Teamwork, daar draait het om bij Albert Heijn. Makkelijk gezegd, maar hoe werkt het in de praktijk? Aha interviewde lukraak drie teamleiders over hun strategie, samenspel en drang om te scoren. TIPS VOORTOPTEAMS Team Verscentrale DC Tilburg Teamleider Henry Hendriks WAT IS EEN TEAM? TEAMWERKEN Stel duidelijke, haalbare teamdoelen Laat iedereen meepraten en geef ruimte voor ideeen Geef zelfstandig werken ruimte Zorg dat iedereen weet wat hem of haar te doen staat 21 Aha Een team is een groep mensen dat bij elkaar is gebracht om een gemeenschappelijk doel te bereiken. Teams delen een visie over de aan- pak. Samenwerken staat centraal en open communicatie is van belang om groepsconformisme (het tegen- gestelde doen van wat je wilt) tegen te gaan (vrij naar wikipedia.nl). Met het nieuwe winkelbesturingsmodei is er ook in de winkels meer nadruk komen te liggen op teamwerken. De teams verkoopafhandeling en verkoopkiaar werken niet meer enkel in hun 'eigen straatje' maar dragen zorg voor de gehele winkel. Medewerkers zijn hiermee allrounder en teamgerichtergeworden. Gerrit Oostendorp, staf P&O Winkelorganisatie: 'De teams werken binnen hun proces, zijn procesgerichter, specialistischer en teamgerichter geworden. Primair ben je erop gericht samen met het team verkoopkiaar of ver koopafhandeling resultaat te halen. In deze nieuwe structuur zit de uitdaging erin de proces overstijgen- de zaken adequaat op te leggen of aan te pakken. Dan ben je als winkei uiteindelijk 1 team en moet je over je eigen grenzen heen handelen. In de kern komt het neer op communicatie en aansprekend teamleiderschap.' Hoe ziet jullie team emit? 'Met collega Frank Smits stu- ren we een team aan van ruim vijftig mensen. In shifts, want hier wordt vanaf's morgens heel vroeg tot 's avonds heel laat doorgewerkt.' Een team met twee aanvoerders, lukt dat wel? 'We begrijpen en vertrouwen elkaar en zijn goed op elkaar ingespeeld. Tijdens "de wissel" vertelt de een de ander altijd wat er speelt.' Het lijkt wel voetbal. Wie van jullie is de trainer en wie is de coach? 'Dat verschilt per situatie. Frank zou wat meer van de processen zijn, en ik meer van de mensen en de medewerkers. We vullen elkaar goed aan.' Hoe proberen jullie de noodzakelijke teamspirit te kweken? 'Door niet altijd in je kantoortje te blijven zit- ten, maar op de vloer te zijn op momenten dat dat er extra toe doet. Dus's morgens vroeg bij het opstarten en rond de pauzes. Als er dan ergens handen tekort zijn, dan schuif ik met m'n mensen of pak ik zelf even wat aan.' Delen jullie wel eens een gele kaart uit? We kiezen lie- ver voor positieve feedback. Of spreken de mensen aan op de gevolgen van verkeerde beslissingen, zodat ze zelf inzien dat ze altijd scherp en alert moeten blijven.' Als twee medewerkers elkaar in de weg zitten, ook geen rode kaart? 'Dan gaan we metbeiden in gesprek, proberen de irritaties boven tafel te krijgen en zorgen dat er meer begrip voor elkaars belang komt. Dat lukt steeds beter; we vormen steeds meer een team.' Genieten jullie ook zo van sportzomer 2008? 'Ja, er wor- den diverse pools georganiseerd en we hebben televisie in de kantine. Heel gezellig.'

Personeelsbladen | 2008 | | pagina 21