AH-WIJNTABEL Koester de wijn eerbiedig ALBERT HEIJN VOORPROEFJES VOOR FIJNPROEVERS JsS. ALLER HANDE Klein wijnglas (witte Bourgogne en witte Bor deaux) Glas voor port, sherry, vermouth of madeira. NO. 4 Flüte voor champagne en droge sherry. Niets is zozeer geschikt om tot de stemming van een sfeervolle feest viering bij te dragen als eent goed ïlas wijn. Kaarslicht en wijn hoe nnig schoon spiegelen de beweeg- ijke vlammetjes zich in het diep rode of vrolijke gele coloriet, ge vangen binnen de edele lijn van ;en fonkelend glas! \ls zuiver natuurproduct vraagt de vijn evenwel inzicht en vooral toe- vij ding, niet alleen van hen, die sich met de verbouw, oogst en ver- verking van- de druif bezighou- len. doch tevens van al diegenen, n wier handen hij terechtkomt, lfs de consument kan zich aan :e taak niet onttrekken en dit is illicht oorzaak van de band, wei onmiskenbaar bestaat tussen de .1 en zijn drinkers. De échte ijnliefhebber „koestert" zijn wijn, haagt er angstvallig zorg voor, rem niet te schudden of brute tem- jeratuurverschillen te laten onder daan. Hij neemt de flessen van zijn ceuze reeds enkele dagen tevoren n huis en zet deze zorgzaam in een ustig hoekje weg. Rode wijn in de ïuiskamer, niet te dicht bij de rachel, witte in de kelder of op een indere koele plaats. Nimmer be- ïoort een fles wijn in warm water if ijs terecht te komen! Met een chone, droge doek reinigt de ware Lefhebber van het goede glas zorg- aam de hals van de fles, vóór het erste glas (het zijne!) gevuld vordt. Dit schenken dan weer zo elükmatig mogelijk, dus zonder lokken. Een eventueel bezinksel, maken heeft met de kwaliteit, blijft dan keurig in de fles achter. ten volle tot zijn recht zal komen Is de wijn bevriend met vele spij- and; tabaksrook maakt het onmo- de zgn. aperitiefs als sherry, port, enz ook wijnen; hier heeft men toegevoegd. Het alcoholgehalte is daardoor 18 20 tegenover 10 12 voor de meeste Franse col lega's. Tussen haakjes: de aanduiding „aperitief" wil heus niet zeggen, dat u deze wijnen alleen vóór het diner moogt genieten! Probeer ze eens op een andere tijd van de dag; een glas Sherry of Madeira 's morgens omstreeks elf uur, Port met kaas na het diner, kortom, wanneer u eens lust hebt in iets „anders dan anders". Bekend maakt bemind, in neven staande tabel treft u daarom de belangrijkste bijzonderheden aan omtrent de door ons gebrachte eerste klasse wijnen. Om u hierbij tevens over het bijpassende glas te informeren, heeft de Glasfabriek Leerdam gezorgd voor afbeeldingen van haar speciaal voor wijnken ners ontworpen gilde-glazen. Portugese Sardines in oliep. blik 38- 55 Frans Marokk. Sardines, id60 Fr. Sardines, Philippe et Canaud 120—180 Haring, in tomatensaus31- 65 Makreel Naturel, v. slaatjes.... gr blik 65 Ansjovis p. pot 90 Zalm in moten p blik 89 Rose Zalm, in moten115 Fijnste Rode Zalm185—295 Schelvislever 65 Originele Noorse hapjes van het beroemde merk Bjelland Galfelbiter p. blik 48 Appetittsild 48-67 Sardelringen 80 Cocktail Snacks 48 67 Hovmestersild 85 Albert Heijn's Wijnen-Superieure Wijnen. Rechtstreeks uit de productielanden geïmporteerd (Knipt u deze uit? Er volgt regelmatige aanvulling Deze wün Kost U Komt uit U serveert hem In combinatie met PORT Cockbum's Port (red white) Conqueror Port Red and White Witte soorten zijn zoeter dan rode p. fles 5,75 4,60 Een klein, heuvelachtig ge bied aan de rivier de Douro in Portugaluitvoerhaven Oporto (of Porto) aan de monding dezer rivier in de Atlantische Oceaan. Koel (niet él te koud), ser veren in glas no. 3. Tijd: in de namiddag als apéritief; na een goed diner vóór de koffie; laat op de avond; ook 's morgens na 11 uur. Pikante oude kaas, extra belegen Goudse kaas, zoute bolletjes, kaaszoutjes, vier kante toast met oude of be legen kaas, resp. cervelaat- worst of leverpastei. MADEIRA Madeira'Leacock' 4,75 Een vulkanisch eiland van dezelfde naam in de Atl. Oceaan op 700 km ten W. van de Marokkaanse kust. Schitterend zacht, gelijk matig klimaat. Ook de Ca- narische eilanden ten Z. van Madeira leveren deze wijn. Koel (niet él te koud) in glas no 3. Tijd: in de namiddag als apéritief, ook 's morgens vóór de lunch. Verder zeer aan te bevelen voor zieken en jonge moeders. Biscuits als lange vingers, waaierwafels, koekjes als carabiesjesof Zaanse koeken. SHERRY Garvey's Sherry Very very pale Very very dry 4,50 De omgeving van de stad Jerez de la Frontéra in Zuid- Spanje aan de Atlantische Oceaan. Sherry Engelse verbastering van Jerez. Zo koel mogelijk in glas no. 3 of 4. Tijd: 's morgens smaakt deze droge wijn uitstekend; kan ook als apéritief in de na middag geschonken worden. Licht belegen of jonge Goud se kaas, gezouten pinda's, walnpten, nibb-its. Pretzel sticks; speciale tip: probeert u eens Gaffelbiter of Appetitt Sild. VERMOUTH Ferrero rood idem wit (zoeter) Canasta 4,55 4,55 2,70 Noord-Itahë (Turijn); het is een kruidenwijn. Onider de gebruikte kruiden bevindt zich het alsemkruid, waar aan deze wijn waarschijnlijk zijn naam ontleent (Duits „Wermut"). Zo koel mogelijk serveren in glas no. 3. Tijd: in de namiddag als apéritief, kan ook s' avonds geschonken worden. Olijven, licht belegen of jonge Goudse kaas. Pretzel sticks. Speciale tip: serveer de ver mouth eens met een gecon serveerd kersje aan een hou ten prikker in het glas! Of als long drink met spuit water en schijfje citroen MALAGA E.Crooke 3,80 Mélaga in Zuid-Spanje aan- de Middellandse Zee. Hoofd stad van de gelijknamige bergachtige provincie. Zie Madeira. Zie Madeira SAMOS van het eiland 2,80 Het Griekse eiland Samos, vlak vóór de Turkse kdst in de Egeïsche Zee. Bij verschillende gelegcnhe- den.dusnietaantijdenof com binaties gebonden. Glas no. 2. Zie Madeira. MISTELLA 2,30 Mengsel van druivensap en alcohol; bevat veel suiker. Valt speciaal bij de dames in de smaak! Zie Samos. Zie Madeira. MUSCAATWIJN zoete 1,95 Een zoete wijn uit het sap van de muskaatdruif. Wordt aangevoerd uit het Middel landse Zee-gebied. Zie Samos. Zie Madeira. RODE BORDEAUX WIJNEN: Médoc: Chat. Paiache d'Aux 19S0 2,70 Het dorp Bégadan in de land streek Bas-Médoc (Z.W.- Frankrijk), langs de linker oever van de rivier de Giron- de. (Bordeaux is de uit voerhaven van deze wijnen, niet de plaats van herkomst!) Op kamertemperatuur, in glas no. 1 Tijd bij de" maaltijd of in de avond. Als tafelwyn bij koud vlees, kalfsvlees of kip. Wanneer niet als tafelwijn hierbijlicht belegen Goudse kaas, eventueel met cream crackers of toast. Médoc: Chat. Fourcas- Hostein 19$0 2,70 Het dorp Listrac in de Haut- Médoc, Chét. iets verder stroomopwaarts langs de Gi- ronde. Zeer goede wijn; iets „zwaarder" dan de boven staande. Zie bovenstaande wijn Zie bovenstaande wijn; bovendien te combineren als bij St. Emilion is aangegeven. St. Estephe Chat. Le Boscq 1950 2,95 Het plaatsje St. Estèphe, eveneens in de Médoc. Zie „Ch&t. Patache d'Aux" Zie „Chat. Patache d'Aux" St. Emilion Chat. Roylland Matras 1950 2,95 St. Emilion, een streek langs de rivier de Dordogne. Deze rivier mondt uit in de Giron- de, vlak bij Bordeaux. Kamertemperatuur, glas no. I. Typische tafelwijn. Róód vlees, konijn, haas, eend. WITTE BORDEAUX WIJNEN: Haut-Sauternes 4,50 Sautemes, een landstreek langs de Garonne, stroom opwaarts van Bordeaux. Koel (maar niet te koud!). Glas no. 2. Deze wijn is zeer zoet en van hoge kwaliteit; wordt b(j of na het dessert geserveerd. Speciale tip: probeert u eens een schijf Hawalan ananas bij deze wijn: een vorstelijk dessert! Loupiac: Chat, de Rondillon 1950 Chat. Mazarin 1950 3,55 3,55 Loupiac, een plaatsje aan de Garonnegrenst aan Sauter- nes. Mooie wijnen, komen Sauternes nabij. Zie Sautemes en Graves Zie Sautemes en Graves Graves supérieures 2,95 Graves, het district, waarin ook de stad Bordeaux gele gen is. Koel (keldertemperatuur). Glas no. 2. Komt goed tot zijn recht als tafelwijn bij vis gerecht, kan echter ook af zonderlijk worden genoten. Zoete dessertspijzen (pud ding), vis. Afzonderlijk ge dronken: zie Madeira. Vin blanc de table 1,80 Uit eenvoudige w(jnen van verschillende landstreken. Zie Graves Zie Graves LICHTE RODE BOURGOGNE: Beaujolais 1952 Beaujolais 1953 3,15 3,15 Het Zuidelijkste deel van Bourgondië. Deze wyn is speciaal bij de inwoners van Lyon zeer geliefd. Kamertemperatuur of iets koeler. Glas no. 1Tijd: zeer geschikt als tafelwijn, kan ook 's middags of 's avonds gedronken worden. Bij diner: rood vlees; kalfs vlees, varkenscötelette of kip. Afzonderlijk: licht belegen of jonge kaas. ALGIERSE RODE TAFEL- WIJN 2,10 Noord-Afrika. Zie „Chét. Patache d'Aux", voorts zeer geschikt om „Bis schop" te maken. Zie „Chét. Patache d'Aux" SPECIALE AANBIEDING B« aafikoop van 3 flessen tegelijk - 3 korting tot 1 Januari 1955

Allerhande | 1954 | | pagina 3