AHEAD werkte met plezier aan Simon remodeling Een gigantische klus Eten op z'n best met Brams' forel Noodkreet Geslaagde dagtocht gepensioneerden SIMON REMODELING: FLITSEN pagina 11 Het nieuwe gezicht van Simon is voor een belangrijk deel tot verpakkingen stand gekomen in de keukenvan Ahead Advertising. Het was voor ons een mooie opdracht,zegt account-manager E. Jonker van de Accountgroep Design. Samen met verpak kingsspecialist G. A. Brünott en interieurarchitect B. Eken zorgde hij ervoor, dat aan de wensen van Simon ten aanzien van de benadering van consument 1979" gestalte werd ge geven. De heer Jonker: 'Als eerste aanzet tot een nieuwe winkelformule kwamen we tot een vorm van vermenselijking van het Simon-beeld. Van het harde blauw stapten we af, we kozen vriendelijker kleuren, de belettering werd aangepast, er kwam een hartje bij de naam Simon. In drie maanden tijd kreeg de uit 1973 daterende Simon-stijl weer een eigen tijds gezicht, gebaseerd op de nieuwe winkelstrategie: de gezellige buurtzaak met een groter assortiment dan tot dusver. Er werd voor de nieuwe huisstijl eerst een basis-concept gemaakt, waar daarna nog wel wat aan geschaafd werd na bespreking in discussiegroepen. De heer Brünott: "Het was daarbij toch snel werken geblazen. Op 2 oktober 1978 kregen we de opdracht en toen waren we nog maar een paar weken bezig met de voorbereidende besprekin gen". draaiboek Eind oktober waren de basisontwerpen voor winkel en huisstijl klaar en daarna kon men snel verder werken aan een definitief voorstel. Voor elke winkel werd een draaiboek opgesteld, waarin "alles" over huisstijl, kleuren, gevelre clame, interieur, decoraties in het filiaal enz. Op dinsdag 8 mei j.l. zijn we met 400 gepensioneerden van Zaandam, H.K. en P.B. op stap geweest. De lunch werd gebruikt in Berg en Bos in Apeldoorn. Daar vernamen we dat het vermogen van de Stichting Pensioenfonds Ahold nu 223 miljoen gulden be draagt, dat er 2000 gepensioneerden zijn en 8500 medewerkers die t.z.t. pensioengerechtigd worden. Vele oud-collega's hebben we aan geklampt, bijgepraat en gefotogra feerd. Dat we alleen de foto afdrukken van de man die al jaren de gepensioneer- dentochten voortreffelijk organi seert, J. Keijzer (54) komt door tijd en ruimtegebrek. Maar vooral tijd gebrek speelt ons parten. We hopen in een van de volgende nummers uit gebreid op dit uitstapje terug te komen. H.K.E. De heer Eken voegt er aan toe, dat daarna ook de hoofdlijnen voor de indeling van de winkel met produktgroe- pen kon worden gemaakt. Ook dat werd gedetailleerd vastgelegd. Het was beslist niet zo, dat men voor alle filialen op gelijke wijze aan de gang kon gaan. De heer Eken moest met zijn werk af en toe rekening houden met de omstandigheden, dat de zaak in een op de Monumentenlijst staand pand was gevestigd. Er werden soms meerdere oplossingen aangedragen voordat men "rond" was. De heer Jonker: "Dat draaiboek had de bedoeling alle betrokkenen op één lijn te brengen. Anders zou je langs elkaar heen kunnen werken." De heer Eken: "Met dat boek kon je in de winkels zó aan de gang gaan, ook al werd er hier en daar veel gewijzigd. Vaak waren de versgroepen nieuw en die moesten er flink uitspringen." De heer Jonker: "Dat was inderdaad ingewikkeld. Aan de indeling werden dan ook hogere eisen gesteld, mede door de assortimentsuitbreiding." De heer Eken bezocht alle supermarkten om te kijken hoe het handboek te hanteren was, voor het maken van de tekeningen, kostenramingen, interieur-inrichting, gevelaanzien enz. Voor de ZB's werd in verband met de beschikbare tijd iemand met eenzelfde taak aangetrokken. Tij dens de uitvoering kon men zich meestal beperken tot nazorg. "Het boek werkte gewoon," zegt de heer Brünott, "En gelukkig hadden we al enige ervaring opgedaan met de nieuwe presentatie van de koffie in 1978." Uitgangspunt voor de nieuwe verpak kingen voor een drop- en broodbeleg- assortiment was, dat deze de identiteit van Simon zou verstevigen. De heer Brünott: "Ook de breedte van deze twee assortimenten moest tot uitdrukking komen en de gerichtheid op de doel groep: het gezin met kinderen, wonende in de naaste omgeving van de winkel." Gekozen werd voor een cartoonachtige techniek met tekeningen, die zowel een spelsituatie als het gezin en de vrije tijd naar voren brengen. De verpakking moest door verschillende fabrikanten te gebruiken zijn, omdat Simon steeds hetzelfde gezicht wil tonen. positief "We hebben het aangedurfd voor drop een dichte doos te nemen, waarbij de inhoud niet te zien is. Drop is toch allemaal zwart. Verder is gekozen voor een grote belettering. We geloven, dat we er toch wel mee in de roos hebben geschoten". Bij Ahead Advertising vond men het bijzonder plezierig, dat de mensen in de filialen al snel positief reageerden op de nieuwe aanpak. De heer Jonker: "We mogen niet onver meld laten dat deze opdracht voor het gehele bureau een geweldige uitdaging was. Zowel de Accountgroep Advertising o.l.v. collega Froonhof als de Account groep Sales Promotion met de collega's Kortleve en Van Petten, hebben elk op hun terrein, gelijk met ons opgewerkt. Tenslotte is een verbouwde winkel één ding. Maar om de consument te overtui gen naar deze winkel te komen door middel van advertentie-campagnes en openingsfestiviteiten is minstens net zo van belang. Je mag ook wel zeggen dat de leiding van Simon in grote mate inspirerend op Ahead heeft gewerkt door een goede organisatorische aanpak. Het was ple zierig werken voor deze cliënt". "Een gigantische klus." Zo kenschetst de heer A. Bruinsma, manager Technische Projecten, de operatie die vrüwel alle filialen van Simon in ongeveer een half jaar tijd een nieuw "gezicht" moet geven. In de tweede week van januari is men er mee begonnen. Sindsdien zijn elke week één tot zes "geremodelde" filialen op feestelijke wyze heropend. "Dat tempo hebben we alleen kunnen aanhouden dank zij de grondige voor bereiding," aldus de heer Bruinsma. In .augustus 1978 werd begonnen met het opzetten van de planning van het totaal project. Toen dat eenmaal op papier stond werd elke winkel afzonderlijk in het schema ingevuld. De heer Bruinsma: "Daarna is een com plete netwerkplanning opgezet en de onderlinge samenhang tussen de diverse uit te voeren werkzaamheden zichtbaar gemaakt. De materiaalbehoeften zijn ingeschat, de steundiensten werden in geschakeld, leveringstermijnen werden vastgesteld, prijsonderhandelingen met leveranciers van materialen en diensten werden afgerond en zo langzamerhand kwamen we op het punt, dat we aan de operatie konden beginnen." Het was aanvankelijk de bedoeling alle filialen in het eerste halfjaar af te wer ken, maar door omstandigheden is de vernieuwing van een 15-tal naar de tweede helft van het jaar verschoven. vlot Desondanks had de projectgroep van Simon de handen vol aan het karwei, dat niet op de traditionele manier was uit te voeren. Voor sommige onderdelen wer den deskundigen "ingehuurd", maar het meeste denkwerk kwam toch op de vaste bezetting neer. De wieken van het typische westlandse molentje aan de Persant Snoepweg in Leiderdorp doen, op de kracht van de sterke wind, snel hun ronde. Op de visschotel van Bram van Rossum, stond net zo'n molentje. Gemaakt van spaghetti met aan de voet drie forellen in gelei. Het is geen wonder dat Bram, zestien jaar oud en leerlingkok bij Alberts' Corner aan diezelfde Persant Snoep weg, zich door zijn omgeving liet inspireren. Tot ver in de omtrek staan ze, als toonbeelden van 'Hol lands glorie'. Het is natuurlijk niet zo, dat de bezoeker van de Alberts' Corner - met Bram in de keuken - dagelijks de omgeving van het res taurant op zijn bord terugvindt. En dat is maar goed ook, want bij wijze van variatie zou de nabijgelegen snelweg - uit een lap deeg of zo - ook tot de mogelijkheden kunnen beho ren. Bram maakte zijn visschotel voor een heel ander doel: de jaarlijkse culinai re presentatieshow in Hoorn. Met zijn 'forel op westlandse wijze', be haalde hij de eerste prijs. Een beker en een medaille. jury De jury, die de voorgedragen schotels beoordeelt, bestaat doorgaans uit het neusje van de zalm, dat kokkerellend Nederland te bieden heeft. Deze doorgewinterde heren, allen chef kok, bekijken de schotels kritisch. Misschien wel kritischer dan dat ze ooit naar hun eigen gerechten heb ben durven kijken... Niet alleen inspecteren zij het maal grondig, maar nemen er nog een hap uit oók. Niets ontgaat hun speurend oog, al zou je bij een smakelijk opgedist gerecht als dat van Bram bijna vergeten ook te letten op de schaal zelf. "Die moet goed zijn gepoetst", aldus Bram. Wie de meest represen tatieve, maar toch verkoopbare scho tel heeft klaargemaakt, is winnaar. trots Bram van Rossum, nog maar zestien jaar oud, maar niettemin met een lichaam van chefs-formaat, is niet zonder reden trots op zijn prijs. Over zijn prestatie wordt in culinaire kringen ook lang niet minnetjes gedacht. De blijdschap van het eerste uur (de wedstrijd vond eind februari plaats) is er natuurlijk een beetje af, "We waren wel blij toen de zaak tenslotte ging draaien," vertelt de heer Bruinsma,"Maar toen konden we ook niet meer stoppen. Het was verder een kwestie van bijsturen op de plaatsen waar het knelde. Gelukkig is dat ook weer niet al te vaak voorgekomen. Tot nu toe, het is nu begin mei en we schieten op, is het vrij vlot verlopen." De Simon-organisatie had al enige erva ring met een grootscheepse ombouw. In 1973 switchte men van de aloude Simon de Wit naar de nieuwe Simon. "Een aantal problemen van toen kwamen we nu weer tegen en onze ervaring kwam derhalve goed van pas. Dit keer was het echter wel wat ingewikkelder. Destijds werd overgestapt op een eenvoudiger concept, nu werden de winkels weer meer aangekleed." De heer Bruinsma: "De nieuwe formule was een gegeven waarmee wij moesten werken. Het betekende wel, dat alles veranderde, van prijscijfers tot kleur van de deurstijl. In de meeste gevallen hebben ingrijpende veranderingen plaatsgevonden. Voor elk filiaal werd eerst een lay-out-voorstel gemaakt, dat na nodige inspraak tot een definitieve indeling leidde. Ingeschakeld werd o.m. Ahead's binnenhuisarchitect. Project coördinatoren, inkoop inventaris en de bouwkundig-technische sector kwamen er vervolgens bij en zo liep alles steeds verder, ingepast in een strak tijdschema en met een taakstellend budget, dat niet overschreden mocht worden. De voor bereidingstijd was globaal steeds 16 weken, de uitvoering vergde 3-6 weken. Een filiaal ging meestal maar één tot drie dagen dicht en dan was het al weer tijd voor de heropening. De heer Bruins ma: "Hecht teamwork heeft de zaak doen slagen." maar dat neemt niet weg, dat hij I enthousiast weet te vertellen over zijn werkwijze. Bram: "De opdracht I luidde; maak een visschotel voor drie j personen. Je gaat eerst aan het J denken. Ik besloot forel te kiezen. Dat molentje heb ik op aanraden van I mijn chef Jan Hollands gemaakt, om I het geheel in westlandse stijl te houden. Vanwege de presentatie, die een grote rol speelt bij de beoorde ling." forellen Bram heeft zijn forellen 'blauw' gekookt. Als kok moet je er dan voor zorgen dat de slijmlaag op het beestje achterblijft. Onder het koken kleurt die laag blauw. "Ziet er heel aantrek kelijk uit", zegt Bram. Vervolgens legde hij de forellen in gelei. Als studieobjecten voor de biologieles, zo met hun ontvelde buiken tussen de intact gehouden kop en staart. Inte ressant en nog lekker ook! Om de forellen heen rangschikte hij allerlei soorten eetbare garnering, in veel restaurants eerder uitzondering dan regel. Uit het verhaal van Bram blijkt, dat een goede garnering ook niet tot de minst intensieve werk zaamheden behoort. Over de 'chaud- froidjes': "Dat zijn platgeslagen, gefileerde forellen die in opgerolde toestand worden gekookt. Vervol gens snijd je ze in plakjes, waar dan een chaud-froid saus overheen gaat." Er wordt thans hard gewerkt aan het inrichten van een klein bedrijfsmuseum in de hal van ons hoofdkantoor aan het Ankersmidpiein. Daarbij blijkt dat veel artikelen niet bewaard zijn. Wie kan ons b.v. helpen aan de zwaarverzilderde wapenlepeltjes die AH op bonnen verstrekte? Ook zouden we graag beschikken over consumptiebonnen, uitgegeven voor de festivi teiten t.g.v. het 75-jarig jubileum. Wie, o wie? Graag een berichtje naar Mw. T. Plooyer, Stichting Museumwinkel, Ankersmidpiein 2, 1506 CK Zaandam [tel. 075-593026). 'timbaaltjes' Voorts maakte hij figuurtjes uit paprika's en rangschikte enige imita tietruffels op de schaal, die overigens wél eetbaar zijn. "De echte zijn alleen zo moeilijk in plakjes te snijden", aldus Bram. De groenten kregen een jasje van gelei aan, 'timbaaltjes' en de tomaten een andere dan hun natuurlijke inhoud. Ook stond er een uitgesneden me loen, gevuld met eigenhandig ge pelde druiven, op de schotel. Verba zingwekkend, dat Bram 'maar' één dag met de schotel is bezig geweest. Al die druivenvelletjes, je moet er toch niet aan denken.... hogerop Het hoort er allemaal bij, vooral als je hogerop wilt komen zoals Bram Met de prijs stelt hij weliswaar al heel wat voor, maar hij heeft zijn zinnen nu eenmaal op dat kwaliteits-restau- rant gezet, waar hij op een goede dag als chef-kok de pollepel hoopt te zwaaien. Tot slot wil Bram nog even kwijt, dat hij zonder de adviezen van zijn chef Jan Hollands, nooit zoveel indruk had gemaakt, daar in Hoorn. "Van hem heb ik heel veel geleerd", aldus Bram, die ondanks de over daad op zijn winnende schaal een bescheiden jongen is gebleven.

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 11