Toelichting jaarverslag druk bezocht m AHSM klanten verwachten veel zonneschijn f*I 'Ju AC Restaurant op grote hoogte Zomermode bij Miro SI In Utrecht's congrescentrum FLITSEN pagina 7 Dit jaar kon het Ahold-personeel voor het eerst vooraf vragen indienen over de jaarverslagen. Op dat experiment is nog maar zeer flauw gereageerd: er kwam binnen de gestelde termijn slechts één vraag binnen. De vragen van de OR en AHSM werden later ingediend. De geringe respons wilde de heer Van Dun toeschrijven aan onbekendheid met deze procedure: "In de toekomst rekenen wy op meer vragen." Om de automobilist, die zich op de A2 bevindt, er op te attenderen, dat AC Restaurant Meerkerk er ook voor de weggebruiker is, hing er tijdens de Paasdagen 50 meter boven dit res taurant een 12 meter lange Zeppelin. Ook met Pinksteren en tijdens de bouwvakvakantie zal dit met helium gevulde luchtschip in Meerkerk te zien zijn. Genoemde OR had ook gevraagd waar om het verslag geen verantwoording bevatte over wat in 1978 is gerealiseerd ten aanzien van de Uitgangspunten Personeelsbeleid (UPB). De heer Van Dun: "Het totale Sociaal Jaarverslag legt verantwoording af over het gevoerde personeelsbeleid en derhalve over de uitgangspunten die de basis vormen voor dat beleid." In het verslag stond o.m. dat het leggen van een decentraal accent gevolgen zal hebben voor het beleid inzake opleiding, begeleiding en func tiebezetting, en de heer Van Dun kreeg de vraag te beantwoorden welke gevol gen dat dan wel zijn. Hij wees zijn gehoor erop dat die decentralisatie geleidelijk zal moeten gebeuren en op een beheerste wijze, "anders wordt het een janboel". Maar over de mogelijke gevolgen ervan zei hij: "Functies kunnen van inhoud veranderen, en de mensen moeten daar toe worden opgeleid en begeleid. Func ties moeten beschreven worden. Er kan behoefte ontstaan aan meer mensen, en dan heeft het gevolgen voor de functie bezetting." functie-inhoud Dit proces is volgens hem aan de top reeds begonnen: "En het zal geleidelijk aan naar beneden gaan. Afhankelijk van de situatie van de werkmaatschappij kan dit naar aard en tempo verschillen." Onder het kopje "Functie-inhoud" kan men in het sociaal jaarverslag lezen dat AHSM besloten heeft om, o.m. als gevolg van de winkel-in-de-winkel-for mule, de filosofie van de multi-inzet- baarheid van medewerkers grotendeels te verlaten en weer het accent te leggen op de vakbekwaamheid per individuele werknemer. AHSM's OR zei hiervan niet op de hoogte te zijn, en vroeg nadere uitleg. De heer Van Dun moest toegeven dat deze uitspraak wellicht wat te absoluut in het verslag was gekomen.: "Het streven is uitgesproken om het accent op vakbekwaamheid te leggen, maar het is nog geen realiteit. Verdere lezing op dezelfde pagina van het verslag maakt dit ook duidelijk." vragen Dan waren er enkele vragen over het functioneren van de OR. Zo wilde men wel toelichting op de zinsnede "Inzake plannen tot wijzigingen dient de desbe treffende OR ingelicht te worden" en steeds tijdiger in de gelegenheid stellen hun mening kenbaar te maken". De heer Van Dun wees erop dat bij deze uitspraken niet over de OR gesproken is, maar veel algemener, nl. over alle medewerkers, en hij verwees voor de beantwoording naar het gevolg in het verslag: "Dit betekent onder meer dat de leiding bereid is om plannen op grond van reacties van medewerkers te wijzigen." Ook was er kritiek over het ontbreken van herkenbaarheid van de diverse ondernemingsraden in het verslag. Men vond dit onderwerp te summier be handeld. "Dat klopt," gaf de heer Van Dun toe, "het verslag behandelt meer wat in de Centrale Ondernemingsraad is gekomen." De vraag die wel op tijd werd ingediend, afkomstig van de heer Van Heyningen, ging over het afschaffen van de ploegen diensten bij de Centrale Slagerij in Zaandam. Hij vroeg zich af of de voordelen daarvan wel opwegen tegen de nadelen, zoals een onvoldoende en on rendabele bezetting, het aantrekken van extra arbeidskrachten, etc. Hierop liet de heer Van Dun een volmondig "ja" horen: "Afschaffing van de ploegen dienst in combinatie met een aantal andere maatregelen heeft nu reeds ge leid tot een veel betere arbeidssfeer, teruggang van het verloop en een betere productiviteit. Daardoor zijn de kosten Ondanks het slechte weer in week 17 en 18 kykt men by AHSM non-food met tevredenheid terug op de actie Barbecue Buitengebeuren. Met name de tijdens deze actie aangeboden knikarmzonne schermen met uniek AH-dessin [horizontale bruine strepen op oraiye ondergrond] vonden by de AHSM-klanten grote aftrek. Wat verkoopcijfers betreft scoorde filiaal 1030 op 't Kanalen eiland in Utrecht bijzonder hoog. Dit kwam waarschynlyk, doordat tydens een, ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan van de Unie van Utrecht gehouden braderie de zonneschermen werden gedemonstreerd. Ook de onder het zonnescherm opgestelde bloemen gingen zo te zien goed van de hand. per kilogram vlees lager komen te liggen." Aan het slot van zijn verhandeling gaf de heer Van Dun een overzicht van de plannen die voor dit jaar gemaakt zijn: voortzetting van de introductie Uit gangspunten Personeelsbeleid, met een mogelijke afronding in 1980; vastleggen van de criteria waaronder bepaalde verantwoordelijkheden en bevoegdheden van de directie naar lager liggende niveaus moeten worden verlegd; actie ter verbetering van de image van de detail handel ten behoeve van de externe werving van personeel; het maken van een intern begeleidingsprogramma voor jongeren; fase 2 van het functie structuuronderzoek; introductie van de klachtenprocedure; ziekteverzuimre gistratie. toelichting financieel jaarverslag Een toelichting op het financiële gedeel te van het verslag werd gegeven door de heer drs. L. Coren, directeur Econo mische Zaken. Hij liet aan de hand van een aantal dia's zien waar de vele bedrijfsactiviteiten van Ahold op gericht zijn en hoe die het afgelopen jaar verliepen. Tevens liet hij zien hoe de marktont wikkelingen in Nederland geweest zijn, waarbij kon worden vastgesteld dat de voedings- en genotmiddelen in het totale bestedingspatroon relatief achteruit gingen. "We hebben onze activiteiten dus moeten richten op een markt die relatief krapper werd." Een ander verschijnsel is het dalende aantal vestigingspunten, wat in lichte mate ook bij Ahold het geval is. En dan is er de inflatie: de netto winst per gulden omzet bedroeg het afgelopen jaar bijna een cent, maar door de inflatie wordt die gulden steeds minder waard. koersdaling Ahold ontplooit ook buiten de grenzen activiteiten, en heeft dus te maken met wisselkoersschommelingen. Daarover ging een vraag van de OR van AHSM: Welke invloed had het dalen van de koers van de Amerikaanse dollar op het totale resultaat van het concern. "We hebben twee miljoen gulden minder verdiend dan het geval zou zijn geweest bij de koers van 1977. Dat is zuur, maar we hoeven er niet om te treuren. Er is een goede winst gemaakt. Alle winkels staan er nog, en omzetten en winsten zijn goed." Een tegenvaller had men in Spanje, waar de vestigingen van CadaDia stag- Vorig jaar introduceerde Miro een nieuwe mode-aanpak. Dat beteken de, dat alle Miro's helemaal op peil met de heersende modelijn werden gebracht. Miro biedt ook dit jaar op modege bied een brede keus, die kwalitatief bijzonder goed is en toch betaalbaar. Dat men ook de modezaken bij Miro groots aanpakt, bewijst bovenstaan de professionele foto, die onlangs op de redactie van Flitsen binnenkwam. De drie afgebeelde modellen vormen een onderdeel van de uitgebreide collectie zomermode. Een Miro- medewerker vertelde desgevraagd, dat de prijzen van deze modellen variëren tussen de 35,-- en f 59, --. neerden door politieke ontwikkelingen. Nu er weer gemeenteraden gevormd zijn, kan er weer normaal gewerkt worden. De stagnatie had niets te maken met de kleur van die gemeenteraden, antwoordde de heer Coren op een in die richting gestelde vraag. De stagnerende markt en de inflatie, de noodzaak tot verbetering van efficiency en arbeidsproductiviteit, dat waren de deelconclusies die de heer Coren trok na een lange reeks cijfers en grafieken. "Cijfers en cijferreeksen moeten het kompas zijn voor je daden in de toekomst. Er is een zekere teruggang in de totale effectiviteit van ons handelen. Dus moeten er maatregelen genomen worden. Dat zal in de resultaten dan merkbaar zijn." visie De heer A. Heijn kreeg bij de hierna volgende discussie nog een vraag te beantwoorden of het wel juist is dat van het totale investeringsbedrag slechts 63% naar Albert Heijn gaat, terwijl hier wel driekwart van de mensen werkt en er ook driekwart van de winst vandaan komt. "Belemmert dit Albert Heijn niet in z'n ontwikkeling," wilde men weten. De heer Heijn kon hierop zeggen dat AH als oudste tak van het bedrijf een aantal voordelen heeft die de anderen niet hebben. Zo zit men veelal in huur panden, terwijl andere bedrijfsonder delen grote investeringen vergen om tot rendement te komen. "Het zou erg gemakkelijk zijn om de groei daar stop te zetten," aldus de heer Heijn, "dan hadden we een stuk kopzorg minder. Maar die kopzorg komt dan wel bij onze opvolgers. En we willen toch niet de geschiedenis ingaan als mensen zonder

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 7