Resultaten MTO 2008 'S. J? 1 Onderzoek bewijst: over het algemeen zijn medewerkers weer een beetje gelukkiger met hun werk bij Albert Heijn. 85 procent van alle medewerkers gaf dit jaar voor 'overall tevredenheid' een rapportcijfer van minimaal een 7. Een absoluut record. Maar wel een met een kleine kanttekening: collega's op het hoofdkantoor zijn dit jaar iets minder happy dan vorig jaar. 7,5 voor werktevredenheid Winkels scoren ongekend Lichte stijging Aha 8 Tevredenheid scoort een dikke zeven Samen met Annewil Kip van Human Resource Development loopt Aha door de belangrijkste onderzoeksresultaten. Om te beginnen meldt ze dat de respons dit jaar beter was dan vorig jaar. 'In totaal hebben ruim 17.000 medewerkers het MTO- vragenformulier ingevuld, tweeduizend meer dan vorig jaar. De totale respons komt dit jaar op 27 procent. Medewerkers van de Supply Chain werkten massaal mee en dat zorgde voor een heel hoge respons: 67 procent!' A1 met al vindt Annewil dat de onderzoeksresultaten een herkenbaar patroon opleveren. 'De cultuurwaarden scoren over het algemeen goed. Zo ervaart 75% van de medewer-f kers doelgerichtheid in zijn of haar werkzaamheden en 68% van de medewerkers ervaart vernieuwing. Nog eens 68% van de medewerkers is tevreden met bezieling. Tot slot is ruimf driekwart van de medewerkers tevreden tot zeer tevreden met de cultuurwaarden respect, vertrouwen en samen. Wat dat betreft kun je zien dat de inspanningen op dat vlak j echt hun vruchten beginnen af te werpen. Voor werktevredenheid geven medewerkers gemid- deld een 7,5. Het hoogste cijfer van de afgelo- pen jaren. Ruim 85% van de medewerkers geeft als rapportcijfer een 7 of hoger. Je mag hieruit wel concluderen dat de meerder- heid van de medewerkers graag bij Albert Heijn werkt.' Vooral de winkels scoren dit jaar opvallend goed: werkelijk op alle vlakken is daar een stij- gende lijn zichtbaar. Volgens Annewil is dat onge kend. Ook medewerkers van de Supply Chain waren J? duidelijk positief gestemd toen ze het onderzoek invulden. Oke, het vertrouwen in collega's en de autonomic in het werk werden een fractie minder gewaardeerd dan vorig jaar, maar op alle andere onderdelen is de tevredenheid geStegen. Op het hoofdkantoor is de situatie toch net even anderl: vorig jaar scoorden praktisch alle onderdelen daar opvallend hoog, maar die opwaartse lijn is dit jaar iets ingezakt. Over het geheel genomen is de tevredenheid op praktisch alle vlakken licht gestegen. Niet extreem, maar dat is vol gens Annewil ook bijna onmogelijk. 'Er moet echt iets geks gebeuren om grote schommelingen in de algemene resul taten te veroorzaken. De effecten van maatregelen om de tevredenheid te verbeteren, zie je meestal ook pas na een paar jaar echt terug in het MTO.' Als voorbeeld noemt ze het onderwerp 'aansprekend teamleider- schap'. Sinds 2005 is daar veel aandacht in gesto- ken en dit jaar betaalt zich dat uit. In 2006 en 2007 bleef de waardering hangen op 62 procent en in de laatste peiling kwam een cijfer van 66 procent uit de bus rollen. Voor onderzoeksbe- grippen een aanzienlijke stijging van 4 procent. Toch is de waardering voor dit onderdeel nog niet overal waar Albert Heijn dit wil hebben. Vooral bij de Supply Chain. Annewil: 'In vergelijking met vorig jaar steeg de waardering voor "aansprekend teamleiderschap" daar met 2 procent. De verbetering is ingezet, maar we zijn er nog niet want de wijzer staat nu nog op 59 procent.'

Personeelsbladen | 2008 | | pagina 8