SPREKERS ZORGDEN VOOR EEN 4-TAL HOOGTEPUNTEN "Van de oudste Miro naar de allernieuwste" Opening elfde Miro te Veenendaal Enkele feiten en cijfers BEDRIJFSLEIDER MIRO VEENENDAAL A. J. J. THOLEN: Energiebesparing FLITSEN pagina 3 Net zo snel als ze naar beneden kwamen gin gen de vlaggen de lucht weer in. Maar dan wel aan de vlaggemasten. De druk bezochte receptie, die voorafging aan de opening van de 11e Miro te Veenendaal op 16 mei j.L, had 4 momenten, die extra relief gaven aan deze feestelijke gebeurtenis. Die mo menten waren alle te vinden bij hetgeen de verschillende spre kers te berde brachten. Je kunt hem indelen in de categorie: gezellige Limburgers, A. J. J. [Al] Thoien, 44 jaar, zes jaar by Ahold en algemeen bedrijfsleider van de fonkelnieuwe Miro in Veenendaal, die op 16 mei zijn poorten voor het publiek opende. Praten gaat hem niet moeilijk af en organiseren evenmin. De handel lag hem reeds als scholier na aan het hart. Het was dan ook niet vreemd, dat een test van het Arbeidsbureau in 1950 uitwees, dat de jeugdige Thoien de zakenwereld maar in moest gaan. Dan zou hij het best eens tot filiaalhouder van een levensmiddelenbedrijf kunnen brengen, zo voorspelden de onderzoe kers. Nog datzelfde jaar trad de mulo-scholier uit Heerlen in dienst van de Coöperatie Zuid-Limburg. "Ik ben toen direct begonnen met het behalen van vakdiploma's. Fi liaalchef werd ik op achttienjarige leeftijd. Mijn zaak was een gewone kruidenierswinkel met het z.g. semi- zelfbedieningssysteem", herinnert de heer Thoien zich. Hij bleef doorgaan met het behalen van diploma's en dat leidde er mede toe, dat hij na zijn diensttijd filiaalchef van een ZB werd in Kerkrade. "Acht jaar heb ik daar gezeten, todat ik in 1965 werd benoemd tot bedrijfsleider van een Coöp-SM in Heerlen. Dat was een bedrijf met een vloeroppervlak van 540 vierkante meter en dat heette fors in die jaren". Zijn eerste kennis making met de Miro lag in de zakelijke competitiesfeer. In 1969 kreeg de heer Thoien de leiding over een z.g. "witte hal" in Maastricht. De discount was "in" tijdens die jaren en dat nieuwe koopgebeuren was in het begin een geweldig succes totdatde Miro - Maastricht op 500 meter afstand kwam te staan. Op dat moment kon de toenmalige Coöp-man nog niet vermoeden, dat hij enkele jaren later zou reageren op een Ahold-advertentie, waarin ver koopchefs voor de Miro in Beek werden gevraagd. Na stageperiodes in Leeuwarden en Assen kwam de heer Thoien als verkoopchef food in Beek terecht (juni 1973). In februari 1975 volgde de overstap als verkoop chef non-food naar Maastricht, hecht team Vlissingen werd zijn volgende werk plaats, want in augustus 1976 volgde zijn benoeming tot ABL van de Miro in Vlissingen. En dan nu Veenen daal. "Ja, ik ben van de oudste Miro (uit 1971) naar de allernieuwste gegaan en dat beschouw ik toch wel als een mooie promotie. Toen ik hier kwam, was het managementteam al druk aan de slag. De personeelswer- ving was op gang gekomen en het gehele randgebeuren stond voor ne gentig procent op papier. Mijn taak was om zo snel mogelijk alles in me op te zuigen. Voor een bedrijfsleider is het van groot belang om te weten wat voor vlees hij in de kuip heeft". Dat betekende een flinke brok praat- werk voor Thoien en zijn staf. In zijn nieuwe functie, is de heer Thoien toch wel met weemoed uit Vlissingen vertrokken. In zijn huis in Ochten - onder de rook van Veenendaal - zal hij ongetwijfeld nog wel eens terug denken aan die Miro die hij als een grandioze zaak betitelt. "Ik had er een geweldig team. Als je dan op stapt, voel je wel dat je iets achter laat. De werksfeer was er goed. De Zeeuwen hebben zich geweldig aan mij aangepast, heb ik wel eens beweerd. Toen bekend werd dat ik weg ging, hebben sommige dames daar zelfs tranen om gelaten. Dan sta je wel even vreemd te kijken". Met vrouw en twee kinderen zal de Miro-ABL zich ook in zijn huidige omgeving wel weer snel aanpassen. Daar staat zijn extroverte aard wel borg voor. De heer Thoien is, zoals het Heerlense Arbeidsbureau ooit zo treffend voorspelde, een zakenman in hart en nieren, opgeklommen van bediende tot chef over 340 man. boeiend Zijn vak boeit hem nog dagelijks. Als hij tijd heeft snuffelt de nieuwbakken Gelderlander graag in Amerikaanse vaklectuur om op de hoogte te blijven van de laatste ontwikkelingen in de hypermarkten aan de andere kant van de "Grote Plas". De heer Thoien moet zelfs toegeven, dat hij op vakanties buiten de landsgrenzen wel eens een soortgelijk bedrijf binnen stapt. om te zien of hij nog iets kan opsteken. Burgemeester P. Bode van Veenendaal liet zijn waardering blijken voor de visie en durf van de Veenendaalse midden stand om, na over hun aanvankelijke terughoudendheid heen gestapt te zijn, het aan te durven gezamenlijk met een zo grote onderneming als Miro een zodanig interessant winkelcentrum in Veenendaal te creëren, dat Veenendaal daardoor meer dan ooit het centrale winkelgebeuren voor de gemeente en de omgeving zal zijn. Bovendien waardeerde hij het, dat men allen op een goede wijze het nut van gezonde concurrentieverhoudingen on der het oog heeft willen zien, zulks vooral in het belang van het kopende publiek. De heer G.J. Heijn, president-directeur van Ahold Detailhandelsdivisie Neder land, rondde zijn toespraak af met een materiële geste aan de Veenendaalse gemeenschap. "Een enveloppe met in houd", die bestemd zal worden om het Veenendaalse zwembad geschikt te ma- ken voor de para-olympische spelen, die volgend jaar in Nederland zullen worden gehouden. Een vertegenwoordiger van de winke liersvereniging Handel en Nijverheid, de heer J. van Schuppen, bood aan het bestuur van Ahold een aquarel aan, waarop de uit 1926 daterende Albert Heijn-vestiging in Veenendaal staat af gebeeld. Aalten, in de Gelderse Achterhoek, werden de koppen bij elkaar gesto ken. Tot Tholen's vreugde was open heid troef en waren alle ingrediënten aanwezig om tot een hecht team te komen. De Veenendaalse ABL: "Openheid en eerlijkheid zijn voor mij belang rijke pijlers. Wie niet eerlijk is krijgt het bij mij moeilijk te verduren". afscheid Ondanks het plezier, dat hij heeft in Drie parachutespringers daalden met de vlag gen van Veenendaal, de Winkeliersvereniging en van Miro op het grote parkeerterrein, wal een spectaculair gezicht was. De heer C. GO VERS De elfde Miro is typisch een kind van deze tijd. Tijdens de bouw heeft men extra aandacht besteed aan een aantal maatregelen in de sfeer van de energiebesparing. Zo is er een 10 cm. dikke isolatie op het dak aangebracht, die - naar berekening - een gasbespa ring van 20.000 m3 per jaar zal kunnen opbrengen. De warmte, die vrij komt van de koelmachines, wordt opgevangen en opnieuw in de winkelruimte geblazen. Men verwacht, dat dit op een koude dag 30 m3 gas gaat besparen. Door de bank genomen zal het opnieuw gebruiken van deze warme lucht 1800 m3 gas per jaar besparen. Bij de verwar mingselementen heeft men een 6-tal speciale ventilatoren aange bracht, waarmee de opstijgende hete lucht opnieuw naar beneden gedrukt wordt. Uiteraard ook met de bedoeling hier opnieuw besparingen uit te halen. De 11e Miro te Veenendaal, waarvan op 5 augustus 1977 de eerste paal werd geslagen, beslaat een totaal oppervlak van 6500 m2. Deze Miro is met zyn open frontpui van 90 meter gelegen aan een overdekte passage. Aan de andere zyde van die passage bevinden zich een 36-tal winkels. Onder het zelfbedieningswarenhuis is een parkeergarage voor 350 auto's. By elkaar kunnen 1100 auto's in de omgeving van Miro geparkeerd worden. 22 uitgangskassa's zorgen voor de uiteindelijke afrekening. Nieuw voor Miro is de mogelykheid om verse vis te kopen èn de eigen brood- en banketbakkerij, die half juli in bedryf zal komen. De afdeling sport is groter en uitgebreider dan by de tot dusver collega-Miro-bedrijven te vinden is. 87 full-timers en 177 part-timers vormen de vaste bezetting van deze Miro, die geleid wordt door de heer A. Thoien, daarvoor bedrijfsleider van de Miro te Vlissingen. In het totaal bestaat het assortiment uit ca. 21.000 artikelen. Tekenend voor de sfeer van samenwer king waren de woorden, die hij sprak, waarin duidelijk de waardering van hem en zijn mede-concurrentiegenoten voor het vakmanschap van Miro doorklonk. Een sportieve opstelling, die tekenend is voor de geest, waarin men van plan is in het winkelcentrum van Veenendaal te kunnen samenwerken. En tenslotte, maar zeker niet in de laatste plaats, de aankondiging van een uiterst praktische maatregel, verpakt in de toespraak van de heer C. Govers, waarin hij aankondigde, dat voor het eerst in de geschiedenis van de lange reeks van Ahold-openingen de mogelijk heid tot kopen voor receptie-gasten was opengesteld. "Het is ons in het verleden bij herhaling gebleken," aldus de heer Govers, "dat tijdens openingen de receptiegangers zo enthousiast waren voor bepaalde pro- dukten, dat men ze gelijk wilde aan schaffen. En dat was formeel nooit De heer G. J. HEIJN mogelijk". Nu werden aan het einde van de feestelijke openingsbijeenkomst de kas sa's 7, 8 en 9 geopend, waar de feestgangers de eerste aankopen lieten registreren. Een uitstekend symbolisch begin. Even uitstekend voortgezet door een druk bezocht open huis door ongeveer 1000 familieleden van de Veenendaalse medewerkers. Dit alvast om de eerste dag aan de duizendtallen te wennen, die de volgende dag in grote getalen de nieuwe Miro zijn komen bezoeken. Woensdag, 16 mei om 10.00 uur was het zover en konden de vele duizenden belangstellenden via een open front van Burgemeester P. BODE 90 meter in het bedrijf binnengelaten worden. Drie parachute-springers brachten de vlaggen van de winkeliersvereniging, van Miro en van Veenendaal naar de vlag genmasten bij het winkelcentrum. Dui zenden automobilisten maakten van het fraaie weer en van de gelegenheid gebruik dit centrale winkelgebeuren, dat in het begin nog eens extra opgeluisterd werd door tal van attracties zoals een kindertrein in westemstyle, een india- nen-folklore show, een serie gratis film voorstellingen, het optreden van twee Veenendaalse muziekcorpsen, poppen kast, een sneltekenaar en ga zo maar door, luister bij te zetten. De kwartier- en koksmutsen van de slagers hebben in Miro Veenendaal plaats gemaakt voor deze goedogende witte hoeden met een Panamees trekje.

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 3