DUURZAME TIPS VAN DARYL Aha 10 'Wat gebeurt er eigenlijk met de overcodeproducten die wij dagelijks retour sturen?', vroeg verkoper Daryl van der Zeijden zich af. Een dagje op DC j Pijnacker en verwerkingsbedrijf Orgaworid opende zijn ogen. Want ook in de afvalverwerking staat I duurzaamheid hoog in het vaandel van Albert Heijn. Werken aan de voorkant Overcodeproducten, beschadig- de producten, ofwel reststof- fen en andere afvalstromen. Ze zijn onvermijdelijk als je een van's lands grootste supermarkten bent, die ook nog eens een breed assor tment verse producten wil aanbieden. Uiteraard wordt veruit het grootste deel direct verkocht, een deel kan alsnog tijdig worden verkocht met de bekende 35%-stickers, maar een deel gaat ook dagelijks weer retour naar de DC's. Verkoper Daryl van der Zeijden, AH 1630 Katwijk, wilde wel eens weten wat er precies gebeurt met de zwarte fusten die elke dag weer met de vrachtwagens mee terug worden gestuurd naar zijn DC. 'Wordt het veevoer, of compost, of energie? En hoe worden verpakkingen als glas en plastic gescheiden? Toch zeker Scheid het glasafval al zoveel mogelijk in de winkel en gooi het in de gemeentelijke glasbak. Op de DC's scheelt dat weer een extra handeling. Glas mag namelijk niet in de biomassa terechtkomen. nDe sorteer- en snippermachine bij Orgaworid kan Heineken tapvaten en koekenpannen en glas dus niet aan. Stuur deze niet mee retour, maar kijk in het handboek Management. QLet in de winkel steeds heel goed op welke producten bijna over datum zijn en geef die een kortingssticker. Zo help je voor- komen dat deze artikelen worden vernietigd. Beter vandaag nog met korting naar de klant, dan morgen alsnog in de rest- stoffen. Zo voorkomt Albert Heijn de vernietiging van voedsel. Bron voor niet handmatig?,' vroeg hij zich in een mailtje aan de redactie van Aha af. Op uitnodiging bracht hij een bezoek aan DC Pijnacker en verwerkingsbedrijf Orgaworid in Lelystad. Maar eerst nog even dit. 'We willen natuurlijk in de eerste plaats zoveel mogelijk voorkomen dat producten wor den vernietigd', zegt kwaliteitsmanager Piet Noom, sinds 1995 verantwoordelijk voor de afvalinzamelingssystemen bij Albert Heijn. 'Aan de voorkant van het proces moeten we met z'n alien dus ook een slag maken. Hoe? Door heel zorg- vuldig je voorraden en bestellingen te beheren. Door op centraal niveau slim in te kopen, zodat een ideale balans ont- staat tussen goed gevulde schappen en vernietiging. En door goed in je winkel te kijken welke producten tijdig een kor tingssticker moeten krijgen, zodat klan- ten geprikkeld raken om het alsnog te kopen. Begin van dit jaar is binnen Albert Heijn speciaal iemand vrijgemaakt om te onderzoeken hoe deze processen nog beter kunnen verlopen.' Terug naar Daryl, die zijn rondlei- ding begint in DC Pijnacker. In het Retourencentrum worden alle retour- zendingen uitgesorteerd. DC-mede- werkers scheiden de lege flessen en krat- ten, plastic en kartonbalen, lege fusten en dergelijke van de in fusten verpakte reststoffen. Deze reststoffen zijn over- code- of beschadigde voedingsmiddelen, inclusief verpakkingsmateriaal. In z'n geheel worden de fusten met reststoffen ig in perscontainers

Personeelsbladen | 2008 | | pagina 10