De uitkomsten van alle vennootschappen, in het kapitaal waarvan Albert Heijn N.V. heeft deelgenomen, zijn in het resultaat begrepen. De resultaten van het kruideniersbedrijf waren bevredigend. De omzetten zijn aanmerkelijk gestegen, ditzelfde moet evenwel gezegd worden van het bedrag der bedrijfskosten. Ondanks de slechts geringe winstmarge overtrof toch de invloed van de stijging in de omzet, die van de stijging der kosten, zodat het eindresultaat een gunstiger beeld vertoonde, dan het vooraf gaande jaar. Ten aanzien van het consumptiemelk-bedrijf, moet de klacht in ons vorig jaarverslag geuit, dat de door de overheid vastgestelde winstmarge onvoldoende is om redelijke bedrijfsuitkomsten te bereiken, worden herhaald. Het systeem van vaststelling van de marges is zodanig, dat de invloed van stijging der productiekosten veel te laat uitdrukking vindt in de vergoeding. Investeringen in moderne apparatuur en verbeterde werkmethoden beïnvloedden de resultaten gunstig, doch konden niet geheel opwegen tegen de te geringe verwerkingsmarge, zodat ondanks verbeteringen in het bedrijf de resultaten bleven teleurstellen. Verblijdend was het, dat de export van melk, melkproducten en kaas belangrijk toenam tegen lonende prijzen. In ons vorig verslag werd gewag gemaakt van nauwere samenwerking met andere onder nemingen, die thans mede deel uitmaken van het concern. Met voldoening kan worden verklaard, dat de samenwerking inderdaad tot haar doel heeft geleid en dat in toenemende mate de vruchten daarvan worden geplukt. Samenvattend kan worden verklaard, dat 1950 een bevredigend jaar was voor de vennoot schap. Voor de toekomst worden ook goede gevolgen verwacht van de gevolgde investeringspolitiek en van de samenwerking van de verschillende delen van het concern. Hoewel met enige bezorgd heid wordt geconstateerd, dat de bedrijfskosten zich nog steeds in stijgende lijn bewegen, zien wij niettemin de toekomst met vertrouwen tegemoet, in verband met de toeneming van de om zetten, niet alleen gerekend in geldswaarde, doch ook kwantitatief, in vrijwel alle delen van het concern. In het lopende jaar hebben de resultaten zich gunstig ontwikkeld. Ook dit jaar kunnen wij weer melding maken van een goede samenwerking met onze mede werkers en wij spreken gaarne onze dank uit voor de ijver en toewijding van ons personeel. Helaas is deze goede verhouding voor de eerste maal in de geschiedenis van onze vennoot schap vertroebeld door een staking van enige omvang in onze fabriek te Zaandam. Een deel van het personeel, meest bestaande uit jeugdige personen is in het voorjaar 1951 gedurende enige weken in staking gegaan met als eis een loonsverhoging van 5 boven hetgeen door de over heid was toegestaan. Vanzelfsprekend kon deze niet worden ingewilligd. Wij betreuren dit incident, waarvan overigens de betekenis niet mag worden overschat. In totaal waren hierbij ongeveer 300 van de circa 4000 werknemers onzer vennootschap betrokken. De goederenvoorziening van de filialen is geen ogenblik in gevaar geweest.

Jaarverslagen | 1950 | | pagina 8