Mogen wij éven in u NIEUWS FLITSEN Kinderen koken in Bergen Beste onderneming f 50.000,- voor Staatsbosbeheer Vrijdag 27 oktober 12.30 uur - Buurtwinkel in de Prins Hendrikstraat in Den Haag Ahold Flitsen november 2000 Wassen, snijden, baldeen en koken. En aan het eind van de middagje eigen maaltijd opeten. Dat deden zo'n 150 kinderen vori ge maand op de parkeerplaats van Albert Heijn 1582 in Bergen. De Kinderkook school van AH in Heerhugowaard had daar ter gelegenheid van de fusie van de gemeentes Schoorl, Groet, Bergen en Egmond een speciale kinderkookdag geor ganiseerd. Er werden pizza's gebakken. En van ontbijtkoeken werden heuse gemeen tehuizen gebouwd. AH 1582 in Bergen ver zorgde de producten en stelde de bake off- oven beschikbaar. Het een-tweetje stond onder leiding van de koks en hun assisten ten van de Kinderkookschool in Heerhugo waard. 'Het idee voor deze dag komt bij een ambtenaar van de gemeente Egmond vandaan', vertelt verkoopmanager Kees Cats. 'Zijn kinderen komen regelmatig bij ons koken en omdat ze altijd enthousiast zijn, kwam hij met het plan om iets samen te doen.' Drie keer verkozen tot beste onderneming van het jaar. Het gebeurde Ahold in 1998, 1999 en 2000! In het jaarlijkse onderzoek van business magazine Management Team onder 400 Nederlandse ondernemers wordt Ahold op praktisch ieder terrein de hemel in geprezen. Strategie, financieel beleid, marketing, personeelszaken, logis tiek, innovatie; overal wordt de perfecte organisatie, professionele marketingstra tegie en communicatie als hét voorbeeld gezien. En de waardering gaat verder dan onze landsgrenzen. Ook de manier waarop Ahold in de VS en Zuid-Amerika groeit, oogst bewondering in ondernemersland. Jan Hol, hoofd PR bij Ahold, zegt laconiek: 'Natuurlijk is het leuk om lof te oogsten. Maar veel vitaler is het om dagelijks de fa voriete keus te zijn van onze klanten. Hun rapportcijfer is pas écht belangrijk. Als dat cijfer continu richting de 10 gaat, wanen we ons pas echt in de zevende hemel.' 'Ik doe hier meestal bood schappen als ik op weg naar huis ben. Het is een redelijk nieuwe Albert Heijn, ik vind 'm erg mooi en overzichtelijk. Vanuit elk punt kun je de hele winkel overzien. Ze hebben in deze winkel bovendien wat andere producten dan bij de AH-avondwinkel die een eindje ver derop zit. Een nadeel is datje hier wel betaald moet parkeren. Ik doe Maandelijks stappen we één van Ahold's winkels binnen. We tik- zitten plastic ken een willekeurige klant op de schouder, stellen ons voor en vra- beestjes die hij gen: 'Mogen we éven in uw tas kijken?' Deze keer werpen we een sPaart- Verder neem ilc pakjes blik m de boodschappentas van Barbara Wannee (29). drinken voor als we naar de speel tuin of het circus gaan. Vandaag heb ik ook flink wat melk gekocht, omdat mijn man morgen jarig is. Dan drinken we koffie met warme melk. We nemen trouwens ook dik wijls de Wiener melange uit een pakje. Dat maak je lekker snel klaar en het is heerlijk.' hier ook regelmatig boodschappen met mijn zoontje Raymond (4). Da's voor hem ook leuk, omdat hij dan wat lekkers krijgt zoals een verras- sings- ei of een zakje chips. Voor hem koop ik ook de yoghurt kwark- toetjes van Albert Heijn en het We reld Natuur Fonds. In de bekertjes Unitmanager Snacks Dranken Jan Kem penaar van Albert Heijn (r) overhandigt trots een cheque van f 50.000,- aan Leen Jacobs van Staatsbosbeheer. Het geld is af komstig van de verkoop van Banrock Station wijn. 'Banrock Station wordt in Nederland exclusief door Albert Heijn verkocht', vertelt Kirstin Veldkamp van de Australische producent'Onze wijngaar den staan in een natuurgebied, een 'wet land'. Daarom doneren we een deel van onze verdiensten aan dat gebied. Toen we vorig jaar begonnen met exporteren, be sloten we ook iets te doen voor natuurge bieden in de exportlanden. Van iedere in Nederland verkochte fles Banrock Station gaat een kwartje naar Staatsbosbeheer dat daarmee natuurgebied de Weerribben in Overijssel in optimale staat wil brengen.'

Personeelsbladen | 2000 | | pagina 8