Altijd actueel Cels ziet alles Niet meer terug Receiyinc Allround magazijnmedewerker plus in Nieuwegein 'Helemaal niet. Ik heb toch niets te verbergen? We kregen eerst een cursus om Cels te leren kennen. Dat vond ik wel moeilijk. Maar toen we er eenmaal mee gingen werken, begreep ik het meteen: Allround magazijnmedewerker plus in Nieuwegein 'Het systeem denkt met mij mee. Cels zegt mij waar ik naartoe moet lopen. Dat is meestal vlakbij - dat scheelt tijd en tijd is geld. Daardoor loop ik per dag honderden meters minder. Het inboeken van goede- ren gaat veel makkelijker en sneller: vroeger moest ik alles aankruisen op ontvangstlijsten. Nu hoef ik alleen maar mijn scanner erbij te houden.' computersysteem waarmee de medewerkers de goederen in- en uitboekten, kon het bijna niet meer bijbenen. In 2000 begonnen de IT-specialisten van AH na te denken over een nieuw computersysteem, dat niet alleen volledig up-to-date moest zijn, maar ook nog ruimte zou bieden aan verdere groei. Na veel brainstormen, experimenteren en testen werd het Zweedse programma Cels gekozen en in 2003 op proef ingevoerd in het distributiecentrum Zwolle. Van der Kaaden: 'De informatie op alle beeldschermen is voortaan in realtimede cijfers verversen zich dus voortdurend. Vroeger kon LDC Nieuwegein, waar Cels nu een half jaar draait: Projectmanager Karel Jan van der Kaaden, die leidinggeeft aan het team dat de invoering van het programma in goede banen leidt: 'Een van de grootste voordelen is dat er minder fouten worden gemaakt.' Hoe krijgt Cels dat voor elkaar? 'Als een medewerker een collo scant voor ontvangst, registreert het systeem dat direct. Als het vervolgens op de verkeerde plaats wordt weggezet, krijgt de medewerker meteen een foutmelding. Zo kan er dus nooit meer een eenheid kwijtraken. Cells ziet alles. Bovendien is de informatie onmiddellijk beschikbaar voor de medewerkers in de zogenaamde cockpit, de plaats waar de processen worden aangestuurd.' Op wat kinderziekten na was het meteen een groot succes. In andere distributiecentra werd een begin gemaakt met het opleiden van medewerkers tot trainers, die weer andere medewerkers konden gaan leren omgaan met het nieuwe systeem. Stuk voor stuk gingen de distributiecentra over op Cels en inmiddels zouden ze voor geen goud meer terug willen.

Personeelsbladen | 2008 | | pagina 5