Veilig wo en winkele De Tuinen gaat scannen Goed gereedschap Veiligheid in de wijk', een helder, bondig boek 'De tijd die de mede werkers kwijt waren met producten beprij- zen, kan nu aan de klant worden besteed.' Aftellen naar de €uro! Up to date Salarisstrook Nieuwe schapstickers Comeback van -p de cent 'JU 25 verdwijnt Winkelwagen Euro of euro's Veiligheidsnetwerk Test In Purmerend is het winkelcentrum goed verlicht. Een slecht verlicht winkelcentrum is een plek waar overlast en criminaliteit op de loer liggen Dit samenwerkingsverband waarin naast Albert Heijn ne gen andere grote bedrijven zitten (waaronder Blokker, McDonald's en de Vereniging van woningcorporaties Aedes) zet zich in om de wijk weer leefbaar te maken. In Ensche de en Rotterdam zijn de eer ste successen geboekt. Het Handboek 'Veiligheid in de wijk' dat op 8 februari 2001 aan de ministers De Vries (Justitie) en Van Boxtel (Grote Stedenbeleid) werd gepresen teerd, beschrijft hoe dat gere aliseerd kan worden. Bij de OPS-leden en de direc tie van Ahold is het handboek al eind december op het bu reau beland. 'OPS wilde niet het zoveelste vuistdikke rap port afleveren, maar een hel der, bondig boek waar alle be trokken partijen meteen mee aan de slag kunnen', zegt Chris van Zwam. Hij is be leidsmedewerker van de Dienst Beveiliging Ahold en een van de samenstellers van het boek. 'De eerste reacties zijn positief. Vooral de chec klists van beveiligingsmaatre gelen, dus zaken als huisre- Handboek OverlegPlatvorm Stedelijke Vernieuwing (OPS) Je veilig voelen in huis, op straat en in de winkel is niet overal vanzelfsprekend. In achterstandswijken in grotere steden blijkt de leefbaarheid vaak onder de maat. Inbra ken, berovingen, vernielingen en intimidatie zijn er eerder regel dan uitzondering. Albert Heijn nam in 1998 het voor touw om dat te veranderen en richtte het OPS op. Dat heeft o.a. geleid tot het samenstellen van een helder, bon dig boek. 'Ook op technisch gebied moet er natuurlijk het een en ander geregeld worden', ver volgt Peter. 'Zoals het up to date brengen van bestanden. Vooral op het laatstgenoemde vlak heeft Barbara Busquet enorme inspanningen ver richt. De leveranciers moeten zelf streepjescodes aanvragen en zorgen dat die op de ver pakkingen komen te staan. Ongeveer een jaar geleden gingen de eerste van onze le veranciers daar mee aan de De dag waarop de klant met euro's gaat betalen nadert. Vanaf 28 januari 2002 mag er alleen nog met euro's worden betaald. 'Dat duurt nog even', zal menigeen zeggen, maar voor de detailhandel is de finale aangebroken. Kassa's aanpassen, producten omprijzen; het zijn maar een paar voorbeelden van aanpassingen die worden gedaan om de overgang van gulden naar euro soepel te laten verlo pen. Wat jij als Ahold-medewerker én als klant daarvan merkt, lees je in deze rubriek. DDU T Het aftellen is begonnen. NOG - C DAGEN Dit jaar ziet je salaiisstrook er anders uit. Vanaf week 7 staan daarop je bruto en nettosalaris zowel in guldens als in euro's vermeld. Geen schok kende verandering, maar als in 2002 de bedragen alleen nog in euro's vermeld worden, ben je er alvast aan gewend. Volgens afspraak dient iedere 'kas- sa- en toonbankinstelling' tussen 1 juli 2001 en 28 januari 2002 de be- *j5T%, X dragen in zowel guldens als euro's te-*5® 1* vermelden. Alle AH-winkels sticker den de schappen eind december om. In filiaal 1133 in Zaandam zorg den Jolanda Pilkes, Jannie Taams en Dea Massaut (vlnr) ervoor dat klan ten 'eurobewust' worden. De komst van de euro betekent de -r terugkeer van de cent. Bij de kassa wordt dan niet langer afgerond. Als de klant volgend jaar bijvoorbeeld 10 euro 49 moet afrekenen en hij betaalt met een biljet van 10 euro en 50 eurocent, krijgt hij 1 eurocent terug. Spaar ze maar vast: het kwartje, de riks en het biljet van 25 gulden! Munten en briefjes waar het getal 25 op voorkomt, verdwijnen met de komst van de euro. Om te onthouden wat er precies voor in de plaats komt, gebruik je dit geheugensteuntje: munten en biljetten hebben de vaste volgorde 1-2-5. Dus: munten van 1, 2, 5,10, 20 en 50 eurocent. Munten van 1, 2 euro en dan natuurlijk biljetten van 5, 10, 20. 50.100, 200 en 500 euro. Wat gaat er straks als borg in de winkelwagen? Nu is dat een gulden: wordt dat straks een euro? Nee, vanaf 28 januari 2002 stopt de klant 50 eurocent in de wagen. Die munt is bijna even groot als de huidige gul den. 'Dat is dan 10 euro 50', of zegje: '10 euro's 50?' Volgens de taalexperts van Van Dale geldt de regel: zeg euro als je gulden zou zeggen, euro's als je guldens gebruikt. Ook in taal moetje dus 'omrekenen'. heidsnetwerk. Daarin zitten winkeliers, bewoners, politie, justitie, de gemeente, project ontwikkelaars en woningcor poraties. Samen inventarise ren ze de problemen en formuleren een beleid. 'In dat beleid staat niet alleen de mo gelijke dader centraal, maar ook de omgeving waarin hij het delict kan plegen', licht Van Zwam toe. 'Een wijk met veel dichtgetimmerde wonin gen, zwerfvuil en een slecht verlicht winkelcentrum met veel dode hoeken, is een plek waar overlast en criminaliteit op de loer liggen. Daaraan verander je te weinig door al leen extra politiemensen in te zetten. De gemeente moet bij voorbeeld zorgen dat wonin gen worden opgeknapt, vuil wordt opgehaald. Een project ontwikkelaar is verantwoor delijk voor het licht en zicht in het winkelgebied. Winke liers nemen zelf maatregelen en huren eventueel een be veiligingsdienst of servicema nager in, die zorgt voor bevei liging en schoonmaak. Samen zorgen we voor een veilige woon-, werk- en winkelomge ving.' gels, sleutelbeheer en geld transport, vindt men goed ge reedschap.' OPS vindt dat vei ligheid en maatschappelijke betrokkenheid niet ophouden bij de winkel. Samenwerking is essentieel; alleen als ieder een in de wijk de handen in eenslaat, kan er wat verande ren.' De samenwerking begint met het instellen van een veilig- nu aan de klant worden be steed.' 'De afgelopen maanden heb ben we het scannen in De Tuinen 7649 in Alkmaar ge test', besluit Peter. 'We zijn niet op problemen gestuit.' Vanaf week 6 zijn alle producten bij De Tuinen voorzien van een streepjescode en kan er in de eigen filialen wor den gescand. Binnenkort zal dat ook in de ff anchise-ves- tigingen het geval zijn. Een belangrijke stap, maar waar om zet De Tuinen die nu pas? 'Onze producten worden voor een groot deel geleverd door speciale, vaak ldeine, leveran ciers die over de hele wereld verspreid zitten', vertelt pro jectleider Scanning Peter Boe ken. 'Veel van de producten die ze leveren, zijn lastig om te scannen, denk bijvoor beeld aan wierookstaafjes. Het heeft gewoon een hoop voordelen, in de winkels, maar in de toekomst ook voor de distributie en de bestelwij ze. Daarom gaan de leveran ciers nu overstag.' slag. En nu zijn ze zo'n beetje allemaal zover. Het is natuur lijk niet zo gek. In bijna alle winkels kan tegenwoordig worden gescand. De klant weet niet beter, verwacht zelfs dat er gescand wordt. De klant heeft ook profijt van het scannen. De tijd die de medewerkers kwijt waren met producten beprijzen, kan

Personeelsbladen | 2001 | | pagina 9