zo warm mogelijk serve ren. dl water, 100 gram suiker en een ongeschilde sinaasappel, waarin 15 kruidnagelen zijn gestoken, ongeveer 2 uur laten trekken. BISSCHOP (zie warme wijn). Als warme wijn, echter nu uit sluitend van Algierse rode tafel wijn bereiden; kruiden: 1 si naasappel met kruidnagelen, pijpkaneel en foelie. WIJNPUNCH (zie warme wijn). 300 gram suiker met 1 dl water tot een stroopje koken; 1 fles Algierse tafelwijn toevoe gen, verder als kruiden 5 kruid nagelen, stukje pijpkaneel, stuk je foelie en schil van citroen. Na ongeveer 10 uur zachtjes trekken, zeven en een glaasje rum toevoegen. Bouillon en soepen De „kant en klaar" soepen, vol gens de gebruiksaanwijzingen op de pakjes bereid, vormen eveneens een welkome afwisse ling op het gebied der warme dranken. Serveer 'bij zo'n heer lijk dampende kop een droog of besmeerd toastje! Advertentie WARME WIJN (A.H. Groninger koek, lange vingers, Zaanse koeken, zelfgebakken cake, tul band of poffertjes). In een melk- ketel (tuit en deksel moeten goed afsluiten) de inhoud van een fles Algierse rode tafelwijn en een fles rode bessenwijn, 2 Havermout levert voor het minste geld de meeste voe dingswaarde. 1 ons er van bevat: 13 gram eiwit (even veel als twee grote eieren!); 7 gram vet; 70 mg* kalk; 390 mg* fosfor; 4 mg* Uzer; 740 microgram* vitamine bl en b2. Deze zeldzame rijkdom aan waardevolle bestanddelen maakt havermout zo goed koop tot een door niets geëvenaard voedingsmiddel. mg betekent milligram; microgram bij vitamine B wil zeggen een duizendste milligram. 500 gram «rfc Snelkokend 500 gr. pak TMb Havermout als ontbijt? Uitste kend. Gezond. Iedere dokter zal het volmondig beamen. Kook voor Uw man en kinderen (en ook voor U zelf!) 's morgens havermout. Een bord is zo ver orberd. En ze kunnen er een lange ochtend op teren. Begin er morgen weer mee. Het is goed voor ze Snelkokend 500 gr. pak Havermout HO per pak "to Havermout Quaker per pak 46 T? EN verstandige huisvrouw weet, dat zij bij een geva rieerde voeding niet bang be hoeft te zijn voor tekorten in medische zin. Het is haar be kend, dat het gemiddelde Ne derlandse menu, wat vitamine B betreft, aan de lage kant ligt. Advertentie WATER-CHOCOLADE (lange vingers, wafels, kaneelbeschuit, zelfgebakken cake). Maak op de gewone wijze een kop chocola de klaar, meng echter aan met koud water, giet er vervolgens zeer snel kokend water bij en serveer het met 1 k 2 eetlepels koffieroom. CITROENTHEE (chocolade, biscuit, vijgen, dadels of gehal veerde dadels, waartussen een stukje walnoot of gember). Zet op de gewone wijze thee, laat echter in de pot 1 citroenschil meetrekken; vermeng het sap van een halve citroen (per liter thee) met 2 theelepeltjes suiker, en vul dit aan bij de getrokken thee. Verenig het nuttige met het aangename: eet ook eens gedroogde zuid vruchten! Vul het vita- minentekort aan. Albert Heijn onderhoudt eigen contacten met de voornaamste productie centra in de wereld. Daar plukken Albert Heijn's klanten dan ook „de rijpe (zuid)vruchten van!" Pruimen 250 gram Grote Pruimen 250 gram Pruimedanten 250 gram Calif. Abrikozen 100 gram Perz. Abrikozen 100 gram Tutti Frutti 100 gram Sultana Rozijnen 100 gram Blauwe Rozijnen 250 gram 25 Gele Rozijnen - 100 gram LÓ - I 7 Krenten 100 gram 17 10 Tafelamandelen 100 gram 5/ Sucade 100 gram 4/ Dadels per pak I 7 Portugese Vijgen 250 gram Daarom komen er bij haar minstens ééns per week peul vruchten op tafel: erwtensoep, bruine bonen, witte bonen, ca- pucijners, linzen; mogelijkheid tot afwisseling i§ er genoeg! In het gezin van haar buur vrouw, die hier niet aan denkt, bestaat aan het einde van de winter een tekort van 30 mg B-vitamines bij e 1 k der ge zinsleden. Daar de dagbehoef- ie ongeveer 3 mg bedraagt, is dit een respectabel bedrag! Vroeg of laat zullen in zo'n ge zin moeheid, prikkelbaarheid en gebrek aan arbeidsvreugde de sfeer gaan bederven. Tengevolge yan het slechte zo merweer zijn de peulvruchten wat duur dit jaar. Hier en daar tracht men inferieure kwaliteiten tegen lagere prij zen op de markt te brengen. Bij Albert Heijn bent U vanzelf sprekend verzekerd van de beste kwaliteiten. In verband met bovenstaande overwegin gen is zulk een garantie nu van dubbele waarde! Zuidvruchten en Noten zij brengen een beefld van wui vende palmen, zonnige streken, exotische volkeren met zich mee, zij strelen Uw tong en hun aroma is voortreffelijk. Doch ook wat hun voedings waarde betreft, is vooral in de winter, Uw geld goed besteed. Ziehier hun „Kerstrapport", het bevat geen onvoldoenden! 'fc 1 J2 z? P V Gedr. abrikozen.. 7 10 10 8 Gedr. pruimen...8 10 Vijgen 9 10 6 Dadels 8 0 Krenten en rozijnen 7 6 Amandelen 10 10 7 10 Hazelnoten 9 9 10 Walnoten 7 7 10

Allerhande | 1955 | | pagina 2