110 Jaarrekening - Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening Toelichting 2 Verwerking van desinvesteringen en beëindiging van bedrijfsactiviteiten Omrekening van vreemde valuta Ahold Jaarverslag 2004 Een onderdeel van Ahold voldoet aan de definitie van beëindiging van een bedrijfsactiviteit indien aan alle volgende voorwaarden wordt voldaan: (a) het onderdeel wordt, overeenkomstig één enkel plan i) nagenoeg volledig afgestoten, bijvoorbeeld door het onderdeel te verkopen in één transactie, of door een splitsing of een afsplitsing van de eigendom van het onderdeel; ii) in gedeelten afgestoten, bijvoorbeeld door activa van het onderdeel individueel te verkopen en de individuele verplichtingen van het onderdeel individueel af te wikkelen; of iii) beëindigd door het onderdeel te staken; (b) het onderdeel vertegenwoordigt een belangrijke afzonderlijke bedrijfsactiviteit, of levert goederen of diensten in een belangrijk afzonderlijk geografisch gebied; en (c) het onderdeel zowel operationeel als voor financiële-verslaggevingsdoeleinden kan worden onderscheiden. De goedkeuring en aankondiging van een plan tot beëindiging van bedrijfsactiviteiten wordt beschouwd als een gebeurtenis die resulteert in de verplichting de aan de beëindigde bedrijfsactiviteiten toe te rekenen activa te toetsen op bijzondere waarde vermindering. Ahold maakt daarom een schatting van de realiseerbare waarde (de netto-opbrengstwaarde van het actief) van de beëindigde bedrijfsactiviteit en neemt een bijzonder waardeverminderingsverlies op indien en voorzover de boekwaarde van het onderdeel de netto-opbrengstwaarde overtreft. Vóór 1 december 2000, toen RJ 500 Fusies en overnames van kracht werd, bracht Ahold goodwill bij overnames direct ten laste van het eigen vermogen. Ahold boekt (een deel van) de positieve goodwill die voorheen ten laste van het eigen vermogen is gebracht terug bij afstoting van een deelneming. Indien de afstoting binnen één jaar na de overname plaatsvindt, wordt het gehele goodwillbedrag dat ten laste van het eigen vermogen is gebracht, teruggeboekt. Bij afstoting binnen twee jaar wordt ten minste 80% van het goodwillbedrag teruggenomen en ten laste van de winst- en verliesrekening gebracht, na drie jaar tenminste 60%, enzovoort. Valutaomrekeningsverschillen ten gevolge van de omrekening van de jaarrekening van buitenlandse dochter maatschappijen, die voorheen direct in het eigen vermogen werden verwerkt, worden opgenomen in de geconsolideerde winst en verliesrekening bij de afstoting van het betreffende onderdeel. Aholds rapportagevaluta is de euro. Dochtermaatschappijen, joint ventures en deelnemingen verwerken de transacties in hun functionele valuta. Dit is de voornaamste valuta van de economische omgeving waarin zij actief zijn. Transacties uitgedrukt in een andere valuta dan de functionele valuta worden in de winst- en verliesrekening verwerkt tegen de wisselkoers. Monetaire activa en passiva die luiden in een andere dan de functionele valuta worden omgerekend tegen de wisselkoers per de balansdatum van de geconsolideerde jaarrekening. Monetaire activa en passiva waarvan het valutarisico met behulp van een afgeleid financieel instrument effectief is afgedekt worden omgerekend tegen de afdekkingskoers. Valutakoersresultaten op transacties in vreemde valuta worden in de winst- en verliesrekening opgenomen. Valutaomrekeningsresultaten die voortvloeien uit de omrekening van buitenlandse activiteiten met een andere functionele valuta dan de euro worden bij consolidatie in het eigen vermogen verwerkt. Goodwill die voortvloeit uit de overname van buitenlandse entiteiten wordt behandeld als een actief dat luidt in de functionele valuta van de desbetreffende verworven entiteit. Ongerealiseerde valutakoersresultaten op onderlinge leningen waarvan de afwik keling niet gepland is, noch wordt verwacht, worden rechtstreeks in het eigen vermogen verwerkt. Bij consolidatie worden de geconsolideerde balansen van de dochtermaatschappijen en niet-geconsolideerde deelnemingen met een andere functionele valuta dan de euro, omgerekend tegen de wisselkoers per jaareinde. De bedragen in de winst- en verlies rekening in een andere valuta dan de euro worden omgerekend tegen de per kwartaal vastgestelde gemiddelde wisselkoers. De resulterende valutaomrekeningsverschillen worden rechtstreeks in het geconsolideerde eigen vermogen verwerkt en worden pas opgenomen in het resultaat zodra de desbetreffende buitenlandse dochtermaatschappij of niet-geconsolideerde deelneming is verkocht of geliquideerd.

Jaarverslagen | 2004 | | pagina 112