DE LIFT Reglement individuele klachtenprocedure in werking Reglement op aanvraag verkrijgbaar Energiepool keert 10.000,- uit pagina 4 FLITSEN Te in. 6efa"f*y** Dfp/oH/tTeM- Xoffen. Per 1 juni 1979 trad het Reglement individuele klachtenprocedure Ahold nv in werking. Daar is een lange tyd van voorbereiding aan voorafgegaan. In totaal hebben vtff concepten ter tafel gelegen. Drie keer boog de Centrale Onder nemingsraad [COR] zich over de materie en uit de behandeling in dit orgaan vloeiden enkele belangryke wijzigingen voort. "We kunnen zeggen, dat we er byna driejaar aan hebben gewerkt," zegt de heer J.C. Voskamp van Personeelszaken Ahold, "Nu hebben we dan een behoorlyk goed geregeld klachtrecht. Voorlopig gaan we er niets meer aan veranderen. Eerst willen we ervaring opdoen en als er ergens nog een onvermoed knelpunt in de regeling zit komen we dat vanzelf wel tegen." Voor de invoering van de klachtenpro cedure hebben drie belangrijke overwe gingen gegolden: de Uitgangspunten Personeelsbeleid (UPB) gaven aanleiding tot het vast stellen van een formele procedure om een ieder de mogelijkheid van beroep te geven bij een (vermeende) onjuiste behandeling. de vakbonden zagen ook graag een dergelijke procedure vastgesteld, het Ministerie van Sociale Zaken werkt aan een wettelijke regeling van het klachtrecht en Ahold achtte het beter zelf alvast met iets te komen dan te wachten tot het moment waarop het een verplichting zou kunnen worden. Tot nu toe was er wel een bepaalde werkwijze voor de behandeling van klachten wanneer iemand "onvrede" had met "iets" in zijn arbeidssituatie. Hij kon dan gaan praten met zijn eigen chef; kwam men er niet uit, dan kon de PZ-functionaris worden ingeschakeld om na te gaan of in het betrokken geval de bestaande regelingen binnen het bedrijf wel juist waren toegepast, of in het kader van het personeelbeleid wel juist was gehandeld e.d. Ook de "chef van de chef" van de betrokkene kwam daarbij aan bod. Hoewel er over deze werkwijze geen echte klachten zijn, bleek er toch behoefte te groeien aan een meer for mele procedure. internationaal De bestaande procedure vindt men overigens grotendeels terug in het regle ment, met name ook de behandeling van een klacht door de chef en een PZ-func- tionaris, de laatste in een onafhankelijke positie. "Ik wil er wel op wijzen, dat het klachtrecht ook internationaal in de belangstelling staat. De International Labour Organization (ILO) spreekt van een instrument om in een bedrijf goede arbeidsverhoudingen te bevorderen en te handhaven. Bovendien kan je het klachtrecht niet los zien van de maat schappelijke ontwikkeling. Op elk ge bied heb je mogelijkheden de rechter in te schakelen als iets je niet aanstaat. Men is ook meer mondig geworden. Dat vind je in het klachtrecht terug." persoonlijk Het reglement maakt het iedere indi viduele werknemer mogelijk voor zijn belangen op te komen. Het is van toepassing op klachten van een indivi duele werknemer met betrekking tot maatregelen of situaties, die hem in zijn persoonlijke werksituatie raken en die in het overleg met of door een beslissing van de directe chef voor de betreffende werknemer onvoldoende bevredigend werden geregeld. Wanneer er echter al op andere wijze is voorzien in de mogelijkheid geschillen aan de orde te stellen dan blijven die van kracht en geldt de klachtenprocedure niet. Dit is bijv. het geval voor kwesties rond CAO-bepalingen, rechtpositierege- lingen, functieclassificatie, ontslagrege lingen enz. Ahold heeft zich bij het opstellen van het reglement wel enigszins laten leiden door soortgelijke regelingen bij andere ondernemingen, maar grotendeels heeft men toch op eigen kompas moeten varen. Bij de behandeling van een klacht zijn drie fasen te onderscheiden: Fase 1: binnen de hiërarchische lijn, d.w.z. bespreking met chef(s) in het eigen onderdeel. Zonodig kan de chef van de chef worden ingeschakeld. Medewerker, chef, of chef van de chef kunnen ieder voor zich de betrokken personeelsfunctionaris inscha kelen. Fase 2: de bemiddeling; deze heeft plaats met behulp van een ver trouwenspersoon (iemand die al in fase 1 is opgetreden kan als zodanig niet fungeren). Als ver trouwenspersoon kan verder iedere binnen Nederland werk zame werknemer van Ahold op treden. Van het resultaat van een bemiddelingspoging worden betrokkenen schriftelijk in ken nis gesteld. Fase 3: behandeling van de klacht door een beroepscommissie. Er komt een permanente beroepscommis sie voor elk bedrijfsonderdeel met een eigen OR of contact commissie. Deze commissie telt vier leden, die werkzaam dienen te zijn binnen het onder deel van de betrokken OR. De vier leden worden als volgt aangewezen: twee door en uit de gekozen leden van de OR. één door het management van het bedrijfsonderdeel, als vierde de hoogste perso- neelsfunctionatis binnen het gebied van de OR. Deze is tevens secretaris van de be roepscommissie. De voorzitter wordt in onderling overleg gekozen. Voor elk lid wordt uit dezelfde groep een plaatsvervanger aangewezen. De klacht moet door klager of een gemachtigde schriftelijk worden inge diend, met vermelding van wat er in de fasen 1 en 2 aan is gedaan. "Alles moet ook in een bepaalde tijd worden afgewikkeld. Wij hebben in de procedure geprobeerd alle partijen die er bij betrokken zijn het volle pond te geven. Dat moet ook. Het gaat niet om winnen of verliezen, maar om het aanbrengen van verbeteringen, om het wegnemen van gevoelens van onvrede." fout In welke mate deze gevoelens er zijn is in elk geval voor Ahold niet bekend. In 1977 is er in Nederland wel een onder zoek naar geweest. Daar kwam uit, dat maar 30% van de gevallen waarin men ontevreden was aan de orde werd gesteld. Van die klachten werd nog niet éénderde op redelijke manier opgelost, d.w.z. minder dan 10% van het totaal. Een veelgehoorde opmerking was: "Je kunt beter je mond houden, want je hoort er niets meer van." De heer Voskamp hoopt, dat de nu ingestelde procedure voorkomt, dat een dergelijke uitlating ook bij Ahold opgeld zal doen. Hij zegt: "Wanneer men om de een of andere reden niet met een klacht durft te komen zit er iets fout. Mevrouw Rozenhart-Joch ems z, caissière in filiaal 5559 in Overveen, is de gelukkige winnares geworden van de hoofdprys van de energiepool in het kader van de energie-actie AHSM, een bedrag van 10.000,-- Het is een wonder, dat er maar één persoon het juiste besparingsper centage van de maand maart heeft weten te raden nl. 14,1%. Verwacht was n.I. dat het er 10 a 15 zouden zyn. Daardoor heeft mevrouw Rozenhart recht op de ongedeelde hoofdprys. Het is een recht dat men heeft en het moet geen probleem zijn dat iemand van zijn recht gebruik maakt." klachtenstroom Hij verwacht overigens niet dat er opeens een stroom klachten zal losbarsten. Bij een concern met drie keer de omvang van Ahold kwamen in één jaar 180 klachten binnen (daar is een soortgelijk procedure ingesteld). Hiervan kwamen er 60 niet voor behandeling in aan merking, omdat zij elders aan de orde gesteld dienen te worden (vaak betrof dit groepsklachten en het gaat juist over een persoonlijk, een individueel klacht recht). Van de overblijvende 120 klach ten werd de indiener in ongeveer de helft van de gevallen in het gelijk gesteld. Teruggerekend naar de omvang van Ahold acht de heer Voskamp het moge lijk, dat in een jaar tijds ongeveer 60 klachten ter tafel kunnen komen. Het is in elk geval nodig, dat de beroeps commissies per 1 juni a.s. zijn samen- in het bijzonder In het bijzonder wil hij er op wijzen dat het klachtrecht in zijn toepassing geen begrenzing kent: "Het is op alles van toepassing. Het klachtrecht is er voor elke "onvrede met de arbeidssituatie", door welke oorzaak ook ontstaan." geheimhouding De termijnen voor behandeling zijn kort gehouden, zodat een klacht niet op de lange baan kan worden geschoven. Verder zijn regels opgesteld voor ge heimhouding en waarborgen zijn gesteld om te voorkomen, dat een klager later weer (of andere) moeilijkheden onder vindt als een reactie op zijn klacht. "Ik wil wel stellen dat de COR erg grondig de concepten heeft besproken, waardoor enkele belangrijke verbete ringen zijn aangebracht," aldus de heer Voskamp, "Maar de zaak staat nu op papier. We gaan er mee werken. In de diverse OR' en is de zaak besproken en ook het management en de afdelingen PZ zijn bezig de nodige maatregelen te nemen in hun organisatie." Het volledige reglement zal worden opgenomen in de handboeken. Wie het reglement zelf in bezit wil hebben kan het aanvragen via de eigen afdeling PZ of bij de CPD. De fagade van het leven Geeft ons haast geen enk 'le kijk Op het menselijk karakter, Of hij arrum is of rijk. Zo zie je op de eerste blikken Echt niet aan de mensen af Of ze ja of neen geslaagd zijn. Lid van management of staf Maar de lift legt bloot die dingen, Stap er in en observeer, Daar leert men de mensen kennen, Of 't een "dame" is of "heer". "Goede morgen, dames, heren, Zegt de sosiejale vent. Begint een praatje, heel gewoontjes, Zonder g 'affecteerd aksent. Dat 's de goed gearriveerde, Voelt zich reuze op zijn plek, Vindt ook iedereen belangrijk, Kijkt naar niemand met zijn "nek. Dan de stille sluipen-1reder, In de rechterhand een krant. Gaat kolom "Financiën" lezen, Houdt de mond, heel arrogant. Oók een goed gearriveerde, Zwijgend in zijn eigen taal Zegt hij: "Ik ben ver verheven Boven Ans en Jan Modaal. Dan klinkt kort 't bekende: "Móóhgu, Waarna ijz 'ge stilte heerst, Tot er nog een "móóghu" inkomt,. Even stilte zoals eerst. "Zag, begint zeer Haegs de eerste, "Goed, dat ik jou hier nog traef 'k Zal wat jij vroeg, bestudeeruh In overlaeg met döhkter Kaef. Zeer bekakte dialogen, Over alle hoofden heen, Echt niveau bij deze heren? Neen hoor, bij deeztwee niet één. Dan het stille, grijze muisje. Zachtjes "dag" vanuit de hoek. Staart verlegen naar de vouwen In haar blauwe, lange broek. Dat 's een stille, harde werkster, Waardevol en plichtsgetrouw, En staat bij een loonsverhoging Of promotie in de kou. Op de vierde stapt een jolig Don Juannig type in, Kijkt wat rond en ziet een juffrouw Zet meteen zijn blik op "zin. Dat 's 'n getrouwde non-aktieve, Die in 't leven veel ontgaat, 'N daarom dames, röntgenblikkend, T'rug brengt tot hun Evastaat. Twee etages meer naar boven Beduidt een oude grijze heer Met een schuchter schraap 'rig kuchje: 'k Moet er uit, ik ben er weer. Maar de deuren sluiten vlugger, Verlegen blijft hij halfweg staan. Zegt dan zachtjes: "Ach, niet erg, 'k Kan met de trap naar b 'neden gaan. Deze man was steeds bescheiden ofschoon hij altijd heel veel wist, Maar op zijn eigen wijze wijze Heeft hij steeds de boot gemist. Dit zijn slechts wat kleine greepjes. Wat de lift te bieden heeft, Waarin alles op en neer gaat. Wat maar in de hoogbouw leeft. Trek daaruit dan wel de lering, Dat de lift gelijk is aan Heel het menselijke leven, Heel ons dagjes-vlieg-bestaan. Op welketage men ook uitstapt. Éénmaal arriveert de dag. Dat men op slechts één etage Uit dat liftje stappen mag. HEINTJE ROZIJNTJE

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 4