'Een stap in de goede richting' 'Ik heb een voorbeeldfunctie' OR-AH over een multi-cultureel personeelsbeleid 'Van al die verschillende mensen één team maken' 12 Ahold Flitsen september 2001 NIEUWS Op 1 mei van dit jaar ondertekende AH-directeur P&O Sjaak Kranendonk het Diversiteitsconvenant (zie ook pagina 5). Het is een afspraak met het Rijk dat Albert Heijn samen met 46 andere grote bedrij ven - een multi-cultureel personeelsbeleid gaat voeren. Als het goed is, vind je straks collega's met diverse culturele achtergronden terug door het hele bedrijf. OR-voorzitter Joop van Essen: 'Zo'n afspraak past bij wat lééft bij AH.' Was het convenant voor de OR een verrassing? Joop: 'Nee, al wisten we niet dat de di rectie die stap wilde zetten. Maar zo'n afspraak past naadloos bij wat lééft bij AH. Al sinds begin jaren negentig is het motto dat het personeel in de winkels een afspiegeling moet zijn van de buurten waar ze staan. Dat is óók gunstig voor AH: het maakt de winkels aantrekkelijker voor allochto ne buitenlandse) klanten. En sinds de Wet Samen bestaat (1998) houden we bij hoeveel allochtone medewer kers we hebben in de winkels, de dis tributiecentra en op kantoor.' Maar, wat voegt dat convenant dan nog toe? Joop: 'Je ziet dat in de DC's en in de winkels allochtone medewerkers makkelijk instromen; feitelijk kunnen we niet zonder hen. Maar als je naar het kantoor kijkt, of naar de leiding gevende functies, dan zie je praktisch alleen Nederlanders. Als OR zeggen wij het al jaren: we hebben een perso neelsbeleid nodig dat allochtonen laat dóórstromen. Ook dat hoort bij de plek die Albert Heijn in de samen leving wil innemen. Nu spreekt ook de directie zich uit voor doorstroming, een grote stap in de goede richting.' Als maatregelen noemt het convenant ondermeer: inschakeling van specia le wervingskanalen en trainingen voor zowel managers als allochtone personeelsleden. Waar ziet de OR de meeste kansen? Joop: 'Kijk naar de DC's èn winkels: laatst bleek bij een telling dat er 52 nationaliteiten bij AH werken. Als ma nager moet je dan openstaan voor een bredere aanpak. Mensen met een andere culturele achtergrond doen vaak prima hun werk, maar profileren zich soms minder dan een Nederlan der. Of hebben nét een andere invul ling van 'beleefd zijn'. Als je daar geen oog voor hebt, loop je de kans talent over het hoofd te zien.' Dus: interculturele trainingen... Joop: 'Ja. Daar verwachten we veel van, vooral voor het management in de winkels en in het DC. Dat is ook goed haalbaar. Wat betreft die specia le werving: vooralsnog denken we dat mensen die al hoog opgeleid zijn, ook de Nederlandse wervingskanalen goed kennen. Albert Heijn belooft in het convenant manieren van werving te onderzoeken. Ook wij zijn be nieuwd wat daar uitkomt.' Wat wordt de taak van de OR? Joop: 'De Wet Samen verplicht bedrij ven met 35 medewerkers of meer om openheid te geven over in- en uit stroom van allochtonen. Wij willen binnen Albert Heijn bovendien inzicht krijgen in dóórstroom naar, en in stroom in hogere functies. Bovendien zullen we de middelen die Albert Heijn inzet om het doel te bereiken kritisch volgen: wat werkt, en wat werkt niet?' Supermarktmanager Saïd Belhassan: Vice-voorzitter OR-AH Nejdet Dönmez: Als Ahold-managementtrainee maakte Saïd Belhassan enkele jaren geleden kennis met de winkels van Albert Heijn. In middels staat hij al driekwart jaar aan het roer van AH-1226 aan de Fahrenheitstraat in Den Haag. 'Multi-cultureel perso neelsbeleid is een proces,' zegt hij. 'Een Haagse collega vertelde onlangs dat hij een cursus multi-cultureel beleid* had gevolgd. Hij was er posi tief over. Maar het is theorie; in de praktijk moet je er verder mee.' Noot van de redactie: dit is geen Albert Heijn-cursus. In de distributiecentra van Albert Heijn werken veel allochtonen. 'Gemiddeld 25%,' weet vice-voorzit- ter van OR-AH Nejet Dönmez. 'Turken, Marokkanen, Polen, Rus sen, Engelsen... 't Zijn harde wer kers. Je kunt gerust stellen dat de DC's niet zonder hen kunnen. Maar het zijn veelal mensen met weinig opleiding. Doorstroming is er nau welijks bij. Ook denken veel alloch tone medewerkers: die Nederlandse taal, dat valt niet mee. Ik red me wel met een paar woorden. Maar in het kader van het nieuwe Functie Waar deringssysteem onderscheiden we sinds vorig jaar verschillen tussen de ene magazijnmedewerker en de andere. Wie alle taken kan uitvoe ren, is breder inzetbaar en verdient meer. Je moet dan wél Nederlands kunnen spreken. Dat is een goede stok achter de deur om toch een cursus te volgen. Het DC, Albert Heijn dus, is daarbij betrokken, ja.' Divers In het convenant staat dat mede werkers een training kunnen krij gen, waarin onder meer de bedrijfs cultuur wordt uitgelegd. Nejdet: 'Dan denk ik: dat kun je mooi com bineren. Die lessen Nederlands moeten immers ergens over gaan. Albert Heijn is een Nederlands be drijf. Er zullen dus vooral Neder landse normen en waarden langsko men. Daarnaast vind ik dat de interculturele trainingen voor ma nagers in het DC hard nodig zijn. Ze geven immers leiding aan heel di vers samengestelde teams. Ik weet dat mensen elkaar per nationaliteit opzoeken, tijdens de koffiepauze. Dat praat makkelijker. Het is de taak van zo'n teamleider om van al die verschillende mensen een tèam te maken. Dat gaat niet vanzelf. Het geldt voor managers èn voor mede werkers: je moet beginnen met er voor openstaan.' Minder assertief Allochtoon kader in de winkels is schaars. Saïd heeft een Marokkaanse Verkoopmanager. Toeval? 'Ik denk het niet,' zegt Saïd. 'Ik heb in het team verschillende nationaliteiten en vind het leuk om met iedereen in gesprek te gaan. Mensen nemen natuurlijk hun karakter mee, maar ook hun op voeding en hun culturele achtergrond. Daar moet je een beetje oog voor heb ben. Veel managers weten niet waar ze op moeten letten-, hoe zal iemand bijvoorbeeld vanuit zijn cultuur reage ren?' Als voorbeeld noemt Saïd: 'In veel culturen krijgen kinderen be scheidenheid mee. Dat maakt ze min der assertief dan de gemiddelde Ne derlander. Ze denken: als ik mijn werk goed doe, ziet - en waardeert - mijn baas dat vanzelf.' Saïd vormt, samen met enkele Haagse collega's, een multi-culti-projectgroep in zijn clus ter. 'We voorzien collega's van prakti sche informatie, bijvoorbeeld over feestdagen, en organiseren studieda gen. Daarnaast zijn we bezig met een lijst van kenmerken waarop een lei dinggevende kan letten. Die assertivi teit is daar een voorbeeld van. Als je weet dat het kan spelen, kun je er re kening mee houden.' Imago Zelf komt Saïd uit een gezin waarin de kinderen werden gestimuleerd een hogere opleiding te volgen. 'Ik heb een voorbeeldfunctie,' zegt hij. 'Veel allochtone jongeren kunnen dat goed gebruiken. Alsïk Supermarktmanager kan worden, dan kunnen zij het mis schien ook. En,' zegt hij, 'het draagt bij aan het imago van AH.' Lachend: 'Als ik op een verjaardagsfeestje ver tel dat ik bij AH werk, zeggen mensen: 'O, als vakkenvuller?' Dat Albert Heijn aan allochtonen ook andere functies kan bieden, is soms een echte eye- opener.'

Personeelsbladen | 2001 | | pagina 12