Operationele en financiële gang van zaken Schadereserve Vennootschapsbelasting/latente belastingen Ahold Jaarverslag 2004 De volgende tabel geeft het effect van onze pensioen verplichtingen als gevolg van een verandering van 0,1% in de rekenrente weer: (in EUR miljoenen) Stijging met 0,1% Pensioenverplichtingen per eind 2004 Nettopensioenlasten 2004 Nettopensioenlasten 2005 Daling met 0,1% Pensioenverplichtingen per eind 2004 Nettopensioenlasten 2004 Nettopensioenlasten 2005 Europese Amerikaanse pensioen- pensioen plannen plannen (33,1) (16,8) (2,1) (2,7) (2,5) (2,5) 17,0 2,8 2,5 33,7 2,2 2,6 Voor een volledige beschrijving van onze verantwoording van pensioenen en overige vergoedingen na pensionering zie de Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening in dit verslag onder 2 en 21. Onze interne verzekeringsmaatschappij, Molly Anna, verzekert onze Amerikaanse werkmaatschappijen volledig voor verliezen met betrekking tot algemene aansprakelijk heid, motorrijtuigenschade en beroepsongevallen. Het is ons beleid om onze verplichtingen uit hoofde van ons verzekeringsprogramma voor eigen risico te administreren op basis van ingediende claims, alsmede claims in verband met geleden maar nog niet gemelde schade, naast kosten die zich hebben voorgedaan in het schikkingsproces die direct in verband kunnen worden gebracht met specifieke claims. Wij administreren schattingen voor claims, met gebruikmaking van actuariële informatie, die is gebaseerd op diverse veronderstellingen waaronder, maar niet beperkt tot, historische schadecijfers, geschatte factoren voor schade-ontwikkeling, werkelijke salariskosten en vergelijk bare gegevens, waaronder geschatte veranderingen in claimgedrag, schikkingspatronen, rechterlijke beslissingen, wetgeving en economische omstandigheden. Bij de schat ting van de uiteindelijke schade worden geschatte toekom stige schade-uitkeringen meegenomen. De verplichting wordt contant gemaakt op basis van de risicovrije rentevoet die verbonden is met de geschatte betalingen uit hoofde van de verplichting, die op 2 januari 2005 3,25% bedroeg. Kosten die zich hebben voorgedaan in een schikkings proces, maar die niet direct in verband kunnen worden gebracht met specifieke claims worden in de winst- en ver liesrekening opgenomen als ze zich voordoen. Voor een volledige beschrijving van onze verantwoording van betaalde premies onder ons verzekeringsprogramma voor eigen risico zie de Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening in dit verslag onder 2 en 23. Wij ontplooien activiteiten in verschillende belastingjuris dicties en moeten de fiscale wetgeving in elk van deze juris dicties naleven. De naleving wordt in het algemeen bereikt door het indienen van aangifteformulieren en de fiscale positie die wij daarin melden, worden beoordeeld door de fiscale autoriteiten. De boekwaarde van onze netto latente belastingvorderingen is gebaseerd op de actuele belasting tarieven en weerspiegelt onze schatting dat wij in staat zul len zijn genoeg toekomstige belastbare winst te genereren in de desbetreffende belastingjurisdicties. Wij zien de schattingen van latente belastingen als cruciaal omdat veranderingen in deze schattingen in de toekomst zouden kunnen leiden tot het treffen van voorzieningen ten opzichte van onze latente belastingvorderingen, waardoor er een extra belastingpost in onze geconsolideerde winst- en verliesrekening zou moeten worden opgenomen. Aan het einde van ieder kwartaal beoordeelt het manage ment de waarschijnlijkheid van realisatie van de latente belastingvorderingen en wordt bepaald of aanvullende voorzieningen moeten worden opgenomen. Voor een volledige bespreking van onze boekhoudkundige behandeling van vennootschapsbelasting en latente belastingen zie de Toelichting op de geconsolideerde jaar rekening in dit verslag onder 2 en 10.

Jaarverslagen | 2004 | | pagina 96