AH-Thuiss weer Dag en nachtshoppe bekend! Deze maand Het hart van Flitsen! Vijf beste Etos-winkels Klantenservice 0800 1452 www.ah.nl Nu ook in Leiden, Maastricht en Utrecht Appeltje uit de muur! Niet nieuw Nieuwsgierig Flitsen Landelijk februari 1999 56e jaargang nummer 2 februari 1999 Nieuws: Groei AH- franchise zit vooral in toename omzet, pagina 3 Interview: Gerard van Breen, directeur Grootverbruik Ahold, pagina 4 Nieuws: Weer twee ke tens erbij in Spanje, pagina 5 Brutaal: Mogen wij even in uw tas kijken: nieuwe rubriek, pagina 8 Opleiden: Hogeschool Holland start retail- opleiding met AH-klas, pagina 9 OR: Wat schiet je er zelf mee op, pagina 10 Opmerkelijk: Waarom kiezen HK'ers voor carrière in de winkel, pagina 11 The making of- Flitsen op bezoek bij Quality Bakers, pagina 12 m Nieuwsblad voor de medewerkers van Koninklijke Ahold NV Geld verdienen is één. Maar de Ahold-bedrij- ven hebben ook oog voor de wereld om zich heen. Twee pagina's vol sympathie ke gebaren in het hart van de krant, pagina's 6 en 7. Een nek aan nek race was het tot de laatste dag van het vorig jaar. Maar toen de jury met de uitslag lcwam, was het voor de winnaars van de Etos winkelwed strijd 1998 groot feest. De verschillen waren klein, maar Leiden, Leeuwarden, Tilburg, Eindhoven en Maas tricht waren de steden met de uiteindelijke winnaars. De ze winkels blonken de laatste tien weken van het jaar uit in extra omzet en maakte op originele manier gebruik van de geldende actie- en promo tiemiddelen. "We hebben de winkelwedstrijd georgani seerd rond de drukke feest- weken aan het einde van het jaar,' zegt Etos' communica tiemanager Ronald Schouten. 'In totaal werden er 403 win kels beoordeeld én door de jury bezocht. Naast de omzet hebben we gekeken naar de promotie-acties, klantvrien delijkheid, aankleding en tal van andere zaken. Lees verder op pagina 3 Opnieuw goed nieuws van het AH-Thuisservice-front. Het suc ces blijft niet langer beperkt tot de Randstad en de omge ving van het eigen DC in Heemstede. Langzaam maar zeker breidt AH-Thuisservice z'n afzetgebied binnen Neder land uit. In januari reden de bestelwagens voor het eerst in hartje Leiden, terwijl Maas tricht deze maand aan de beurt is. In maart zal Utrecht kennismaken met een van de modernste homeshopping- formules ter wereld. Lees verder op pagina 3. -■si) ij if lil) Middenin de nacht trek in fruit? Of te laat om nog een blikje voer voor de kat te kopen? Utrechtenaren kunnen voortaan dag en nacht boodschappen doen bij Albert Hdjn in de Twijnstraat. Daar zit een aan tal maanden op proef een electronisdi gestuurde boodsdiappenautomaat in de muur. 'Dag Nacht' noemt Albert Heijn de nieuwe vinding, een volledig geautomatiseerde vi trine waar zo'n 200 artikelen liggen uitgestald. Het best is de 'boodschappenetalage' te vergelijken met een snoepau tomaat. Elk artikel heeft zijn eigen bestelcode, die door de klant ingetoetst kan worden. Er kunnen zeven artikelen te gelijk worden ingetoetst. Als het totaalbedrag van de be stelde artikelen met contant- geld in de automaat is ge gooid, gaat een boodschap- penbak via een robotsysteem langs de schappen om de be stelde producten in te laden en te leveren. Helemaal nieuw is de bood- schappenautomaat niet. Eind jaren '80 werd er door Albert Heijn al een proef gedaan met een dergelijk systeem in Tilburg en drie jaar geleden nogmaals in Haarlem, Zaan dam en bij de jachthaven Seaport Marine in IJmuiden. De techniek is inmiddels sterk verbeterd. Er is minder kans op storingen, destijds de voornaamste reden om te stoppen met de proef. In het buitenland is de auto maat ook al bekend, maar Albert Heijn is de eerste in Nederland die deze dienst aan het publiek aanbiedt. Supermarktmanager Patrick Scherrenberg van het Utrechtse filiaal meldde van af de start van het experi ment 'veel positieve reacties en nieuwsgierige klanten.'

Personeelsbladen | 1999 | | pagina 1