214 Jaarrekening - Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening Toelichting 31 Ahold Jaarverslag 2004 beoordelen. Ahold gebruikt de zogenoemde 'dollar offset'-methode om de effectiviteit van afdekkingstransacties te beoordelen. De reële waarde van derivaten wordt berekend door de netto contante waarde te berekenen van de toekomstige kasstromen, contant gemaakt tegen de op balansdatum geldende marktrente. Deze rente wordt van derden verkregen. De belangrijkste reden voor de verandering in de reële waarde van de afgeleide financiële instrumenten van EUR 547 in 2003 naar EUR 778 in 2004 is gelegen in de zwakte van de Amerikaanse dollar. Reële-waardeafdekkingen Veranderingen in de reële waarde van derivaten die als reële-waardeafdekking worden aangemerkt en die dienen ter afdekking van rente- en/of valutarisico's worden verwerkt in de financiële baten en lasten. De compenserende veranderingen in de reële waarde van de desbetreffende schulden worden ook opgenomen in de financiële baten en lasten. In 2003 en 2002 nam Ahold voor de reële-waardeafdekkingen geen enkele ineffectiviteit in aanmerking. Eén van de reële-waardeafdekkingen kwam vanaf 14 september 2004 niet meer in aanmerking voor hedge accounting. Vanaf deze datum is Ahold begonnen halfjaarlijkse termijnen te betalen met betrekking tot de dollarverplichting uit hoofde van een cross-currency-renteswap (GBP/USD)('cross currency inte rest rate risk swap', afgekort CCIRS). Dit contract was in juni 2003 aangegaan om het renterisico en het valutarisico af te dekken met betrekking tot een in Britse ponden luidende obligatielening die door een van onze Amerikaanse ondernemingen was uitge geven in 2001 (vervaldatum in 2017). Als gevolg van deze termijnen is de effectiviteit van de CCIRS inmiddels zodanig dat we de regels voor de administratieve verwerking van reële-waardeafdekkingen moeten beëindigen. Sinds het loslaten van de hedge accounting voor de CCIRS worden de reële-waardeveranderingen van de CCIRS opgenomen als financiële baten en lasten in de winst- en verliesrekening. De obligatie wordt omgerekend tegen de siotkoers. Het loslaten van hedge accounting en het vervol gens opnemen van resultaten op de CCIRS en valutakoersverschillen op de GBP-obligatielening hadden in 2004 een gezamenlijk positief effect op het resultaat van in totaal EUR 35. Kasstroomafdekkingen De effecten van afdekkingen van financiële instrumenten met betrekking tot kasontvangsten in vreemde valuta worden gerappor teerd in de financiële baten en lasten. De effecten van afdekkingen met betrekking tot betalingen worden in dezelfde post gerap porteerd als de onderliggende transactie. De effecten van afdekkingen van prijzen van termijngoederen worden opgenomen in de kostprijs van de omzet. In 2004 waren er in de geconsolideerde winst- en verliesrekening geen resultaateffecten vanwege de inef fectiviteit van kasstroomafdekkingen. Verder werden er geen bedragen overgeboekt naar het resultaat in verband met verwachte transacties die niet plaatsvonden. In 2003 en 2002 boekte Ahoid een verlies met betrekking tot kasstroomafdekkingen van res pectievelijk EUR 9 (na een belastingbate van EUR 3) en EUR 10 (na een belastingbate van EUR 6) over van het eigen vermogen (Accumulated other comprehensive income (loss)) naar overige financiële baten en lasten. Resultaten op kasstroomafdekkingen worden overgeboekt naar het resultaat in dezelfde periode als waarin de onderliggende positie het resultaat beïnvloedt. Indien het niet meer waarschijnlijk wordt geacht dat een afgedekte, verwachte transactie zal plaatsvinden, wordt hedge accounting niet meer toegepast en worden de bedragen die eerder waren uitgesteld uit het eigen vermogen (Accumulated other comprehensive income (loss)) overgeboekt naar het resultaat en toegerekend aan dezelfde periode waarin de voorheen afgedekte transactie het resultaat beïnvloedt. Indien het echter waarschijnlijk wordt geacht dat de oorspronkelijk verwachte transactie niet zal plaatsvinden voor het einde van de oorspronkelijk gedefinieerde periode, dan wordt de in het eigen vermogen (Accumulated comprehensive income (loss)) opgenomen ongerealiseerde winst of het ongerealiseerde verlies onmiddellijk naar het resultaat overgeboekt. Afdekkingen van de netto-investering in een buitenlandse entiteit Ahold heeft geen transacties gesloten ter afdekking van netto-investeringen in buitenlandse entiteiten.

Jaarverslagen | 2004 | | pagina 216