Hypermodern computersysteem Cels overal ingevoerd Na acht jaar ontwerpen, testen, trained en experimenteren is de logistieke tak van Albert Heijn voorzien van bet nieuwste van het nieuwste op computergebied: Cels. Eind mei stapte ook het laatste distributiecentrum over op het nieuwe systeem. Einde Omega Aha 4 Een technische revolutie Hoog boven de werkvloer van het landelijk distributiecen trum van Albert Heijn in Geldermalsen staat een stoffige oude fiets met een houten laadkistje boven het voorwiel. Beneden rijden heftrucks af en aan om vrachtwagens van leveranciers te lossen. Kleine karretjes zetten de producten klaar voor vervoer naar de winkels. 24 uur per dag gaat het door; 12.000 verschil- lende artikelen op voorraad, 2,5 miljoen colli per week erin en 2,5 miljoen eruit. De AH-vrachtfiets is hier een fossiel uit de prehistoric. Albert Heijn is de afgelopen jaren hard gegroeid en het eind is nog niet in zicht. Elke nieuwe winkel zorgt voor een toename van het aantal bestellingen in de distributiecentra. Omega, het oude Dat de totale uitrol een ingrijpende operatie was bleek wel bij het 'live' gaan van LOC Geldermalsen. Een korte terug- blik op die eerste spannende dagen met 'TO. manager LDC Geldermalsen en LVC Nieuwegein. In de nacht voor het moment van 'live gaan' wordt alle productie voor de afleverdagen in het week end geproduceerd. Een flinke klus die slaagt. Om 06:54 uur wordt de laatste colli in de oude systeemwereld van Omega gepickt. Het overzetten van de voorraden naar het nieuwe CELS-systeem start om 09:00 uur en verloopt verre van soepel. Pas om 03:00 uurzondagmorgen zijn de 12.000 arti kelen met hun voorraad overgezet. De diverse productietesten beginnen daardoor ook later. Met heel hard werken klinkt zondagmorgen om 07:35 uureen bevrijdende 'go!', 8 uur later dan gepland.Om 12.00 uur start de normale productie voor afleverdag maandag op. De eerste ontvangsten worden ingeboekt en de eerste colli voor de winkels worden gepickt. ledereen is gespannen, maarvol vertrouwen. gg Doorenkelesysteemstoringen maken de medewerkers en CELS implementatieteams zeerzware pro- ductiediensten mee. Honderden winkels krijgen een deel of het complete assortiment niet uitgeleverd. Marcel: 'We werden heel hard geraakt door drie grote verstoringen: 2 tot 3 uur stilstand op de zondagavond doorscanneruitval, diverse tech nische zaken random de afdeling Carrousel en de Oracle-bug in de nieuwe database, met als gevolg 5 uur totale stilstand. En dat in een compleet nieuwe systeemwereld met nieuwe werkprocedures. Onze enige doel was nog "in controle" blijven en onze vrachtwagens op tijd laten vertrekken. Dinsdag 20 en woensdag 21m Legden enkele verstoringen delen van het proces stil. 'Omdat de problemen zich vaak in de nachtdienstvoordeden werden vaak dezelfde winkels getroffen. Extra zuur, want het liefst verdeel je bij problemen de pijn een beetje.Vanafde woensdag kwamen erduidelijk tekenen van herstel. De ervaringvan medewerkers nam toe en het aantal systeemproblemen nam af. Medewerkers raakten enthousiast over de nieuwe maniervan werken, geholpen door begeleiders uit de regionale distributiecentra. Hoewel de situatie elke dag kwetsbaar bleef, konden we nu weer een beetjeademhalen.Wekijken met vertrouwen naardetoe- komst. CELS is een prachtig mooi systeem, daargaan we nog heel veel plezier aan beleven'

Personeelsbladen | 2008 | | pagina 4