Vitamine-voorziening in wintertijd De nieuwe mode ERIC VAN DER STEEN Gemeubileerde toastjes Vervolg van pagina 4 Uit Italië stamt het verrukkelijk warme, ruigharige tweed-mantel- costuum met een garnering aan kraag en manchetten van wollen breiwerk. Uit Engeland de gedistin geerde manteljapon van homespun, gecombineerd met een kantwollen, handgebreide jumper in één der donkerste kleuren uit het weefsel; uit Frankrijk de feestelijke wit- zwart blouse in echt handbreiwerk, waarvan wij u bovendien tot onze vreugde het patroon kunnen aan bieden. Vraag het aan Ciska Verheul, Harstenhoekweg 189, Scheveningen. GRIJS HOMESPUN over zwart jersey met lange mouwen L1CHT-GRIJS JASJE voor winterse dagen XJelen had er eerst grote be- 1 zwaren tegen. Alles goed en wel dat ik die Henk en die Hetty min of meer kende, maar was dat nu wel een reden om samen, twee echtparen, op een donkere nacht in een auto te stappen en weg te rijden, naar het Zuiden, naar de winter sport, naar de sneeuw? Zij had niets tegen de wintersport, in tegendeel, ze had eigenlijk niets anders dan warme gevoelens voor die koude beweging, maar waarom moest dit nu allemaal zo haastig en geïmproviseerd gaan, waarom dat wilde dóór rijden van Henk, 's avonds be ginnen, in de nacht verder gaan, proberen aan het einde van de volgende morgen ons doel te be reiken? Er kwam nog meer bij: ik ken de Henk en daarmee Hetty van vroeger, uit de sportwereld, en om nu te zeggen, dat hij een beminnelijk mens was, ©f dat hij een schitterende reputatie genoot, dat zou beslist overdre ven zijn. Hij was een harde zakenman, die in beginsel best bereid was om over eventuele hindernissen, die hij op zijn pad tegenkwam, heen te springen, maar die er, als dat niet anders kon, dwars doorheen ging. Hij had een sterke wil en een on berekenbaar humeur. Ik (en dat gold voor vrijwel iedereen) had hem nooit anders dan met een donkerbruin baskenpetje op zijn groot, schijnbaar - goedmoedig hoofd gezien; hij droeg dat bin nen en buiten. Hetty was zijn kleine, goed geklede, min of meer lijdzame vrouw. Ten slotte wist ik Helen over te halen. Ik deed geen moeite om Henk gunstiger af te schilderen dan hij was, want ik had haar vroeger wel eens het een en an der over hem verteld, waardoor het averechts zou werken als ik hem nu opeens in rooskleurige pasteltinten ging uitbeelden. Maar ik betoogde, dat dit d e kans in ons jonge leven was om eens iets aan de wintersport te gaan doen: de reis heen en terug kregen we gratis en Henk mocht zijn fouten hebben, maar hij was een royaal gastheer, en wij mochten ten slotte blij zijn, dat hij, door een gril in zijn kronkelig humeur, óns had uit gekozen om zijn wagen te hel pen vullen TJenk had tot het laatste nog 11 drukke zaken te doen, daar om vertrokken we pas om tien uur 's avonds. Hetty zat naast hem, Helen en ik achterin. Daar gingen we, op weg naar de sneeuw, maar voorlopig was het nog regen, we reden de ene bui in en de andere uit en wat daartussen lag bestond ook uit glimmende, pikzwarte wegen en straatlantarens, die in een lauwe maar krachtige westen wind waarschuwend hingen te schommelen. Je begint zo'n reis natuurlijk in je'beste humeur. Ik geloof dat Helen na de eerste kennisma king een beetje stil plezier had over Henk. Hij had uiteraard zijn baskenpetje op en verder had hij zich in een overall gesto ken en droeg hij klompen. Die schopte hij uit zodra hij in de auto zat: op kousevoeten kon hij, naar hij zei, het gaspedaal gevoeliger behandelen en dat was van belang op een reis, waarbij het vooral om snelheid en stug volhouden ging. Hetty, heel klein naast hem, was er wat haar kleding aangaat blijk baar van uit gegaan, dat de wintersport vooral uit het be zoeken van dure restaurants en zo bestaat. Helen en ik keken elkaar eens aan en glimlachten. Kaarten hadden we ook bij ons; daar ontfermde Hetty zich over. Maar toen we ruim een uur had den gereden, wist ze toch niet precies, of we nu straks, als we dat dorp door waren, beter links dan wel rechts konden afslaan Henk zei een paar krachtige dingen over haar onwetendheid, maar hij was te ongeduldig om te stoppen en zelf eens even de kaart te bekijken. Het tweetal dilettanten achter in zijn wa gen vertrduwde hij evenmin, en zo kwam hij er toe, midden in het uitgestorven dorp plotseling gierend voor het politiebureau te stoppen, zijn klompen aan te schieten en er naar binnen te klossen, om de weg te vragen. Hetty draaide zich naar ons om en zei half lachend, half in ernst, dat 't haar niets zou ver bazen als ze hem daar in dat politiebureau zouden hóuden. Het duurde inderdaad een tijd je, maar toen wist hij dan ook alles Het was alleen, volgens hem, niet zulk goed nieuws: wij waren bezig ernstig achter te raken op ons tijdschema, daar om moest hij, of we dat nu pret tig vonden of niet, er een schep je op gooien Helen en ik vonden dat niet erg; wij houden wel van snelheid. Maar de kleine Hetty kon er niet tegen Het tempo, dat Henk tot nu toe had gevolgd, was voor haar blijkbaar precies de grens geweest, en die begon hij nu met enkele tientallen kilome ters, voortdurend behoorlijk boven cte honderd, te overschrij den Helen en ik glimlachten niet meer, zelfs niet als zij door het bochtenwerk van Henk mij in de armen schoof, of als ik tegen haar aan viel Hetty was half in tranen Ze bezwoer Henk, toch een beetje kalmer te doen, ze deed gevaarlijk door zijn arm beet te pakken en het nóg na drukkelijker te vragen hij stoorde zich er niet aan, hij wilde op tijd in de sneeuw zijn hij zette door Maar Hetty hield ook vol en op een gegeven moment werd het hem te machtig Hij stopte op nieuw gierend, rukte de deur open en stopte haar wat geld in de hand „Ga er maar uit!" riep hij „Neem de trein maar naar huis!" Dat kon natuurlijk niet; er werd wat gelachen en gesust, ook op de achterbank, en we reden al weer. Na dertig of veertig kilometer herhaling van het spel: weer de deur open. Hetty ténslotte weer er niet uit. „Als 't nog een keer gebeurt, ga i k. eruit," fluisterde Helen me in 't oor, en ik pakte voor alle zekerheid al vast haar arm, om haar tegen te houden. Het was niet nodig; een half uur later stapten we alle vier uit: motor- pech in een aardedonkere ver latenheid, bijna verlaten, want er stond één huis en nadat ik dat had verkend, kon ik niets anders en beters doen dan Het ty, Helen en Henk uitnodigen ook te komen kijken I n die kleine, warme woning vonden we de sneeuw en, na het donker buiten, het licht. Het licht in de stal van Bethlehem, de sneeuw op het dale ervan. Het was een arbeiderswoning; de man had alles zelf gemaakt, wij mochten het zien en kregen er nog een kop koffie bij. Ik denk dat Henk in de sneeuw van de bergen zijn baskenmuts als steeds zou hebben opgehou den; hier nam hij hem met een ruk af. En Helen mag ook nu het laatste woord hebben; ze keek me aan en zei: „Weet je nog van die verjaardag, die je op jouw manier wilde vieren?" Ik knikte. Ook deze verjaardag, van het kindje dat bijna twintig eeuwen geleden werd geboren, hadden wij op onze eigen ma nier willen vieren. Maar nu stond Henk met zijn muts in zijn hand heel stil naar de sneeuw op de stal van Bethle hem te kijken. Van onze medische medewerker Bij velen heerst omtrent wat die fameuze vitaminesnu eigenlijk zijn een zeker misverstand Men denkt wel eens aan microscopisch kleine levende wezentjes, oj aan geheimzinnige onstoffelijke energiebronnen, die de mens een soort onkwetsbaarheid tegen ziekte zouden waarborgen. Nu is de zaak in zoverre vrij „onromantisch"dat vitamines stoffen zijn van precies bekende chemische samenstellingen (dit geldt althans voor de meeste), terwijl een groot aantal van hen ook reeds in de pharmaceuti- sche fabrieken kunstmatig bereid kan worden. Hun WERKING wijkt echter sterk af van die van de „gewone" voedingsmiddelen, omdat ze reeds in uiterst kleine hoeveelheid werkzaam zijn Wanneer u honger hebt, verorbert u met gemak een paar ons brood, met de nodige tiental len grammen boter en verder beleg. De hoeveelheid vitamines, waarmede uw lichaam voor een gehele dag genoegen neemt, kan echter in fracties van grammen worden uitgedrukt U wilt enige voorbeelden? Welnu, de dagelijkse behoefte aan vitami ne D ligt in de buurt van een halve n ill i gram stel u dat voor: aan het duizendste deel van een gram hebt u twee dagen genoeg!), die van vitamine A omstreeks 3 milli gram, terwijl men van vitamine C ongeveer 50 mg nodig heeft, in dit verband een „grote" hoeveelheid! (1 gram vitamine C is genoeg voor 3 weken!) Omdat het hier om zulke bijzonder kleine hoeveelheden gaat, zal men bij een normaal gevarieerde voe ding niet gauw te kort komen, want vrijwel alle voedingsmiddelen bevatten vitamines. Alleen voor het vitamine, dat met de letter BI ivordt aangeduid, ligt het gemid delde Nederlandse menu aan de lage kant Dit vitamine komt in rijkelijke hoe veelheid voor in BRUIN BROOD, PEULVRUCHTEN (zowel in verse als gedroogde vorm), SPINAZIE en HAVERMOUT Vooral, wanneer u gewoon bent, slechts wittebrood te eten en geen bruin, is het wel van belang regel matig voor de bovengenoemde voedselsoorten een plaats op uw menu te reserveren. Tekort aan vitamine B leidt tot lusteloosheid, slapte, slechte eet lust, obstipatie (verstopping), ver minderde weerstand tegen infecties en op den duur tot ernstige ziekte verschijnselen Speciaal in de winter is men vaak bevreesd voor het tekort aan vita mines. Ook deze angst is bij een behoorlijk gevarieerd menu onge grond. De moderne conserven- industrie weet groenten, fruit, vis, enz. met een minimaal verlies aan vitamines in te blikken Het ge ringe verlies, dat desalniettemin optreedt, is ook bij het thuis be reiden van uw groente met te ver mijden; tijdens het koken gaat altijd iets verloren Veel belang rijker is het, goed op het kook water, respectievelijk het groente- nat, dat zich in het blik bevindt, te letten Werp dit nooit weg. doch verwerk het door de jus of maak er met bindmiddel een sausje van In dit vocht gaat namelijk een deel der vitamines in oplossing, zodat u „het kind met het' waswater zoudt wegwerpen", ivanneer u het niet gébruikte! En dan is er nog een belangrijk punt, bij de meesten niet bekend, dat toch uw aandacht behoeft. Behalve de vitamines zijn er nog zo veel andere stoffen, die het menselijk organisme in zeer kleine hoeveelheid nodig heeft Dat zijn de zgn „mineralen": ijzer, koper, kalk, fosfor, magnesium, zwavel en vele andere. Deze stoffen komen o.a. in groenten, melk, vis en vlees voor en worden nóch door koken, nóch door inblikken aangetast; wel gaan ook zij voor een gedeelte in het groentenat in oplossing Dus ook wat de mineralen betreft: GEBRUIK DAT VOCHT! Telkens opnieuw worden er zo stof fen, vitamines of mineralen, ont dekt, die de mens nodig heeft voor zijn gezondheid Ongetwijfeld ken nen ook wij artsen deze nog lang niet allemaal Daarom is het niet mogelijk pillen samen te stellen, die alles wat nodig is, bevatten De tijd, dat men meende eens een volledige voeding in tabletvorm te zullen kunnen samenstellen, is dan ook voorbij en de huisvrouw be hoeft zich niet ouderwets te voelen, wanneer zij meent door een sma kelijke maaltijd al komt deze dan ook 's winters gedeeltelijk „uit blik" de gezondheid van haar gezin het allerbeste te dienen Ten slotte dient te worden opge merkt dat kinderen beneden 12 Jaar veiligheidshalve wél een extra-vita- mlnenbron behoeven, namelijk LE VERTRAAN (rijk aan vit. A en D en aan waardevolle onverzadigde vet zuren) Men geve per dag 1 eetlepel Maagpatiënten kunnen ln hun vita mine B-behoefte niet goed voorzien, omdat zij geen bruin brood of peul vruchten mogen eten Voor hen. en trouwens voor ledereen. die ziek ls. gelden andere maatstaven dan de in het bovenstaande genoemde; vanzelf sprekend behoren zij dienaangaande de raad van hun huisarts te volgen Eén-hap Toast p. pak 28 Ovale Toast. p. pak 34 Cream Crackers 100 gr. 27 Leverpasteip. blik 49 Heinz Sandwich Spread p. flacon 100-142 Zalm p. blik v.a. 89 Sardines. p. blik v.a. 38 Heinz Vegetable Salad p. blik 95 Witte bonen Tomaten saus p. blik 68 Bel. Boerenkaas 100 gr. 34 Noorse Cocktail-hapjes p. blik 67» 48 Ansjovis p. pot 90 Schelvislever p. blik 65 Mayonnaise. p.tube 60 Livorno-saus p. fles 100 Augurken .p. pot v.a. 57 llll IIIMIiailMIIMIII

Allerhande | 1954 | | pagina 5