I EEN BIJZONDERE SPEURTOCHT NAAR BIOLOGISCHE EIEREN Silvers Twee miljoen eieren Aha 4 Een kwestie van kip en ei Eigenaar Ron Verdel leidt de dames rond over het uit- gestrekte erf, waar in totaal negenduizend kippen rond- scharrelen, binnen en buiten. 'Wij verkopen uitsluitend biologische vrije uitloop-eieren', vertelt hij. 'Dat wil zeggen dat onze kippen voer krijgen zonder enige kunstmatige toevoeging en minstens vier m2 ruimte per dier buiten de stal hebben.' De kippen in dit bedrijf zijn zoge- naamde 'Silvers', een robuust en sterk ras. Omdat ze alle seizoenen buiten komen, moeten ze tegen een stootje kunnen. Ze zijn wit, maar leggen bruine eieren. Een uitzondering op de regel, zo blijkt. 'Nooit geweten,' zegt Sharon verbaasd, 'dat witte kippen normaal gesproken witte eieren leggen en bruine kippen bruine.' Ron Verdel ontzenuwt meteen een ander fabeltje: bruine eieren zijn echt niet gezonder dan witte, al denken veel mensen dat wel. Kippen leggen zo'n driehonderd eie ren in hun leven. Ze beginnen met leggen als ze ruim vier maanden zijn. Hoe ouder de kip, hoe groter het ei, tot het moment dat ze alleen nog maar geschikt zijn als soepkip. Na veertien maanden zit hun arbeidzame leven erop en worden ze allemaal vervangen door een nieuwe generatie. Elk ei in Nederland staat onder scher- pe controle en krijgt een meercijferig stempel. Daaraan is precies te zien wat voor soort ei het is - biologisch, scharrel, vrije uitloop -uit welk land het komt, van welke boer en zelfs uit welke stal. Zo is elk ei exact te traceren.

Personeelsbladen | 2009 | | pagina 4