'We concentreren ons ap de voorwaarden' BEÊfl 'Als de kans zich voordoet, blijf ik hier' sterk I 'We maakten ons om dóór te gaan' NIEUWS 10 Vakbonden en OR over verkoop Marvelo-onderdelen: 1815 Op 13 oktober hoorden de Marvelo- medewerkers uit de mond van Raad van Bestuurslid Jan Andreae dat hun fabriek grotendeels ophoudt te bestaan. Vanaf april 2001 worden alle productielijnen verkocht, op de Koffie na. De reden: productiebedrij ven passen niet bij de lange termijnstrategie van Ahold. Inmiddels voert de OR een eigen onderzoek uit en zetten de vakbonden vaart achter het sociaal plan. 'De vraag: verkopen of niet is een gepasseerd station. We concen treren ons op het hoe, aan wie en onder welke voorwaarden.' y m 41M17 :WtW 1 Vertrouwen Bellen Eigen onderzoek Overname Blauw bloed Buiten kijf Recente overstap Ai-iold Flitsen november 2000 Jsi René Koeman, technisch coördinator o.a. Wijn: Met z'n 32 jaar bij Marvelo - voorheen AH Productie bedrijven - heeft René Koeman absoluut blauw bloed. 'De beslissing om Marvelo in stukjes te verkopen (op de Koffie na) vindt hij moeilijk te verkroppen. 'Men zegt wei: je kon het zien aankomen. Maar dit voorjaar maakten we ons nog sterk om met de groepen Koffie, Thee en Wijn door te gaan. En als we nou met verlies draaiden...' René heeft een onweerstaanbare neiging de zaak van twee kanten te bekijken. Hij zegt dan ook: 'Van een afstandje kan ik de gedachten- gang van Ahold nog volgen óók. Je ziet bij veel grote bedrijven dat ze zich beperken tot hun kernactiviteit. Daarom opperen sommige collega's trouwens dat het misschien beter was geweest als we niet bij Ahold hadden gehoord. Dan waren we niet om 'strategische redenen' afgestoten. Maar ik denk dat we dan ook een andere band met AH hadden gehad. Want, al is ons product prima en hebben we zakelijk een uitstekende relatie met AH, we profiteren nu ook van de familie-band.' 'Ik heb er vertrouwen in dat het goed komt met die 140 mensen die weg moeten,' zegt René. 'Daar hoor ik trouwens zelf ook bij. De technische ondersteuning die wij geven aan diverse afdelingen wordt allengs minder als lijnen worden verkocht. Zelf hoop ik trouwens mijn tijd vol te kunnen maken bij Ahold. Ondanks alles vind ik het een fantastisch bedrijf. Zowel qua organisatie als in sociaal opzicht. Dat sociaal plan? Ik heb daar wel een goed gevoel bij. De vakbonden bemoeien zich daar natuurlijk ook mee. Voor de OR zie ik vooral een rol weggelegd als begeleider. Erg belangrijk! En ik ga zeker langs bij Smart Dat bureau heeft de reputatie werknemers goed te kunnen herplaatsen - ook de oudere.' 'RvB-lid Jan Andreae bracht ons in oktober het nieuws. Zelf ken ik hem uit de tijd dat hij directeur van Marvelo was.' Peinzend: 'Ik hoop hem over twee jaar te kunnen bellen en hem dan te kunnen zeggen: Ik heb er een goede baan aan over gehouden. En veel collega's met mij.' Bij de bijeenkomst van OR en vakbonden voor de mede werkers, eind oktober, is elk plekje bezet. De stemming is gelaten; de beslis sing van Ahold wordt door iedereen beschouwd als onomkeerbaar. De vakbonden worden vertegenwoor digd door Dick de Graaf van FNV Bondgenoten en Christèl van Houten van De Unie. De Graaf oogst applaus als hij zegt: 'Het sociaal plan moet vooralle betrokkenen onmiddellijk ingaan. En niet op het moment dat iemands functie vervalt. Je moetje nü kunnen voorbereiden op de toe komst. April 2001 is niet ver weg.' Om mensen snel houvast te kunnen geven is het sociaal plan al in november klaar. De OR startte inmiddels zijn eigen onderzoek. Zij toetst bij account managers van alle productielijnen de productie- en afzetmogelijkheden. Ook Albert Heijn wordt als grootste afnemer in het ondeizoek betrokken. 'AH heeft wensen en ideeën over de toekomstige productie van haar eigen merkartikelen,' aldus OR-secretaris André Hazen. 'Die nemen we graag mee in onze analyse.' Uiteindelijk zal de OR op basis van de resultaten van het onderzoek advies uitbrengen naar de directie. 'In principe zoeken we naar geschikte overnamekandidaten in de omgeving van Zaandam. Dat kan bijvoorbeeld een jong bedrijf zijn, voor wie de overname van de werkplek, machines en geschoold personeel ideaal is. Helemaal in combinatie met een contract met AH.' Ook onderzoekt de OR een scenario waarin de vrijgekomen ruimte wordt benut voor andere Ahold-activiteiten zoals e-commerce. Een voordeel van het e-commerce- scenario vindt de OR dat mede werkers met blauw bloed bij een Ahold-onderdeel kunnen blijven. Wel stappen zij over naar een heel ander soort werk. Over elk scenario informeert de OR de vakbonden, in verband met de uitwerking in het sociaal plan. 'Zo mist een klein bedrijf bepaalde zekerheden die een bedrijf als Ahold wel kan bieden,' zegt André. 'Daarom willen we dat het sociaal plan alsnog in werking treedt wanneer een klein bedrijf, dat een Marvelo-productielijn heeft overgenomen, binnen drie jaar sluit.' 'Nee,' vindt de OR-secretaris, 'ik vind niet dat we veel vragen. Marvelo is een winstgevend bedrijf; daar hebben we allemaal hard voor gewerkt. Als Ahold besluit het bedrijf te verkopen, mag daar best iets tegenover staan.' ONDER VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE CENTRALE ONDERNEMINGSRAAD AHOLD Jan Korporaal, projectleider Automatisering De OR voert zijn eigen schaduwonder zoek bij Marvelo uit. Ondertussen bereidt P&O de medewerkers voor op het traject van verkoop van productie lijnen. 'Voorbarig? Ik denk het niet,' zegt projectleider op de afdeling Automatisering Jan Korporaal. 'De beslissing van Ahold is naar mijn mening onomkeerbaar. Verkoop is een zeer waarschijnlijk scenario. Daar moetje mensen op voorbereiden. Dat een extern bureau (Smart) alle medewerkers zal helpen met het vinden van een nieuwe baan, is goed om te weten.' 'Mensen maken Marvelo,' zegt Jan. 'In die zin is het jammer dat het be drijf uiteenvalt. Daarom is het onder zoek dat de OR uitvoert nuttig. Kijk, dat onderzoek waarop de Raad van Bestuur zijn beslissing baseert, heeft een Ahold-invalshoek. De OR kan het een medewerkersinvalshoek geven. Misschien komt de OR wel tot de zelfde conclusies, maar dat zal ons dan helpen bij de acceptatie ervan. Overigens staat buiten kijf dat Marvelo op dit moment goed draait. Maar dat dat zo is, is voor Ahold al geen argument meer, ook al betekent dat, dat een mooi bedrijf uit elkaar valt. Ik vind dat wel triest. Ook voor oudere collega's, die met hun spe cialisatie straks moeilijk aan de bak zullen komen. De kans dat de pro ductielijnen in de Zaanstreek blijven is natuurlijk maar heel klein. Belang rijk voor de komende tijd? Goede communicatie, ledereen wil graag weten waar hij aan toe is. Bij onrust zijn de medewerkers niet gebaat, maar het bedrijf ook niet.' Voor mijzelf maak ik mij geen zorgen. Te zijner tijd ga ik langs bij Smart, kijken wat ze voor mij kunnen doen. Nee, extra opleidingen hoef ik eerlijk gezegd niet; na vijftien jaar leidinggeven aan de produc tielijnen, heb ik net de overstap gemaakt naar de automatisering. Daar hoort al een opleidingsplan bij, dat ik gewoon af maak. Als de kans zich voordoet, blijf ik hier. Dat heeft praktische redenen, zo als woon-werkverkeer. En ik vind Marvelo een fijn bedrijf.

Personeelsbladen | 2000 | | pagina 10