Risicofactoren De volgende bespreking van risico's die Ahold betreffen dient zorgvuldig te worden gelezen bij de beoordeling van onze activiteiten, onze vooruitzichten en de toekomstgerichte uitspraken (forward-looking statements) in dit jaarverslag. Risico's met betrekking tot lopende onderzoeken en juridische procedures Ahold Jaarverslag 2004 leder hieronder genoemd risico kan een nadelig effect van materieel belang hebben op onze vermogenspositie, resultaten en liquiditeitspositie en op de werkelijke uitkomst van zaken waar de toekomstgerichte uitspraken in dit jaar verslag naar verwijzen. De hieronder beschreven risico's zijn niet de enige risico's die wij lopen. Er kunnen bijkomende risico's zijn waarvan wij ons momenteel niet bewust zijn en deze kunnen gebruikelijk zijn voor de meeste ondernemingen. Er kunnen ook risico's zijn die wij momenteel niet materieel achten, maar die uiteindelijk een nadelig effect van materieel belang blijken te hebben op onze vermogenspositie, resultaten en liquiditeitspositie en op de werkelijke uitkomst van de zaken waar de toekomst gerichte uitspraken in dit jaarverslag naar verwijzen. Zie voor aanvullende informatie over de toekomstgerichte uitspraken de Mededelingen inzake tot toekomstgerichte uitspraken in dit jaarverslag. De resultaten van lopende onderzoeken en juridische procedures kunnen een nadelig effect van materieel belang hebben op onze vermogenspositie, resultaten en liquiditeitspositie en op de koersen van onze gewone aandelen en American Depositary Shares (ADS-aandelen). Op 24 februari 2003 maakten wij bekend dat de nettowinst en winst per aandeel over het jaar 2002 aanzienlijk lager zouden uitkomen dan aanvankelijk gemeld en dat wij de resultaten voor de jaren 2001 en 2000 zouden herzien, vanwege boekhoudkundige onregelmatigheden bij één van onze dochtermaatschappijen, U.S. Foodservice, bepaalde twijfelachtige transacties bij Disco S.A. (Disco) en het ten onrechte consolideren van bepaalde joint ventures. In ons jaarverslag over het jaar 2002 hebben wij onze vermogenspositie de resultaten over 2001 en 2000 herzien. Amerikaanse en niet-Amerikaanse overheids- en regel gevende instanties hebben civielrechtelijke procedures tegen ons aangespannen en strafrechtelijke onderzoeken bij ons en bepaalde dochtermaatschappijen in gang gezet. In de Verenigde Staten en in Nederland zijn tal van civiele procedures aangespannen, waarin Ahold en enkele huidige en voormalige bestuurders, leden van het management en medewerkers gedaagden zijn. Zie voor meer informatie over deze juridische procedures en onderzoeken de Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening onder 30. Het Nederlandse Openbare Ministerie heeft een aantal personen, waaronder een aantal van onze voormalige bestuursleden en leden van het management, aangeklaagd wegens overtredingen in verband met de gebeurtenissen die hebben geleid tot de aankondiging van 24 februari 2003 en daarmee samenhangende ontwikkelingen. Indien één of meer van hen zouden worden veroordeeld, kan dit een nadelig effect hebben op de uitkomst van civiele procedures waarin wij gedaagde zijn. In Nederland zijn wij betrokken bij twee juridische procedures die zijn aangespannen door de Vereniging van Effectenbezitters (VEB). Zie voor meer informatie over de acties die zijn ondernomen door het Nederlandse Openbare Ministerie of over de VEB-procedures de Toelichting op onze geconsolideerde jaarrekening in dit jaarverslag onder 30. Wij verlenen volledige medewerking aan de onder zoeken en verweren ons in de civielrechtelijke procedures die tegen ons zijn aangespannen. We kunnen echter geen uitspraken doen over het tijdstip wanneer de lopende onderzoeken en juridische procedures zullen zijn afgerond en over de waarschijnlijke uitkomsten hiervan. Deze onderzoeken en gerechtelijke procedures kunnen leiden tot strafrechtelijke vervolging, civielrechtelijke executie procedures, nadere civiele rechtszaken, schikkingen, gerechtelijke vonnissen en/of instemmingsverklaringen ten nadele van Ahold en/of haar dochtermaatschappijen. Als gevolg hiervan zouden wij tot het betalen van hoge boetes, schadevergoedingen of andere vergoedingen veroordeeld kunnen worden, kunnen bepaalde handelingen door de rechter verboden worden, kan ons de mogelijkheid worden ontnomen om zaken te doen met overheidsinstellingen en met klanten in de casino- en kansspelsector en kunnen overige boetes en maatregelen worden opgelegd, hetgeen een nadelig effect van materieel belang kan hebben op onze vermogenspositie, resultaten en liquiditeitspositie en de koersen van onze gewone aandelen en ADS-aandelen. In het jaar 2004 hebben wij, in vergelijking met 2003, een lager bedrag aan additionele honoraria voor onze accountants, advocaten en overige adviseurs besteed. Een groot gedeelte van dit bedrag had betrekking op de

Jaarverslagen | 2004 | | pagina 36