Gestadig werden de herstellingen van oorlogsschade voortgezet. Voor zover aan het einde van het vorige verslagjaar nog van achterstallig onderhoud bij het onroerend goed der ven nootschap en haar dochterondernemingen sprake was, kan thans wel worden vermeld, dat dit geheel is ingehaald. Het bedrag dat als afschrijving in mindering is gebracht op diverse vaste activa, is ruim voldoende te achten. Uit den aard der zaak zijn de voorraden beperkt en liggen zij kwantitatief beneden het niveau dat voor de oorlog bij de vennootschap als norm gold. Voor zover de aarzelend optre dende dalende tendens in de prijzen de vennootschap raakte, is bij de waardering der voorraden hiermede volledig rekening gehouden. Uit de U hierbij aangeboden Jaarstukken blijkt, dat het netto exploitatie-saldo over het boek jaar van het concern 1.244.424,30 bedroeg, na een toegepast afschrijving op de verschil lende bezittingen der vennootschap en onderhavige maatschappijen van 843.872.66. In voormeld exploitatie-saldo zijn begrepen de resultaten van die maatschappijen waarvan Albert Heijn N.V. 100% van het aandelenkapitaal bezit. Voor zover in deze dochterondernemingen in de loop des jaars nieuwe investeringen plaats vonden, hebben deze uiteraard hun rendement nog niet of slechts ten dele opgeleverd. De te verwachten dividend-uitkering over 1948 op de in het bezit der vennootschap zijnde aandelen in de N.V. Vereenigde Amsterdamsche Melkinrichtingen, V.A.M.I., is niet in de baten van dit boekjaar begrepen, doch komt ten bate van het boekjaar 1949. De grondstoffenvoorziening is nog allerminst op voor-oorlogs peil. De restricties op allerlei gebied zijn weliswaar aan het verminderen, doch behoren toch nog niet tot het verleden. De overheidslasten, inzonderheid die op sociaal gebied, nemen nog steeds toe. In het algelopen jaar werd een bedrag van 300.642,66 ten laste der onkostenrekening ge bracht ter aanvulling op de pensioenvoorzieningen van het personeel. Dit bedrag is groter dan normaal, wegens een belangrijke uitbreiding van personeel, in hoofdzaak in de dochter ondernemingen, en door het van kracht worden van een nieuwe Collectieve Arbeidsovereen komst in de Zuivelindustrie. Wij voegen aan dit verslag toe de Balans per einde 1948 en de Winst- en Verliesrekening over 1948 van het Pensioenfonds, waarin het merendeel der pensioenregelingen is onderge bracht. De aandelen dezer vennootschap zijn onder het actief van Albert Heijn N.V. tegen pro-memoriewaarde van 1opgenomen. De extra kosten, verbonden aan de statutenwijziging en kapitaalsuitbreiding, tot een bedrag van 138.436,40, zijnde de registratiekosten voor het nieuwe aandelenkapitaal, benevens enkele bijkomende kosten voor notariële acten etc., werden geheel afgeschreven. Omtrent de gang van zaken in het inmiddels gedeeltelijk verstreken nieuwe boekjaar merken

Jaarverslagen | 1948 | | pagina 8