De stijging van het netto exploitatieresultaat van het detail- bedrijf is verder te danken aan de uitkomsten van de in de loop van 1963 en 1964 geopende zaken, die in totaal gezien een be vredigend netto resultaat opleverden. Ook de verbouwing van bedieningszaken tot zelfbedieningszaken gaf een gunstig resultaat. Onder de in het recente verleden geopende zaken zal een be trekkelijk gering aantal nog een kortere of langere aanlooptijd nodig hebben. Deze filialen zijn gevestigd in wijken, waar het inwonertal nog niet voldoende is voor een rendabele exploitatie. Verwacht mag worden, dat deze filialen de vereiste omzetten zullen kunnen behalen naarmate de woningbouw ter plaatse voortgang vindt. De voorbereiding van nieuwe vestigingen vergt veel tijd en kos ten. Voordat nieuwe filialen geopend kunnen worden moeten veelal reeds enige jaren tevoren gronden en/of opstallen worden aangekocht. Deze investeringen blijven dan vooralsnog zonder rendement. Ook met de opleiding en werving van personeelsleden voor nieuwe filialen zijn relatief grote bedragen gemoeid. Al deze kosten van voorbereiding worden direct ten laste van de exploitatierekening gebracht en derhalve niet geactiveerd. Wij hebben reeds eerder uitdrukking gegeven aan onze be zwaren tegen de verplichte vacantiesluiting, zoals die ons in vele gemeenten wordt opgelegd. Onze bezwaren van economi sche aard worden het duidelijkst geïllustreerd door te vermel den, dat onze filialen in 1964 in het totaal 1667 dagen hebben moeten sluiten. Bovendien biedt de verplichte vacantiesluiting vrijwel geen oplossing voor de vacanties van onze personeels leden, omdat speciaal de jongeren onder hen aan de vacanties van b.v. familieleden gebonden zijn, zodat de voorgeschreven sluitingsperiode zelden past. De toepassing van de vijfdaagse werkweek, met in de toekomst het geven van 7 vrije zaterdagen en 13 vrije maandagen per jaar, wordt belemmerd door de verplichte halve dagsluiting, die vele gemeenten kennen. Het lijkt ons wenselijk, dat de toepassing van de vijfdaagse werkweek zal leiden tot opheffing van de verplichte halve dag sluiting. Ons klantenspaarsysteem bleef in 1964 op dezelfde voet ge handhaafd. De Premie-van-de-Maand-Club bleef in de belangstelling van de klanten staan. Een groot aantal aantrekkelijke premies kon ter beschikking der klanten worden gesteld. De totale geldomzet was circa 24% hoger dan in het vorige jaar. De omzetten van de P.M.C. zijn niet in de omzetcijfers van het detailbedrijf mede- gerekend.

Jaarverslagen | 1964 | | pagina 12