Surinaamse tijd Bij Albert Heijn werken medewerkers uit meer dan 52 ver- schillende culturen, daar maken we graag eens kennis mee. In Suriname heb je geen toekomst, ga maar naar je zus in Nederland.' Het is 1985. De in Paramaribo geboren DeniCG Redman is twintig jaar en gaat studeren. Een ander land, Nederlandssprekend, maar 'koud in temperatuur en in contact met mensen'. 'Ik kon mijn draai niet vinden. Niet in diverse studies, die ik dan ook niet heb afgemaakt.' Bij Albert Heijn groeit de parttime caissiere door naar de functie van filiaal management assistent. 'Een heerlijke baan, goed te combineren met ouderschap en niet zo stressvol als een verkoopmanager. Die kon niet zomaar om vijf uur de deur achter zich dichttrekken, vond ik.' Denice werd MAS en is nu ASM. 'Werken in avonduren of weekenden hoort ergewoon weer bij. Je moetflexibel zijn. Eens in de twee jaar kan ik kerst in de win- kel overslaan en vier ik het met mijn mensen. Als het viiegtuig landt voel ik dat mijn navelstreng daar ligt. Mi kumba te, zeggen wij dan.' Wil jij ook je verhaal kwijt in Hier Daar? Mail aha-magazine@ah.nl Denice Redman (43) Assistent supermarkt- manager, AH 1377 Den Haag "Tijd en afspraken zijn hierstrakgepland. De Surinaamse tijd, standaard te laat komen, heb ik wel afgeleerd. In Suriname is dat no spang; oftewel: maakje nietdruk.' 'Nederlanders zijn nieuwsgierig. "Wat doe je? Wat wil je gaan doen?" Allemaal goed bedoelde vragen, maar soms komt het vreemd opje over. Nu begrijp ik dat het geen bemoeizucht is maar puur interesse.' 'Ik ben spontaan, vrolijk en direct. Dat directe zit zeker ook in de Surinaamse cultuur. Op het werk krijg ik wel eens terug dat ik kortafben. "Doedatvoormel", is bij ons een heol normale uit- drukking, niet kwaad bedoeld. "Zou je het even voor me willen doen?" Dat is voor Surinamers te omslachtig.' 'Een oudere of leidinggevende met de voornaam aanspreken? Ik heb het nooit gekund, hetgetuigt niet van res pect. Met een stukje beleefdheid is niets mis.' 'Klanten help ikgraag met producten en recep tee uit een andere keuken. Je spreekt uit liefde en passie. Een boodschappenmandje is dan al snel gevuld.' ffl'Kousenband, pepertjes... Bij AH XL 1624 werd me vaak gevraagd om de kwali- teitte checken. Is die bakbanaan goed rijp? Kan de sopropo nog? Oker, tajerblad..Voor Surinamers is het dagelijkse kost.' ^Bruine bonen met looppoten van kip? Dat is toch afvall? Ja hier, maar voor ons is het een delicatesse. Bij ons staat er minimaal rijst, groenten en vlees op het menu.'

Personeelsbladen | 2008 | | pagina 3