Operationele en financiële gang van zaken Omvorming van de food-retailactiviteiten Ahold Jaarverslag 2004 In 2004 en 2003 leden we een verlies op desinvesteringen van respectievelijk EUR 495 miljoen en EUR 136 miljoen. Deze verliezen werden voornamelijk veroorzaakt door cumulatieve valutaomrekeningsverschillen en terug nemingen uit het eigen vermogen. Bij de verkoop van onze buitenlandse activiteiten zijn wij verplicht cumulatieve valutaomrekeningsverschillen op te nemen en goodwill terug te nemen, die beide tevoren ten gunste of laste van het eigen vermogen waren gebracht. Voor nadere informatie zie de Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening onder 3. Onze desinvesteringen hadden een negatief effect op de netto-omzet in vergelijking met voorgaande perioden. Onze desinvesteringen zullen de komende jaren in totaliteit echter een positief effect hebben op ons bedrijfsresultaat als percentage van de netto-omzet. Beheersing van investeringen In 2004 hebben wij een analyse verricht van de in het verleden gedane investeringen en de rendementen die de verschillende soorten investeringen hebben opgeleverd. Als gevolg daarvan richten we ons op het efficiënter aanwenden van kapitaal, waarbij we rekening houden met de rendementen op de betreffende investeringen en een consistente samenhang met onze strategische prioriteiten. Onze toekomstige investeringen zullen primair gericht zijn op nieuwe en vervangende winkels, verbouwingen van winkels, technologie en logistieke infrastructuur. Onze investeringen in de food-retailarena's zullen in 2005 en 2006 naar verwachting ten minste 4% van de netto-omzet in retail bedragen. Beheersing van het werkkapitaal In 2004 hebben we een programma opgezet voor een efficiënt kapitaalgebruik in onze arena's om onze werk kapitaalpositie te verbeteren. Ons doel is om structurele verbeteringen te realiseren op basis van de best practices binnen Ahold. Voor 2005 en 2006 zijn we van plan om ons op het volgende te richten: verbetering van de betalingsvoorwaarden bij onze leveranciers; verbetering van de betalingsprocessen en inning van debiteuren; vermindering van het gemiddelde voorraadniveau; en vermindering van de handelsdebiteuren door beter account management. Wij verwachten dat ons programma voor een efficiënt kapitaalgebruik zal resulteren in een verbetering van ons werkkapitaal van ten minste EUR 200 miljoen eind 2006. Wij vormen onze retailbedrijven om teneinde de concur rentiekracht te vergroten. Daartoe concentreren wij ons op onze winstgevende kernactiviteiten en definiëren wij de organisatiestructuur opnieuw. Onderstaande grafiek geeft een overzicht van onze retailactiviteiten gedurende 2004:

Jaarverslagen | 2004 | | pagina 56