Het 125-jarige jubileum van een zusteronderneming Het begon allemaal in 1884, toen Maria Gall in Amsterdam een drankenzaak opende. Nu, 125 jaar later, maakt Gall Gall onderdeel uit van Ahold en telt de succesvolle keten 536 winkels. Tijd om de champagne te ontkurken, even stil te staan bij het verleden en te proosten op de toekomst. 1884: de allereerste winkel 1889: een daadkrachtige weduwe Begin 1900: bakfietsbezorging 1908: zonen nemen het roer over Aha 10 Bakfietsbezorging Proosten op Gall Gall Als vrouw een eigen bedrijf starten, is in 1884 nog zeer ongebruikelijk. Maar daar trekt Maria Gall- Wenting zich weinig van aan. Haar man Herman is aannemer en architect en bezit een aantal panden in Amsterdam-Zuid. Als blijkt dat hij ziek is, begint Maria Gall in een van zijn panden een winkel, om zo in haar eigen onderhoud te kunnen voorzien. Op 6 augustus 1884 opent ze haar eigen drankenhandel aan de Ferdinand Bolstraat. Als Herman Gall in 1889 op 50-jarige leeftijd over- lijdt, wordt de bedrijfsnaam gewijzigd in Firma wed. H.J.T. Gall. En dat Maria een vrouw van aanpakken is, blijkt wel uit haar motto: 'Geen order tegroot, geen order te klein, en geen orderte ver'. Omdat de zaken goed gaan, opent Maria aan de Amsterdamse Ceintuurbaan een tweede winkel. Beide winkels zijn van acht uur's ochtends tot acht uur's avonds geopend, ook op zondag. Bestellingen kunnen zelfs met een bakfiets worden thuisbezorgd. De klandizie bestaat voornamelijk uit heren die voor zelf gei'mporteerde wijn of twee maatjes jenever komen. Ook eigengemaakte limonades zijn populair. Maria heeft zes kinderen, en twee van haar zonen, Jan en Herman, nemen in 1908 het stokje van haar over. Ze is dan 57 jaar oud. De ideeen van de kunstzinnige en creatieve Jan zijn terugte vinden in de winkelinterieurs. Zijn broer Herman isjuisterg commercieel. Samen vormen ze een succesvol duo. Zo gaan ze regelmatig naar Zuid-Frankrijk voor wijn, naar Italie voorvermout, en naar Schotland voor whisky. Jan ontwerpt de etiketten voor hun eigen importproducten.

Personeelsbladen | 2009 | | pagina 10