Ballonnenmeisje leest uit lijnen 20 BLOEMSOORTEN IN TEKENING ül»|BlIli ALVEOGRAAF voorspelt kwaliteit beschuit en biskwie Hebt U een goed recept? Aller ALBERT HEIJN N.V. ZAANDAM HOFLEVERANCIER Allerhande januari 1955 JANUARI 1955 DIT IS DE ALVEOGRAAF, met behulp waarvan de rekbaarheid van het deeg kan worden gemeten. De ballon is al flink gerezen. Er zijn laboratoria, waar een huisvrouw een paar interessante uurtjes zou kunnen doorbrengen. Een daarvan is het laboratorium van ALBERT HEIJN N.V. te Zaandam, waar het hart van de fabriek klopt in apparaten, waarmee de brosheid van beschuiten wordt gemeten, de kwaliteit van de suiker wordt bepaald, de malsheid van koek, de stevigte van de puddingen wordt vastgesteld en de kwaliteit van het meel wordt nagegaan. Vooral dit laatste apparaat zal iedereen interesseren, ook diegenen, die niets met het huis houden te maken hebben. Weet de heer des huizes, die iedere ochtend zijn heerlijk bros beschuitje eet en die op kantoor een lekker knappend koekje bij de thee verwacht, dat een „ballonnenmeisje" heeft meegewerkt aan de brosheid van zijn koekjes en beschui ten? Geen meisje met een toef helgekleurde ballonnen aan touwtjes, die door de A.H.- fabrieken loopt, maar een juf frouw, die het apparaat be dient, waarmee de hard- of zachtheid van bloem wordt gemeten. Men noemt dit de energie van de bloem. Dit meten geschiedt met behulp van een A Iv e o g r a af, een Frans apparaat, waarvan er een stuk of vijf in Nederland zijn. wel over de kwaliteit van de bloem als over de herkomst. Zy kan zo gemakkelijk „zachte" bloem (geschikt voor koekjes en biskwie) onderscheiden van „harde" of „straffe" bloem (wordt gebruikt voor bakmeel, patent bloem en beschuit). Ook onder zoekt zij met behulp van de alveograaf de geschiktheid van de bloemmélanges, die voor ver micelli en macaroni worden ge bruikt. Wie weet dat Albert Ileün een twintig soorten bloem verwerkt, begrijpt hoe belangrijk de alveo graaf is. Rokken en trekken üe tekening, die de alveograaf maakt, heet een alveogram. Zo'n alveogram geeft een lange verti- Onder: DE BALLON is geknapt. Nu kan worden vastgesteld hoe de kwali teit van de bloem is en waar zij vandaan komt. cale lijn en een korte horizontale te zien, wanneer het meel „hard" is. Is het daarentegen „zacht" Boven: DAAR GAAT HET PLAKJE DEEG in de Alveograaf. Het apparaat zal straks aantonen wat voor meel men „in de kuip" heeft. dan is de verticale lijn kort en de horizontale lang. De verti cale lijn geeft de kracht weer die nodig is om het deeg uit te rekken. De horizontale lijn laat zien hoe rekbaar het meel is. Vroeger was er een special# bakker, die de hardheid van het meel met de hand bepaalde. Men begrijpt wel dat dit lang zo nauwkeurig niet kon gebeuren als tegenwoordig met de alveo graaf. Wanneer men bedenkt dat in een beschuit acht meel soorten worden verwerkt, dan zal men inzien, dat het bepalen van de kwaliteit en de soort van het meel erg belangrijk is. De alveograaf is niet het eni ge apparaat, dat voor meel- onderzoek. wordt gebruikt, er zijn er nog vier andere, die het gistend vermogen, de plasticiteit, de kneedtijd en het water-absor berend vermogen meten. Voordat het meel verwerkt is. wordt er dus wel „een ballonne tje over opgelaten". Alle in deze krant vermel de pryzen zyn vrijblijvend. Pryswyziging blijft voor behouden. Y OOR het geld, dat U in V de kruidenierswinkel besteedt, is hard gewerkt. Iedere cent van het gezins inkomen, die aan de huis houding besteed wordt, be tekent in geld uitgedrukt kunde, vakmanschap en ijver. Het is de bedoeling daar de meest nuttige be stemming aan te geven tot instandhouding van de lichamelijke en geestelijke gezondheid. Het is een verantwoorde lijke taak, die van een levensmiddelenbedrijf. Men ruilt er in goed vertrouwen het geld voor levensmid delen. Het bedrijf, dat door de Albert Heijn-chef bij U in de buurt vertegenwoordigd wordt, kent deze verant woordelijkheid. Door zijn krachtige or ganisatie, gespecialiseerd op de gebieden van in koop, verkoop en productie, zorgt Albert Heijn er voor, dat voor het geld dat met hard werken ver diend is, een maximum aan goederen en kwaliteit geleverd kan worden Met andere woorden het geld krijgt bij een zodanige besteding meer waarde of, nog anders gezegd, de arbeid van het gezin wordt hoger beloond. Verhoging van welvaart is het gevolg. Het is een cirkelgang. Het vertrouwen vergroot de mogelijkheden van het bedrijf, de mogelijkheden van het bedrijf vergroten het vertrouwen. EET er beter van BETAAL er minder voor T N deze krant treft U een reeks voordelige aanbiedin gen aan, die U bijzonder zullen interesseren. De zorg voor de dagelijkse voeding toch is niet alleen een kwestie van kwaliteit, doch zeker ook van prijs. Alleen bij eerste kwaliteit tegen de laagst mogelijke prijs bent U gebaat. Welnu: lees de in deze krant gepubliceerde aanbiedingen nauwkeurig, trek Uw verge lijkingen, beproef de kwaliteit en U ziult tot de slotsom komen, dat Albert Heijn voor U d e kruidenier is! Stuur het CiskaVerheul. U wordt beloond Hoe zo'n alveograaf er uit ziet? Nogal ingewikkeld met veel bui zen, knopjes en slangen. Hoe het apparaat werkt? Het ballonnenmeisje mengt meel en water tot een deeg. daar neemt zij een klein plakje van en klemt dit vast op het apparaat. Van onderen af wordt dit plakje deeg opgeblazen tot een ballon, die op een gegeven moment knapt. De alveograaf is registre rend uitgevoerd. Een pen geeft op een stuk papier weer hoever het deeg is uitgerekt en welke weerstand tijdens het rekken is ondervonden. Op het moment dat de ballon knapt, valt de naald naar beneden. Uit de gevonden kromme lijn nu kan het ballonnenmeisje ver scheidene conclusies trekken, zo- EEN inzendster heeft Ciska Verheul op een goede gedachte gebracht. „Publiceer eens wat recepten, die niet in iedere streek bekend zijn", schreef ze. Haar wens gaat in vervulling. Ér komt een nieuwe rubriek, waarin specifieke streekrecepten zullen worden opgenomen en die de toepasselijke titel „Uit het bakhuis" zal dragen. Alle huisvrouwen van Nederland kunnen er aan mede werken. Met een goede kans op een beloning, want voor elk, in deze rubriek geplaatst recept ontvangt de betreffende inzend (st)er een tegoed-bon ter waarde van 5.te besteden in een der winkels van Albert Heijn, terwijl de inzendster van het interessantst* recept bovendien een oorkonde ontvangt. Op pagina 8 leest U er meer overl

Allerhande | 1955 | | pagina 1