270.000 BRODEN EN 1.2007000 KADETJES PER WEEK Albro is een grote bakker FLITSEN pagina 5 Al ruim 6.000 jaar eten de mensen brood. Bakker wordt dan ook wel het op één na oudste beroep ter wereld ge noemd. En al is de techniek in die 60 eeuwen verbeterd, de principes van het brood bakken zijn in feite ongewij zigd. De voeten van de bakker om het deeg te kneden hebben rust gekregen door de invoe ring van de mengmachine met deeghaken en de takkebossen om de oven te verwarmen hebben plaats gemaakt voor het aardgas, maar de warme stenen in de oven bleven. Brood is nog steeds een belangrijk onderdeel van ons dagelijkse menu en daar Ahold alles met dat voedselpakket te maken wil hebben ligt het voor de hand dat de bakkerijen binnen de eigen produktiebedrijven bepaald geen onder geschoven positie innemen. Om eens voor u vast te leggen hoe belangrijk die positie dan wel is trok de Flitsenredactie naar Zwanenburg (tussen Haarlem en Amsterdam) om brood te zien bakken en te praten met enkele daarbij betrok kenen. cijfers Eerst wat cijfers. De Albro-bakkerij te Zwanenburg telt 220 medewerkers. Sa men zijn ze goed voor per week rond 270.000 broden en 1,2 miljoen kadetjes. Die "hap" is bestemd voor de 300 filialen van Albert Heijn, Simon de Wit, Miro en de AC Restaurants in Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland. Belangrijke elementen in de produktie zijn de 3 ovenlijnen: 2 broodovens met een capaciteit van resp. 2400 en 1600. broden per uur en een oven voor het kleinbrood, die voor 12.000 kadetjes per uur niet opzij gaat. Maar vóór de ovenisten aan de gang gaan, is er al veel voorwerk verricht. Uit de silo's - met een totale inhoud van 184 ton - wordt tarwemeel voor bruinbrood en tarwebloem voor witbrood aange voerd. Hieraan wordt toegevoegd water, gist, zout, suiker en broodcrème. Over het laatste - een soort vet om het brood langer zacht te houden - nog dit: de maximale hoeveelheid is 1% van het gebruikte meel. Anders gezegd, het is veel minder dan er aan vet in margarine en beleg wordt opgesmeerd. rijs De ingrediënten worden machinaal ge kneed tot deeg, dat vervolgens in stuk ken met een gewicht van het te bakken brood wordt "opgebold". Bij een tempe ratuur van 30° Celsius heeft vervolgens de eerste "rijs" van een halfuur plaats. Dan wordt de ronde bol weer gekneed en in een lange rol "opgemaakt" zodat hij in het bakblik past. De hierop volgende narijs of busrijs duurt 70 minuten bij een temperatuur van 35°. Dan pas is het deeg klaar voor de oven, die in 30 k 45 minuten (afhankelijk van de broodsoort) het brood bakt onder een temperatuur van 240 a 260°. Het te verpakken brood wordt vervolgens VA uur gekoeld tot rond 30°. Het als ambachtelijk onver pakt af te leveren brood krijgt een veel minder sterke koeling en gaat bij een hogere temperatuur in de kratten. Met dit ambachtelijke brood snijden we een betrekkelijk nieuw produkt van Albro aan. Sinds vorig jaar september wordt namelijk ingespeeld op de vraag naar brood van de "warme bakker". Elf filialen in de nabijheid van Zwanenburg krijgen dagelijks een kwantum am bachtelijke broodsoorten toegeleverd (tot een totaal van 25 ton per week) en het tot nu toe behaalde resultaat mag genoemd: een vergroting van de onver pakte broodomzet in deze winkels met gemiddeld 20%. Bedrijfsleider T. L. Winkel Hoe zit dat nou met dat verpakte en overpakte brood, is er verschil? We vragen het aan algemeen bedrijfsleider T.L. Winkel (34), die weet wat brood bakken is. Hij is een vertegenwoordiger uit het vierde geslacht van een bekende Noordhollandse bakkersfamilie en zelf al ruim 12 jaar in het vak. "Albro is beslist geen broodfabriek, maar in feite een grote warme bakker. Onze produk- ten, verpakt of onverpakt, verschillen in geen enkel opzicht van die van de bakker - om - de - hoek. Ik durf te stellen, dat ons produktieproces en de kwaliteitsbeheersing uitputtender zijn dan in het middelgrote en kleine bedrijf. F. H. Bekker plv; produktiechef Kwaliteit en versheid van het brood staan centraal bij Albro. Met het eerste aspect - kwaliteit - heeft plaatsvervan gend produktiechef F.H. Bekker (41) alles te maken. Ook al bakker van origine, zit hij nu ruim 15 jaar bij Albro. Hij is met name verantwoordelijk voor de grondstoffen en de verwerking daar van. Zijn grootste zorgen: juiste tempe ratuur en vochtigheidsgraad. Het wer ken met natuurprodukten als meel en gist vereist een permanente controle. Een overtrekkende onweersbui kan van directe invloed zijn op het uiterlijk van het brood. De heer Bekker: "Als we al eens klachten uit de filialen krijgen hebben ze betrekking op het uiterlijk en gelukkig nooit op de kwaliteit. Zelf ben ik best te spreken over ons produkt, ik eet het dagelijks, 't Is lekker brood." Chef expeditie H. J. Neele De activiteiten van de heer H.J. Neele (48) hebben direct te maken met de versheid. Hij is namelijk chef van de expeditieafdeling en is verantwoordelijk Voor het op tijd doen bezorgen van het brood in de 300 filialen. Geen geringe opgave, waarbij een juiste planning een onmisbaar gegeven is. Dagelijks vertrek ken zo'n 30 vrachtwagens, elk met 12 a 14 afleveringsadressen, om vóór 9 uur rond te zijn. De eerste gaat dan ook 's morgens al om 4 uur rijden. 't Is elke dag weer een spannende race tegen de klok, waarbij storing in de fabriek of filevorming op de weg een regelrechte ramp zijn. Maar we blijven vrolijk. Als je je kop verliest ben je weg", zegt de heer Neele, die als fervent toerfietser per jaar zo'n 7.500 km aflegt. Pakje brood mee. Het verpakte brood dat in de Ahold filialen te koop is, wordt voorzien van een dagcode. Dit garandeert de klant een optimaal vers brood. Het onverpakte brood, ook wel ambach telijk of warm brood genoemd, wordt in de vroege ochtenduren gebakken, zodat het krokant en vers wordt afgeleverd. Dagelijks wordt gemiddeld ongeveer 5% van de verzonden broden niet verkocht. Dit brood wordt geretourneerd naar Albro, waarna het wordt verwerkt tot paneermeel, of tot half-fabrikaat voor de veevoederindustrie. Verkoopleider E. v. d. Broek Waarom ligt het accent de laatste tijd ook bij Albro op het onverpakte am bachtelijke brood? Verkoopleider E. van den Broek (33) grijpt voor het antwoord op deze vraag naar een aantal, via onderzoekingen verzamelde gegevens. Enerzijds is dit een gevolg van een toenemende belangstelling van de con sument voor meer ambachtelijk ge vormd en gebakken brood, zie in dit kader de opleving van de warme bakkers in de afgelopen jaren, anderzijds werd Albro geconfronteerd met een dalende omzet van het verpakte brood in de Ahold filialen. Het zou van een slecht zakelijk inzicht getuigen, wanneer wij tegen de stroom in zouden roeien en niet zouden voldoen aan de vraag naar ambachtelijk brood. Bovendien haakt Albro met het assortiment verpakt brood in op het gewijzigde consumptie patroon. Naast een toevoeging van een aantal zgn. vloerbroden, werd het assor timent verpakt brood uitgebreid met broodsoorten die aansluiten op het gezondheidsaspect van brood, zoals Dr. Allinson - Toerkestan - Dr. Vogel en ander grof volkorenbrood. Enkele jaren geleden lag de verhouding witbrood/bruinbrood op 70/30; bij Albro ligt dat nu op 47/53, terwijl het landelijk op ongeveer 60/40 ligt. U ziet dat Albro hier met de Ahold-filialen qua assortimentsbeleid voorop loopt. De heer Van den Broek: "Ondanks grote aandacht voor het onverpakte ambach telijke brood, verliezen wij het verpakte brood niet uit het oog. O.i. hebben wij n.l. de grootste daling in het verpakte brood achter de rug. Waarschijnlijk veroorzaakt door het feit, dat een niet onbelangrijke groep consumenten uit convenience overwegingen verpakt brood koopt in zelfbediening. Het dus niet in de rij willen staan in bedienings zaak of bij de bedieningsafdeling. Mede dankzij Albro hebben de Ahold- filialen een assortiment brood, dat is afgestemd op de wensen van de consu ment; dagvers en van een prima kwali teit."

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 5