pen, waarin Albert Heijn N.V. heeft deelgenomen zijn in dit resultaat begrepen. Alle onderhorige vennootschappen hebben tot het behaalde resultaat bijgedragen. De omzetten in het kruideniersbedrijf namen in 1949» 'en opzichte van 1948, op bevredigende wijze toe. Daarnaast daalde evenwel het brutowinstpercentage, deels als gevolg van de steeds gevolgde bedrij fstactiek onzer onderneming kwaliteitsgoederen aan het publiek te leveren tegen de laagst mogelijke prijzen deels doordat in het afgelopen jaar in de kring van het kleinbedrijf een margeverlaging op bepaalde artikelen werd toegepast en wel, merkwaardigerwijze, op die ar tikelen welke toch reeds minimale brutowinstmarges lieten. Dank zij toeneming van de omzet en de daaruit voortspruitende relatieve daling der kosten, konden de nadelige gevolgen van de ver mindering der brutowinst worden gecompenseerd. In het consumptiemelkbedrij f werden aanvankelijk behoorlijke resultaten behaald. In het tweede deel van het boekjaar waren deze evenwel zeer teleurstellend, enerzijds als gevolg van een algemene daling in het melkverbruik, anderzijds door een sterke stijging der productiekosten, waartegenover geen verhoging stond van de, door de overheid vastgestelde, verwerkingsmarge. Tegelijkertijd lieten evenwel exportorders ons een tot voldoening stemmende winst. Geconstateerd kon worden, dat op de verschillende terreinen der levensmiddelenvoorziening, die onze vennootschap bestrijkt, merkbaar is, dat, onder de drang van verminderde koopkracht, het publiek zich zelf bepaalde restricties oplegt in sommige zijner uitgaven. Hoewel ons dit in bepaalde onderdelen van ons concern treft, is anderzijds de omzet van onze onderneming, in het bijzonder in het kruideniersbedrijf, toegenomen, hetgeen wij daaraan toeschrijven, dat, wanneer de nood zaak tot bezuiniging zich doet gevoelen, onze klantenkring zich uitbreidt. In dit opzicht zien wij de verdere gang van zaken met gerustheid tegemoet. Mede is er grond voor dit optimisme, daar de, in de loop van het verslagjaar aangevangen, onderhandelingen tot een nauwe samenwerking met ondernemingen, werkzaam op het terrein van ons concern, tot resultaat hebben geleid. Wij verwachten van deze samenwerking gunstige gevol gen voor de rentabiliteit van het concern. In verband hiermede vond in het thans lopende boekjaar uitbreiding van het geplaatste aan delenkapitaal plaats door onderhandse emissie. De goede samenwerking met onze medewerkers in de verschillende vennootschappen van ons concern leverde ook in dit jaar goede resultaten op. Gaarne maken wij met een woord van dank weder gewag van de ijver en toewijding door het gehele personeel ten toon gespreid in de beharti ging van de belangen onzer vennootschappen. De behaalde resultaten laten toe een dividenduitkering op de gewone aandelen van 7I/2 Overeenkomstig de wettelijke voorschriften, zoals die bij het uitbrengen van dit verslag nog luiden, kan 9 worden uitgekeerd op de oprichtersaandelen. Hetgeen aan die oprichtersaandelen,

Jaarverslagen | 1949 | | pagina 8