Bestrijdingsmiddelen: doe het met beleid Soja en palmolie: een wereldprobleem Overbevissing: onze rol Duurzaamheid is in. Maar Albert Heijn werkt al meer dan vijftien jaar aan dit onderwerp. Wat ge kwesties op het gebied van duurzame Handel en de positie van Albert Heijn. Controle voor de grens Brandstofenveevoer Aha 8 Grenzeloos Bestrijdingsmiddelen: ze zijn vaak een noodzakelijk kwaad. Maar door er bewust, verantwoord en evenwichtig mee om te gaan kan het gebruik wel worden terugge- drongen. In eerste instantie door teelt op een vakkundige wijze uit te voeren. Maar ook door wereidwijd goede afspraken te maken met leveranciers en telers. Niet alleen mensen houden van groente en fruit. Ook allerlei dieren, insecten en schimmels zijn er dol op. De teelt wordt dus vaak belaagd door allerlei plagen, die veelal alleen te bestrij- den zijn door het gebruik van bestrijdingsmidde len. De hoeveelheid bestrijdingsmiddelen kan echter zo kiein mogelijk zijn door met aandacht te telen. Dat betekent: alleen bestrijdingsmid delen gebruiken als het echt niet anders kan. in Nederland is er een strikte wettelijke norm voor de hoeveelheid residuen - restjes bestrijdingsmiddelen - dat nog op producten mag zitten, zonder dat de volksgezondheid wordt geschaad. Albert Heijn volgt de wet zeer Soja en palmolie: deze grondstoffen wor den verwerkt in meer dan 70 procent van onze producten. Soja- en palmplanten wor den geteeld in gebieden waar ook tropisch regenwoud staat. Het kappen hiervan levert veel heftige discussies op. Wat is de rol van Ahold en Albert Heijn? Albert Heijn maakt al jaren gebruik van soja en palmolie. Ze worden verwerkt in meer dan 70 procent van ons assortiment. Zoals pro- Als er niets gebeurt, zijn de oceanen over tien jaar leeg. Daarom heeft Albert Heijn samen met Ahold dochter ICA strenge regels opgesteld waar vis in de winkels aan moet voldoen. We willen alles op alles zetten om op een goede, duurzame manier vis te kunnen verkopen. Om overbevissing tegen te gaan heeft Albert Heijn o.a. de volgende maatregelen opgesteld: Voorde producten in het assortiment wor den opgenomen kijkt Albert Heijn naar de Leveranciers moeten via documentatie bewijzen dat ze geen illegale vis leveren Verplichte certificering (MSC duurzaam- heidlabel) voor aantal vissoorten hele productie. Waar komt de vis vandaan? Een aantal bedreigde vissoorten zoais ducten waar plantaardige vetten voor nodig zijn, bijvoorbeeld health beauty-producten. Palmolie wordt voornamelijk in Zuidoost- Azie - met name Indonesie - geteeld. Soja in de Verenigde Staten, Argentinie en Brazilie. Veelal gebieden waar tropisch regenwoud in toenemende mate moet wijken voor de soja- en palmplantages. De productie van soja en palmolie is de laat- tongen schol die in het paaiseizoen gevan- gen zijn, worden niet verkocht Kabeljauw afkomstig uit de Oostzee wordt niet verkocht, vanwege de ernstige bedrei- ging van deze kabeljauw Projectsamenwerking met Wereld Natuur Fonds. Bijvoorbeeld in het terugbrengen van de bijvangst schildpadden in de tonijn- visserij en een project waarbij 50.000 aaltjes zijn uitgezet in het IJsselmeer om de palingstand te verbeteren Meer over duurzame vis vind je op www.ah.nl

Personeelsbladen | 2008 | | pagina 8