jas Product In een nieuwe 6 Verpakkingen gaan met hun tijd mee. A-merk fabrikanten en private label fabrikanten trekken hun producten daarom regelmatig een nieuwe jas aan. Albert Heijn doet dat, maar ook Etos, Gail Gail, Jamin en De Tuinen. Vanaf week 48 wordt stukje bij beetje het nieuwe uiterlijk van Delicata geïntroduceerd. De bekende huismerk chocolade van Albert Heijn werd acht jaar geleden voor het laatst aangepast. Flitsen keek wie er om de tafel zit ten als een product een nieuwe jas krijgt aangetrokken. Thèrese Opgenoort, category manager Zoetwaren: Margreet van Steijn, private label manager: John Roos, verpakkingstechnoloog: 'De markt stelt z'n eisen. Daarom gaat elke verpakking om de zoveel jaar onder de loep. De category ma nager komt met een idee. Het is mijn rol om te zien of de verpakkingsvoor- stellen voldoen aan specifieke eisen die een product kan stellen. De bin nenste wikkel van chocoladerepen bijvoorbeeld mag geen vet doorlaten als er warmte bijkomt. Daarom wordt daar een aluminiumfolie gebruikt. Verder kijk ik of de gebruikte verpak king de houdbaarheidstermijn kan garanderen en kijk ik of een verpak king makkelijk te openen en weer te sluiten is. Ik initieer ontwikkelingen om tot het terugdringen van verpak kingsmateriaal te komen. Het be drijfsleven heeft daar strikte afspra ken over via het Convenant Verpakkingen. Met de repen heb ik deze keer niet zoveel bemoeienis ge had. De aanpassingen zitten vooral in het design. Bij de bonbons was het anders. De doos hebben we gro ter gemaakt. Omdat uit onderzoek bleek dat onze Delicata-doos in het niet viel bij de concurrent. Om toch de verpakking zo licht, zo dun, zo klein mogelijk te maken met behoud van de stevigheid, is er een uitvoerig materiaalonderzoek gedaan.' En verder: een dietiste zorgt dat de juiste informatie voor de ktant in het infobiok wordt vermeld. - bepaalt of een productverpakking moet worden aangepast - schrijft een briefing voor de ontwerper - is eindverantwoordelijk 'De tijd achterhaalt de dingen. In een verpakking zie je de tijdgeest terug. Het is dus logisch dat na acht jaar een verpakking niet meer voldoet aan de eisen van de tijd. Er zat te weinig warmte, te weinig emotie in de oude Delicata-verpakking. In de briefing die een category manager maakt, zetje de waarden die een klant stelt aan chocolade. Genieten, luxe, aandacht voor elkaar en jezelf, verleiden, rust, dat soort dingen. Niet wezenlijk anders dan acht jaar gele den. Maar bij diezelfde waarden past nu een andere verpakking. Die uit gangspunten zijn de woorden waar mee we de ontwerper briefen. Plus nog andere aspecten, zoals de kleu ren die horen bij puur, melk, hazel noot. Rood, blauw, groen. Dat is een standaard in chocolade. Dat moetje niet veranderen. Hagelslag is ook rood en blauw voor puur en melk. Maar als je de oude en nieuwe ver pakking naast elkaar legt, zul je sub tiele kleurverschillen zien. Met bon bons zijn we verder gegaan. Uit onderzoek bleek dat de klant het merk Delicata vooral kende als reep en niet als bonbons. Acht jaar gele den is heel duidelijk bij de repen ge kozen voor de naam. Die hebben we er toen groot opgezet. We hebben heel bewust en weloverwogen de naam Delicata behouden. Maar nu zijn we juist naar een subtielere weergave gegaan. We hebben van bonbons en repen meer een lijn gemaakt. In totaal werk je een maand of twee, drie aan zo'n briefing. Dan gaat de ontwerper aan de slag. Die komt met een aantal voorstellen. Daar buigt de private la bel manager zich over, samen met mij en de designmanager. Het voor stel dat we kiezen wordt getest in het schap en bij de klanten. Daar zit vaak nog wat tijd tussen waarin nog laatste aanpassingen kunnen wor den gedaan. De klanten zijn heel en thousiast. Bij mij is de spanning er nu een beetje vanaf. Het zit wel goed.' - verantwoordelijk voor overall private label beleid - beoordeelt introducties en restylingen voorafgaand aan ontwerpfase - bekijkt briefing van category manager 'Een keer in de drie tot tien jaar wordt een verpakking van een pro duct aangepast. De private label af deling van Albert Heijn alleen al re- stylt zo'n 800 tot 900 eigen merk producten per jaar. Elk jaar maken we met de PL-afdeling een ronde door de winkel om te bepalen welke artikelen het volgende jaar in ieder geval gerestyled moeten worden, maar ook de category managers ge ven hun input. Vaak proberen we verpakkingsrestylingen samen te la ten vallen met verbeterde recepturen of de introductie van productuitbrei dingen. Soms gaat het om beperkte verbeteringen, maar vaak nemen we grotere stappen dan de A-merken. AH staat voor innovatie. De stappen die wij met Perla hebben genomen zou Douwe Egberts nooit kunnen ne men. Eenmaal in de winkel valt zo'n verpakking wel op, maar dan is er wel een maand of vier - en bij om vangrijke projecten soms wel een jaar - aan gewerkt. Let wel: alle AH private label producten die een nieu we verpakking krijgen behouden al tijd de AH-identiteit. Al die verander de producten komen hier over tafel. En alle betrokken partijen zitten hier óm de tafel. Wij zien de briefing van de category manager, gaan met voorstellen de winkel in. In een tradi tionele markt als die van chocolade hebben we nu een smakelijke, ei gentijdse verpakking neergezet, die past bij de productgroep. Waar het om gaat? De producten moeten er zo aantrekkelijk uitzien dat ze zichzelf als het ware verkopen. Verpakkingen worden niet voor niets wei de 'siient salesman' genoemd.' - kwaliteit: kan de verpakkingswijze en het gebruikte materiaal de gevraagde houdbaarheid garanderen - gebruikersgemak, d.w.z. openen, gebruik/strooien, hersluiten, plat maken en afvoeren in de afvalfase - kosten: worden ervoor de toepassing te dure materialen gebruikt, teveel lagen, onnodige bedrukking - handeling: eenvoudig te handelen in het logistieke proces en in de winkels - ruimte: geen overbodige ruimte in de verpakking (verspilling schapruimte, transportruimte etc.) - milieu: voldoet de verpakking aan de verpakkingswetgeving

Personeelsbladen | 2000 | | pagina 6