'We streven met voedselveiligheid naar het maximaal haalbare' 4 Geen grenzen India Ahold Flitsen november 2000 WUFWISMl Fisrsoearau Eten is emotie, je geeft het aan de mensen die je het allerdierbaarst zijn, je partner, je kinderen, vrienden, familie en natuurlijk jezelf. Een grote verantwoordelijk heid dus voor aanbieders van voedsel. Albert Heijn streeft al jaren naar de maximaal haalbare veiligheid van haar producten. Ze stelt eisen aan haar producenten, heeft de productieketen in een aantal gevallen hele maal in kaart en ha mert op openheid naar de klant. Een gesprek met Simone Hertzber ger, hoofd Kwaliteit en Interne Infor matie. haalbare. Dat doen we. We scherpen onze eisen continu aan, zijn over de hele wereld op zoek naar de beste producenten die werken met con troleerbare veiligheidssystemen.' Soms gaat die verantwoordelijkheid behoorlijk ver. In 1992 werden uit voorzorg al alle zachte kazen van ongepasteuriseerde melk uit de win kel gehaald. De bacterie Listeria, die in de zachte ka zen van ongepas teuriseerde melk kan zitten, lean bijvoorbeeld bij zwangere vrou wen leiden tot een miskraam. 'De keuze was toen: zetten we er een bordje bij met: zwangere vrouwen moeten deze kaas niet ko pen, of verkopen we het gewoon helemaal niet meer. Dat laatste dus, omdat we elk risico willen uitsluiten.' Etiketten In dit geval besloot Albert Heijn voor haar klanten. Maar Simone Hertzberger ziet vooral heil in het informeren van de klant, zodat die zelf keuzes kan maken. Vanaf januari zullen - naar Amerikaans voorbeeld - teksten op de vleesverpakking staan, die vertellen dat het vlees door en door moet worden verhit. 'Hetzelfde heb ben we gedaan met informatie over eigen merk producten van geneti sche gemodificeerde (GMO) soja of mais. Let op: hier gaat het niet over veilig of niet veilig. De overheid heeft bepaald dat genetisch gemodi ficeerde mais en soja zijn toegestaan en dus veilig zijn. Maar we zetten het op het etiket, zodat de klant zelf kan beslis sen: wil ik dat of niet.' Ook hier gaat Albert Heijn een stap verder dan de concurrent, terug naar de bron. Waar de concurrent zich beperkt tot het informeren over producten waar je in een laboratorium direct GMO in terugvindt, bijvoorbeeld in eiwit, meldt AH ook of ingrediënten van GMO-origine zijn in producten waar het niet aantoonbaar inzit, zo als olie. 'Omdat we weten met wie we samenwerken en wat voor grondstof er ge bruikt wordt.' De kracht van open heid en uitgebrei de informatie die Albert Heijn geeft aan haar klanten, bezorgde het be drijf als enige Ne derlandse super markt een plek aan de groene kant van een lijst die Greenpeace publiceerde over dit on derwerp. 'Fantastisch hè', zegt Simo ne Hertzberger, als ze de website van de milieuorganisatie aanklikt. 'Daar word je toch blij van.' Terug naar voedselveiligheid. Er is nog een aantal factoren dat het be vorderen van veiligheid bemoeilijkt. 'Er zijn geen grenzen meer', zegt Hertzberger. 'Dat werd vooral duide lijk tijdens de dioxine affaire. Onze kip was Nederlands, maar werd in België geslacht, kreeg daarom ook de aanduiding B en was verdacht. Niet dat we de illusie moeten heb ben dat Nederlandse producenten het allemaal piekfijn voor elkaar hebben. In ieder land vind je knoei ers en producenten die er alles aan doen om een optimaal product te le veren.' De kunst is de knoeiers van de goeie te onderscheiden. Albert Heijn heeft als beleid een product dichtbij te halen, maar als het om redenen van prijs en kwaliteit niet kan, zal steeds verder worden gekeken. 'Zo als een steen in de vijver, de kringen gaan steeds wijder, zo kopen we on ze producten', zegt Simone Hertz berger. 'Randvoorwaarde is altijd er voor te zorgen dat de kwaliteit en veiligheid zo goed mogelijk zijn ge waarborgd. Dat lukt ons in Noorwe gen bijvoorbeeld met de zalm, in Ierland met Greenfields, maar ook in een land als India met de cashew noten.' De afdeling Kwaliteit is niet alleen werkzaam voor Albert Heijn maar houdt zich ook bezig met activiteiten op het gebied van voedselveiligheid voor de andere Nederlandse werk maatschappijen. Ook bij onze buiten landse werkmaatschappijen is voed selveiligheid een belangrijk onderwerp. Simone Hertzberger maakt dan ook deel uit van de internationale Stuur groep Voedselveiligheid, waarin Ahold- collega's wereldwijd kennis en ervaring met elkaar uitwisselen. 'Klinkt misschien wat vreemd met affaires als BSE en dioxine nog in het achterhoofd, maar voedsel is in onze westerse wereld nog nooit zo veilig geweest. Dat heeft alles te ma ken met de verbetering van hygiëne. Als je de levensverwachtingen van de World Health Organization (WHO) van begin van de vorige eeuw en nu naast elkaar legt, weet je niet watje ziet. In een land als Japan is de gemiddelde leeftijd bij voorbeeld verdriedubbeld. De WHO geeft aan dat dat voor een groot deel komt doordat we veiliger zijn gaan eten en drinken.' Ze begrijpt dat het vertrouwen van de consument is geschaad. 'We zijn misschien met z'n allen te ver doorgedraafd in dat veiligheidsgevoel. Er is - ook door ons - een idee ge creëerd dat ons niets meer kan gebeuren. Dat is niet de realiteit. Niemand kan voedsel veiligheid voor honderd pro cent garanderen, oolc Albert Heijn niet. En dus moeten we de mensen geen valse spiegel voor houden, zo van: gaat u maar rustig slapen, wij waken over u. We kun nen wel streven naar

Personeelsbladen | 2000 | | pagina 4