h Enthousiasme tijdens kaasdagen voor nieuwe kaasactie Elektronisch bestelsysteem biedt vele mogelijkheden FLITSEN pagina 9 Sectorchefs te gast bij DMV Campina Op donderdag 10 mei introduceerde Albert Heijn de voor verpakte kaas in een geheel nieuwe aantrekkelijke verpakking. Meer duidelijkheid voor de consument en het behouden en uitbreiden van het marktaandeel op de kaasmarkt waren de doelstelling van deze actie. De actie werd ingeleid door een bezoek aan de kaasleverancier van Albert Heijn, DMV Campina in Tilburg. Tijdens de kaasdagen op 24, 25 en 26 april bezochten bijna driehonderd sectorchefs en eerste verkopers de Tilburgse onder neming om daar meer over de actie te vernemen en eens te kijken hoe kaas gemaakt wordt. rondleiding Na het welkomstwoord introduceerde DMV Campina directeur de heer C.S. Lagerberg een diaserie over produktie en opslag van kaas. Daarna ging men groepsgewijs de kaasfabriek in om te kijken hoe kaas wordt gemaakt. Een zeer interessante en vooral leerzame excursie onder deskundige leiding. "Ik had nooit verwacht dat het zo moeilijk is om kaas te maken," bekende Jaap Leunis, de sectorchef zuivel uit Terneu- zen. "Als de kazen in de kratten liggen sta je daar niet meer zo bij stil. Ik vind het dan ook een goede zaak dat we eens zien wat er allemaal aan voorafgaat. Ik geloof dat we meer kaas kunnen verko pen dan nu het geval is en die nieuwe verpakking zou een stimulans kunnen zijn," vertelde hij verder. Zijn mening was in feite kenmerkend voor de zelfkritiek die ook bij de overige sectorchefs aanwezig was: in de wandel gangen kon men vaak beluisteren dat met wat extra inzet de kaasomzet verbeterd zou kunnen worden. samenwerking De kaasdagen werden in nauw overleg met DMV Campina voorbereid en opge zet door de afdelingen zuivelinkoop en zuivelverkoop van Albert Heijn. Een goede vorm van samenwerking, die voor herhaling vatbaar is. Verkoopleider zui vel en diepvries van Albert Heijn, Drs. Tom den Hertog daarover: "Samenwer king tussen alle afdelingen is bij zulke acties natuurlijk een vereiste. Deze kaasdagen zijn het gevolg daarvan." veranderingen Samen met inkoper zuivel, de heer Ing. Klaas Schep, ging verkoopleider Den Hertog na afloop van de rondleiding nader in op de nieuwe aanpak van de kaassector bij Albert Heijn. "Bij alle produkten en dus ook bij voorverpakte kaas moet je je afvragen wat het belangrijkste aankoopmotief is," vertel de hij de aandachtige bezoekers. "Het gemak van de aankoop is het belangrijk ste motief bij voorverpakte kaas. Wij gaan daar meer op inspelen door het voor de klant gemakkelijker te maken haar keuze te bepalen tussen de verschil lende soorten kaas. Daarnaast willen wij het gebruiksgemak verhogen door te zorgen dat de kaas gemakkelijker uit de verpakking kan worden gehaald. Tot In de Albert Heyn Supermarts te Haarlem Schalkwijk, Castricum en IJmui- den is men half mei begonnen met het bestellen van voorraden langs elektronische weg. Het doorbellen naar de belcentrale van bestellingen hetgeen tamelijk tijdrovend is, vindt daar niet meer plaats. Elektronische apparatuur geeft nu de bestellingen in één minuut door, aan de computer in Zaandam. Het is een methode die economischer werkt en die in de komende tyd tot eind volgend jaar successievelijk ook zal worden ingevoerd in de overige AH-supermarts. uitziet als een wat groter uitgevallen digitaal rekenmachientje met daar aan verbonden, via een snoertje, een zogeheten leespen. Deze ziet er uit ale een holle balpen met daarin een lichtje. De pen wordt over het etiket gestreken, waarbij de lichtbron de opgevangen streepjessignalen door geeft aan het apparaat. Jaren geleden al toonde Albert Heijn interesse in deze ontwikkeling, maar de apparatuur was aanvankelijk zo wel te duur als te moeilijk hanteer baar. Totdat voor enkele jaren kleinere en tevens goedkopere elek tronische apparatuur op de markt verscheen. Voor Albert Heijn werd de zaak toen weer interessant. Er is speurwerk verricht. Verschillende systemen zijn beproefd, waarna de keus viel op het Telxon-systeem. Dit systeem berust op wat genoemd wordt, een barcode. Dat is een stelsel van verticale dunne en dikkere streepjes op een etiket. Tezamen bevatten deze streepjes een artikel nummer, een etiket volgnummer en een controlegetal. Elk artikel heeft zijn eigen schap etiket, voorzien van deze barcode, PPS informatie en Hope gegevens. Van filiaal tot filiaal kan de inhoud van dit etiket per artikel onder invloed van lokale marketing en Hope verschillen. Dit vertelde de heer D.A. Claus, hoofd afdeling projectmanagement. Hij treedt ten aanzien van het elektronische sy steem ook op als projectleider daar bij gesteund door de heer P. Langer- horst, voor physieke installering en de heer O. Nieuwenhuis voor auto matisering. Ook de bewaking van de prijs per standaardhoeveelheid als service voor de klant is in het systeem verwerkt. Op dit moment wordt nog gewerkt aan het nieuwe combinatie etiket, dat binnen enkele maanden gereed zal zijn. Tot aan dat moment zal het schap etiket nog uit 2 delen bestaan. Een deel bestaat uit de barcode, een ander deel bevat de overige gegevens. leespen De etiketten zijn aangebracht op de schappen in de winkel. Moet degene die de voorraden bijhoudt, voor aanvullingen zorgen, dan neemt hij een draagbaar apparaatje, dat er Deze vertaalt ze, noteert die vertaling en bergt deze op in het elektronisch brein. Zijn twee eenheden van een artikel nodig, dan wordt tweemaal over het etiket gestreken. Moeten enkele tientallen eenheden besteld worden, dan wordt het aantal inge toetst door middel van toetsen op het apparaat. één minuut Zijn alle bestellingen op die manier genoteerd, dan wordt het apparaat aangesloten op een speciaal toestel, in vakkringen "modem" genoemd. Vanuit het hoofdkantoor in Zaan dam roept de computer elke dag op een bepaald tijdstip de filialen op. De bestellingen moeten dan geno teerd zijn en het apparaat klaar zijn voor gebruik. Het contact gebeurt via een normale telefoonlijn. Als de aansluiting tot stand is gebracht worden de bestellingen binnen een minuut overgeseind naar het hoofd kantoor. Van daaruit wordt dan verder verwerkt. Tot dusver werden de bestellingen telefonisch doorgegeven, waarna ze in het hoofdkantoor op kaarten werden overgenomen. Door het nieu we systeem wordt het aantal kansen op fouten gereduceerd. Het vergt bovendien minder tijd. Deze meer economische werkmetho de maakt dat ook minder personeel met juist dit werk bezig moet zijn. Met de ondernemingsraad en de vakbonden zijn zeer vroegtijdig be sprekingen gevoerd en werd overeen stemming bereikt over de invoering van het nieuwe systeem en het tempo waarin dit zal plaats hebben. Boven dien is al een begin gemaakt met opleiding van personeelsleden van de Bestelcentrale voor andere functies in het bedrijf. instructie Over de werkwijze van het nieuwe systeem zijn video-opnamen gemaakt voor de instructie van het filiaalper- soneel. Zij gaan tevens een rol spelen bij de opleiding van nieuw personeel. Dit nieuwe elektronische systeem biedt overigens méér mogelijkheden dan alleen maar overbrengen van bestellingen. In de toekomst zal worden bezien welke die mogelijkhe den zijn en wat voor perspectieven ze bieden. nog toe was een mes of schaar noodzake lijk. Bij de nieuwe verpakking trekt men aan een lipje en is de verpakking open." Vragen van sectorchefs over het reeds in de winkel opengaan van de verpakking, kon men gemakkelijk ontzenuwen. Een groot aantal proefnemingen gingen aan de introductie van de nieuwe verpakking vooraf waardoor te vroege opening tot een minimum beperkt zal blijven. Tom den Hertog over de nieuwe verpak king: "Voor boerenkaas en edammer kaas hebben we verschillende verpak kingen. Ze hebben een andere tekst en een andere kleur. Verder staat de soort aanduiding van de kaas duidelijk op het etiket." Het grootste deel van de verpakking blijft echter onbedrukt zodat de consu ment kan zien wat hij koopt. Een afbeelding van een kaasmaker en een kwaliteitszegel symboliseren de zorg die Albert Heijn aan zijn kaas besteedt. "De consument verwacht van ons een goede kwaliteit en dat willen we hem ook geven," aldus verkoopleider Den Hertog in zijn uitleg. actie Week 19 gold als startpunt van de introductie van de nieuwe verpakking en de nieuwe presentatie aan de consu ment. Een betere display van de diverse kaassoorten geeft het geheel een extra dimensie. Diverse sectorchefs informeer den of Albert Heijn de onverpakte kaas als markt liet liggen omdat de actie gericht is op het promoten van voorver pakte kaas. Drs. Den Hertog: "We zijn op dit moment bezig met proefnemingen in een aantal filialen om de bekijken hoe we de onverpakte kaas beter kunnen verkopen. Die sector zien we niet over het hoofd. We wilden echter nu alvast met deze actie starten om zodoende ons marktaandeel te verstevigen." vragen De gelegenheid tot het stellen van vragen werd door de geïnteresseerde bezoekers uitgebuit: Uit de vragen bleek overdui delijk dat men er alles aan wil doen om de kaassector meer aandacht te geven in het totale zuivelpakket. De heren Lagerberg van DMV Campi na, Den Hertog en Schep namen alle tijd om de diverse vragen en problemen op te lossen. zuivelbureau Het einde van het drukke programma voor de ochtendgroepen was een lunch met volop kaas geserveerd door kaas meisjes van het zuivelbureau. En dezelf de lunch was voor de middaggroepen het beginpunt van een interessante kaas middag. De heer Janssen BL van fil. 1128 Vught, die namens de afdeling operations van AH het woord voerde, zie tegen de sectorchefs: "Bij AH kunnen ze nog zulke mooie programma's en acties be denken, de mensen zullen het toch moeten waarmaken." Een zeer juiste benadering, maar nu al lijkt de kaasverkoop bij AH een stijgen de lijn te gaan vertonen. Want één zaak was wel overduidelijk na de kaasdagen. Het voornemen om "meer kaas in voorraad te hebben" was bij meer dan één sectorchef aanwezig. Een beter bewijs voor het welslagen van de kaas dagen en het enthousiasme van de vele mensen uit de diverse filialen kan men zich nauwelijks wensen.

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 9