Matthijs Morra, teamleider bezorging HSC Rotterdam en projectgroeplid BOR: 4 Mosthapha el Ghafel, bezorger HSC De Meern, bin' nenkort Plusse De webwinkels van E-commerce van Albert Heijn, Etos en Gall Gall zien iedere maand het aantal bestellingen groeien. De vraag naar bezorgers en medewerkers in homeshopcenters en overslaglocaties blijft moeilijk bij te benen. De ritten moeten zo goed mogelijk gereden worden en het wegwijs maken van nieuwe medewerkers vraagt tijd en aandacht. Daarom starten de medewerkers van Albert een project onder de naam BOR: Bezorger Op de Rit. Aha 12 y 'We boeken betere resultaten. Twee rangeerders laden de wagens, zetten ze rijklaar weg voor vertrekkende chauffeurs en brengen lege wagens weer aan het dock om te laden. Voorheen deden de bezor- gers dit. Zo brengen we het aantal beschadigingen aan auto's terug en werken we veel sneller. Simpel maar doeltreffend. Het aantal vaste chauffeurs dat meerdere dagen werkt neemt toe en een bemanning van drie balie- medewerkers ziet erop toe dat alle auto's volledig gela- den de deur uitgaan. Hetzal alleen maarbetergaan.' H'We groeien nog elk jaar met meer dan 20 procent terwijl de dagelijkse werkwijze er niet altijd naadloos op aansloot. BOR heeft daaraan daadwerkelijk iets veranderd. Medewerkers zijn gehoord en serieus genomen, ook wanneer hun knelpunten niet direct op te lossen zijn of er uit kostenperspectief geen prioriteit aan wordtgegeven. Bovendien is een groot deel van de knelpunten getackeld. Zo krijgen nieuwkomers nu met een aangepaste rittijd meer rust en vertrouwen en worden ze niet direct voor de leeuwen geworpen. Het feit dat je zichtbaar iets voorje medewerkers kunt doen maakt het een erg leuk en tastbaar project.' Beter op de rit De bezorger moet op weg met goede hulpmid- delen, zoals een navigatiesysteem, een pinappa- raat, een steekkar, enzovoort. Dat is belangrijk want een goed gemotiveerde bezorger leidt tot tevreden klanten en uiteindelijk tot een hogere omzet. Leuker werken betekent dat medewer kers langer bij Albert blijven werken en dat is belangrijk om de omzetgroei bij te benen. Om het bezorgproces te verbeteren brachten in de periode november 2007-februari 2008 medewerkers uit alle Albert-geledingen hun knelpunten naar voren in 'bruinpapierses- sies' onder leiding van Willeke Seybel en Ilse ter Burg. De teller stokte op 246 knelpunten. Enkele voorbeelden: onduidelijke werkinstruc- ties, wagens die niet altijd rijklaar waren en defecte of ontbrekende hulpmiddelen. De aan- sluiting met de collega's van de klantenservice kon nog beter. En ervaringen van bezorgers werden onvoldoende vastgelegd, zodat het kon voorkomen dat een klant meerdere keren gebeld moest worden over de route naar 'de keuken. Tachtig knelpunten werden aangepakt in vier deelprojecten. Welke verbeteringen hebben voor de mede- werker direct merkbare gevolgen? Voorheen moesten nieuwe collega's direct na drie oplei- dingsritten zelfstandig rijden op gewone ritten en dezelfde tijdigheid leveren terwijl het hen vaak nog ontbreekt aan ervaring bij het vinden van adressen, laden en lossen en afhandeling bij de klant. In het rittenplanningssysteem zijn nu wagens vrijgemaakt met een langere stoptijd en lagere snelheid waarop zij meer tijd krijgen. Verder worden alle hulpmiddelen zoals een pinapparaat, steekwagen, autosleutels en

Personeelsbladen | 2008 | | pagina 12