i M ONDERNEMING RAAD Wil jij OR-lid worden? 'Je moet het dak repareren als de zon schijnt r^- Denk mee over het beleid Een jaar in dienst MEER INFO? Aha 6 sen die nodig zijn voor bijvoorbeeld een kassasysteem of door het gebruik van dezelfde computers, kunnen we veel kosten besparen.' Komt het streven naar een zekere standaardisatie binnen de Albert Heijn Company voort uit de wens om meer te gaan centraliseren? 'Nee, dat is niet de achterliggende gedachte en we doen het ook niet omdat we van mening zijn dat alles op een bepaalde manier moet gebeuren, maar vanwege het feit dat sommige processen eenvoudigweg efficienter kunnen wor- den aangepakt. Daarom hebben we bijvoorbeeld de boekhou- ding al enige jaren geleden uitbesteed aan Accounting Plaza en sinds twee maanden wordt deze in Krakau, Polen uitgevoerd. Ook in Nederland kan dit aanpassingen betekenen. Kostenbesparing is niet onze enige drijfveer om bepaalde werkzaamheden uit te besteden. Als je administratief produc- tiewerk, dat elke dag op dezelfde manier plaatsvindt, zoveel mogelijk onderbrengt bij externe partijen die daar goed in zijn, krijgen onze medewerkers meer ruimte om na te denken over hoe je slimmer kunt werken en wat je kunt verbeteren of vernieuwen. De taak van Finance is ook vooruitkijken in plaats van te sturen op de achteruitkijkspiegel. Daarom gaan we de komende tijd ook onze Finance-organisatie op een geheel andere manier inrichten.' Wordt bij innovatie gedacht aan ontwikkelingen zoals betalen met je vingerafdruk? Tip2Pay is inderdaad een j voorbeeld, maar we testen ook hoe we onze winkels binnen enkele jaren kunnen voorzien van nog meer nieuwe betaal- en scantechnieken zoals het betalen met een mobiele telefoon die je even langs de kassa haalt. We testen dit nu bij een AH to go, de zogenaamde touch go. We willen nog een slag maken met internet om klanten meer service te verlenen en we zijn bezig om de administratie uit de winkels en de DC's te halen. Want uiteindelijk gaat het erom de klant optimaal te bedienen, om tijd te hebben voor de klant en deze keer op keer te verrassen. Albert Heijn was het eerste bedrijf dat in Nederland de streep- jescode introduceerde. Wij willen als het ware een nieuwe streepjescode zien te vinden. Natuurlijk zullen initiatieven niet allemaal meteen succesvol zijn, maar dat geeft niets. Als je nooit eens iets probeert dan kom je geen stap verder. Als Albert Heijn in 1895, acht jaar na de opening van zijn eerste winkel, niet het lef had gehad om een tweede filiaal in Purmerend te openen, was dit bedrijf nooit zo groot geworden.' Wat is jouw persoonlijke drive om hier de komende jaren je tanden in te zetten? Aan de ene kant zal Finance en IM altijd ondersteunend zijn en voorwaardenscheppend om effectiever en efficienter te werken en zo groei te realiseren. Dat proces moet soepel lopen. Aan de andere kant is meedenken en het oplossen van belemmeringen die geconstateerd worden een enorme uitdaging. Dat ik mag meedenken over al deze nieuwe ontwikkelingen maakt het zo inspirerend om voor dit bedrijf te werken. Als je hier rechtdoor rijdt, vind je tien kilometer verderop het Weerpad, waar de geschiedenis van Albert Heijn ooit begon. Ik ben er trots op dat ik een rol mag spelen bij de verdere ontwikkeling.' Grijp dan nu je kans! Tot en met 8 oktober 2008 kun jij je kandidaat stellen via de vrije lijst, zodat je collega's tijdens de OR-verkiezingen opjou kunnen stemmen. De vakbonden hebben hun kandidaten al opgegeven, maarde medewerkers die geen lid zijn van een vakbond kunnen zich nog kandidaat stellen. Wil jij meedenken over het beleid van Albert Heijn en ben je een medewerker met ideeen? Geef je dan voor 8 oktober a.s. op via de vrije lijst. Om je verkiesbaarte kunnen stellen, ben je op 5 november 2008 minstens een jaar bij Albert Heijn in dienst. Hierbij tellen ook voorafgaande dienstverbanden bij dochterondernemingen van Ahold mee. Als uitzendkracht moet je twee jaar bij Albert Heijn werken om je verkiesbaarte stellen.

Personeelsbladen | 2008 | | pagina 6