Jaarrekening - Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening Toelichting 2 Value Added Service Providers Voorraden Vorderingen Liquide middelen Ahold Jaarverslag 2004 Belangen in ondernemingen waarin Ahold geen invloed van betekenis kan uitoefenen, worden gewaardeerd tegen verkrijgings- prijs. Dividenden en andere winsten en verliezen voortvloeiend uit deze belangen worden in de geconsolideerde winst- en verlies rekening verwerkt onder Overige financiële baten en lasten. Ahold beoordeelt periodiek of er aanwijzingen bestaan voor een bijzondere waardevermindering van joint ventures en deelnemin gen. Indien er aanwijzingen bestaan voor een bijzondere waardevermindering beoordeelt Ahold de deelnemingen waarvan de reële waarde lager is dan de boekwaarde om te bepalen of de waardedaling al dan niet van tijdelijke aard is. Deze beoordeling omvat de goodwill die op deze entiteiten betrekking heeft. Indien wordt vastgesteld dat de waardedaling niet van tijdelijke aard is, wordt een bijzondere waardevermindering opgenomen waarmee de boekwaarde van het belang wordt verminderd tot de reële waarde. Indien het eigen vermogen van een deelneming van Ahold negatief wordt, blijft Ahold het aandeel in de verliezen van die deelneming verwerken, indien zij ofwel aansprakelijkheidsverklaringen heeft afgegeven ofwel een vast voornemen heeft om de deelneming, voorzover het Aholds belang betreft, in staat te stellen haar schulden af te lossen. Voorzover een directe of indirecte lening aan dergelijke deelnemingen niet inbaar is, wordt een bijzondere waardevermindering opgenomen voor het niet inbare bedrag. Aholds dochtermaatschappij U.S. Foodservice heeft in 2004 de productfinancieringstransacties met alle vijf 'value added service providers' (VASP's) beëindigd. Op verzoek of met toestemming van U.S. Foodservice betrokken deze VASP's bepaalde grondstof fen en producten van derden, waarna deze met een opslag werden doorverkocht aan U.S. Foodservice. U.S. Foodservice hield aandelen noch stemrechten in de VASP's. Ondanks het feit dat U.S. Foodservice geen eigenaar was van de VASP's, waren zij wat betreft hun omzet bijna geheel afhankelijk van U.S. Foodservice, U.S. Foodservice financierde aankopen door de VASP's met rentevrije voorschotten, stond garant voor bepaalde verplichtingen van de VASP's en behield uiteindelijk de risico's en voordelen met betrekking tot de voorraden en hiermee verband houdende schulden van de VASP's. Derhalve was Ahold op basis van NL GAAP en US GAAP verplicht bepaalde voorraden en hiermee verband houdende schulden van de VASP's in haar geconsoli deerde jaarrekening over 2003 en 2002 op te nemen. De voorraden worden gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs of, indien lager, de netto-opbrengstwaarde. De verkrijgingsprijs omvat de inkoopprijs, conversiekosten en andere kosten die worden gemaakt om de voorraden in hun huidige staat en op hun huidige plaats te krijgen, verminderd met de leveranciersbijdragen die voor de voorraden gelden. Bij de voorraadwaardering wordt uitgegaan van het principe 'first in, first out' (fifo-stelsel). Vorderingen worden gewaardeerd tegen de geschatte netto-opbrengstwaarde, die doorgaans overeenkomt met de nominale waarde Voorzover noodzakelijk worden voorzieningen opgenomen, voor het bedrag dat volgens het management toereikend is om de toe komstige verliezen te dekken die voortvloeien uit de oninbaarheid van de vorderingen. Ahold verkoopt bepaalde vorderingen op afnemers aan speciaal voor dit doel opgerichte entiteiten ('special purpose entities') in ruil voor geldmiddelen en een belang in deze ondernemingen. Deze vorderingen worden opgenomen in de geconsolideerde balans van Ahold onder de post Vorderingen, omdat Ahold beleidsbepalende invloed heeft in deze entiteiten. De verliezen op de verkoop van vorderingen aan deze entiteiten schomme len per maand en hebben doorgaans betrekking op de kortlopende rente die aan Ahold in rekening wordt gebracht over haar belang. De liquide middelen betreffen alle kasmiddelen, tegoeden op bankrekeningen, de beleggingen die op zeer korte termijn in geld middelen kunnen worden omgezet en termijndeposito's met een oorspronkelijke looptijd van maximaal drie maanden.

Jaarverslagen | 2004 | | pagina 116