Gekookt, geklutst, gebakkcn of geverfd: van oudsher hoort een ei er met Pasen bij. Maar wat gebeurt er eigenlijk allemaal voor het ei bij de klant in bet eierdopje staat? Op uitnodiging van Aha lopen caissieres Sharon van der Ent en Charlotte Endeman van AH 1085 uit Doetinchem een middag mee met een biologische leghennenboer en kijken ze rond bij een verpakkingsbedrijf. Microfoon en camera 'ALBERT HEIJN LOOPTVOOROPIN DIERVRIENDELIJKHEID' RUIMTE PER KIP r. De kippen hebben een vast ritme, onaf- hankelijk van zomer- en wintertijden. 's Ochtends leggen ze in de stal hun eieren, 's middags gaan ze naar buiten. Verdel levert jaarlijks ruim twee miljoen eieren aan Van Beek. 'We hebben naast biologische eieren ook scharreleieren, niet-biologische vrije uit- loop-eieren en kooi-eieren, beter bekend als legbatterij-eieren, start mededirec- teur Petro Boon van verpakkingsbedrijf Gebroeders van Beek. In een ander filiaal van Van Beek wordt deze laatste variant eerst gebroken en dooier en wit gescheiden voor de levensmiddelenindustrie, bijvoor- beeld voor mayonaise en negerzoenen. In een Duits filiaal leggen ze zich tussen Kerst en Pasen bovendien toe op het kleuren van witte eieren in enorme verfbaden. Sharon en Charlotte zijn diep onder de indruk van de onafzienbare hoeveelheid pallets met dozen eieren, ruim 2,5 miljoen. De doosjes gaan per tray een machine in, waar elk ei met een microfoontje wordt gescand op schaalbreuk. Zit er een barst in, dan wordt een ander geluid geregistreerd en het bewuste ei automatisch verwijderd. Ook eieren met een vieze schaal worden Categorymanager Eieren Paul Nettl is er best trots op. 'Tien jaar geleden was Albert Heijn de eerste supermarkt die de verkoop van kooi-eieren heeft afgeschaft. Vanaf dat moment bestaat ons assortment nog uitsluitend uit scharrel-, vrije uitioop- en sinds enkele jaren uit biologische eieren. We worden steeds dier- vriendelijker.Van alle uitioop- en biologische eieren wordt 70% bij Albert Heijn verkocht. Ons publiek is bereid iets meer te betalen voor een diervriendelijk product. We betrekken de eieren van zo'n zeshonderd pluimveehouders, uitsluitend Nederiandse boeren. Ook deze Pasen zijn er weer een paar nieuwe producten: omelet- kruiden, in combinatie met een paashaasvormpje en witte eieren met stickers om ze te versieren.' Biologische vrije uitloop-eieren Niet-biologische vrije uitloop-eieren Scharreleieren per 9 kippen lm2

Personeelsbladen | 2009 | | pagina 5