108 Jaarrekening - Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening: 1, 2 1 De onderneming en haar activiteiten 2 Grondslagen van de financiële verslaggeving Stelselwijziging met betrekking tot de consolidatie van Alliant Master Trust Ahold Jaarverslag 2004 In miljoenen euro's, behalve de gegevens per aandeel, ratio's, percentages en waar dit elders wordt aangegeven; USD-cijfers luiden in miljoenen dollars. Koninklijke Ahold N.V. (hierna te noemen: Ahold of de onderneming), statutair gevestigd te Zaandam, Nederland, richt zich voornamelijk op de exploitatie van supermarkten en foodservice-activiteiten via dochtermaatschappijen en joint ventures in de Verenigde Staten, Europa, Zuid-Amerika en Centraal-Amerika. In aanvulling op de hoofdactiviteiten van Ahold houdt een aantal dochtermaatschappijen zich bezig met de financiering, de ontwikkeling en het management van winkellocaties en winkelcentra, primair ter ondersteuning van de retailactiviteiten. De dochtermaatschappijen en niet-geconsolideerde deelnemingen van Ahold zijn opgenomen in de Toelichting op de geconsoli deerde jaarrekening onder 32. In verband met de beursnotering van Ahold aan de New York Stock Exchange is Ahold geregistreerd bij de Securities and Exchange Commission (SEC) in de Verenigde Staten. Ahold deponeert haar jaarverslag bij de SEC op Form 20-F, waar deze geconsolideerde jaarrekening deel van uitmaakt. De geconsolideerde jaarrekening van Ahold is opgesteld in overeenstemming met de algemeen aanvaarde grondslagen voor financiële verslaggeving in Nederland (NL GAAP), zoals hieronder uiteengezet. Voor de waardering wordt uitgegaan van de historische kostprijs, tenzij anders vermeld. Activa en passiva worden opgenomen tegen nominale waarde, en baten en lasten worden toegerekend aan de periode waarop zij betrekking hebben. Winsten worden alleen in aanmerking genomen voorzover ze gerealiseerd zijn. Verliezen en risico s die hun oorsprong hebben vóór het einde van een boekjaar, worden opgenomen indien zij bekend zijn geworden vóór het opstellen van de geconsolideerde jaarrekening. Ahold maakt ook een aansluiting voor de geconsolideerde financiële positie en resultaten naar de in de Verenigde Staten geldende grondslagen voor financiële verslag geving (US GAAP). Er zijn belangrijke verschillen tussen NL GAAP en US GAAP, US GAAP kent uitgebreidere voorschriften wat betreft de toelichting, zoals nader omschreven in de Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening onder 31. Het boekjaar van Ahold omvat een periode van 52 of 53 weken en eindigt op de zondag die het dichtst bij 31 december van het desbetreffende jaar ligt. Het boekjaar 2004 bestond uit 53 weken en eindigde op 2 januari 2005. De vergelijkende boekjaren 2003 en 2002 bestonden beide uit 52 weken en eindigden respectievelijk op 28 december en 29 december. Aholds dochter maatschappij U.S. Foodservice kent een boekjaar dat eindigt op de zaterdag die het dichtst bij 31 december ligt. Het boekjaar van de dochtermaatschappijen van Ahold in Zuid-Amerika en Centraal-Europa komt overeen met het kalenderjaar. In overeenstemming met artikel 402, Boek 2 BW is de vennootschappelijke winst- en verliesrekening in verkorte vorm weer gegeven aan het einde van de toelichting op de geconsolideerde jaarrekening. Voor het opstellen van de geconsolideerde jaarrekening in overeenstemming met NL GAAP worden de onderstaande grondslagen voor financiële verslaggeving toegepast. Allereerst volgt een toelichting op de in de gepresenteerde boekjaren doorgevoerde stelselwijzigingen. Met ingang van 1 januari 2004 is Richtlijn voor de Jaarverslaggeving 214 Financiële Vaste Activa (RJ 214) met betrekking tot de consolidatie van voor een bijzonder doel opgerichte entiteiten ('special purpose entities', afgekort tot SPE's), verduidelijkt. Uit deze verduidelijking blijkt dat een SPE als een groepsmaatschappij in de consolidatie moet worden betrokken indien de deel nemende rechtspersoon feitelijke beleidsbepalende invloed heeft. Deze invloed wordt beoordeeld op basis van de indicatoren die in RJ 214 worden vermeld. Naar aanleiding van deze verduidelijking van RJ 214 consolideert Ahold Alliant Master Trust, een van de securitisaties van vorderingen van U.S. Foodservice. Voorheen werd deze SPE niet in de consolidatie betrokken (voor een uit gebreidere beschrijving van Alliant Master Trust wordt verwezen naar de Toelichting op de geconsolideerde jaarrekening onder 18). In verband hiermee nam Ahold ultimo 2003 voor USD 328 (EUR 263) aan additionele vorderingen en overeenkomstige kortlopende schulden in haar geconsolideerde balans op (ultimo 2002: USD 353 (EUR 338)). Deze stelselwijziging had geen

Jaarverslagen | 2004 | | pagina 110