Thailand is een vriendelijk en gastvrij land "DE LIEFDE VOOR DE TECHNIEK ZIT IN DE FAMILIE" Modelbouwer Matt van Tuel: DE HEER B. P. VELEMA HOOFD AGF-GROEP: pagina 10 FLITSEN Tweede fase onderzoekprogramma automatische kassa bij AH afgerond Behalve de definitieve installatie van de automatische afrekenap- paratuur in Albert Heijn filiaal Heemskerk, is in de 2e fase van het onderzoekprogramma auto matische kassa sinds maart 1978 in Albert Heijn filiaal Delft/Mar- tinus Nijhofflaan een ander sy steem op dit gebied getest. Deze 2e proeffase is nu afgerond. De informatie die uit het systeem komt, blijkt niet in belangrijke mate af te wijken van datgene wat het systeem in Heemskerk ople vert. Aangezien er bovendien extra kosten mee zijn gemoeid (bijv. door het aanbrengen van de streepjescode), is er reden om de proef met automatische kassa's te concentreren in het filiaal Heems kerk. Dit betekent dat, medio juni het kassabestand bij AHSM Delft weer in de normale toestand wordt gebracht. Inmiddels is in het kader van de invoering van de Europese Arti kelnummering (EAN), op het produkt AH rijst - als eerste eigen merkartikel - de z.g. "streepjescode" aangebracht. prijzen Als commercieel man werd de heer Vele- ma getroffen door de manier waarop in Thailand de prijzen worden "afge maakt". Alleen postzegels en benzine hebben in het land vaste prijzen, maar verder is het een resultaat van onder handeling tussen koper en verkoper. Dat spel hoort helemaal bij het levenspa troon van de Thai. "Ze hebben daar in feite drie prijzen. Die gelden respectieve lijk voor blanken die geen Thai spreken, voor blanken die dat wel doen en voor de autochtone bevolking. Als je die prijs dan hebt gehoord begint de onderhande ling. Je moet als koper weten wat je wilt, want het is onbeleefd om het met elkaar niet over de prijs eens te worden. Aardig is nog dat ze daar de eerste klant van de dag nooit laten weggaan zonder dat hij iets heeft gekocht. Als de eerste man of vrouw vertrekt zonder iets te kopen brengt dat ongeluk, zo gelooft men", heeft de heer Velema ervaren. gelijke beloning Jongens en meisjes, mannen en vrouwen verdienen het zelfde in Thailand. Voor waarde is dan wel dat beide seksen volstrekt gelijk werk verrichten. En dat betekent dat je op een bouwwerk ook meisjes ziet die een zak cement van vijftig kilogram met zich mee torsen. Het zijn allemaal herinneringen die de eerste man van de AGF-groep achteloos ophaalt. Thuis gebeurt dat ook nog wel als hij en zijn vrouw de series foto's en dia's weer eens doornemen. Terwyl wy in Nederland de kachel nog maar eens hoger draaiden en ons afvroe gen of we nu eens een echte ouderwetse winter zouden meemaken, vloog de heer B.P. Velema, hoofd AGF-groep van AHSM vlak voor de Kerst het betere weer tegemoet. Zeventien uur na het vertrek vanaf Schiphol stonden hy en z(jn vrouw op de warme luchthaven van Thailands hoofd stad Bangkok na twee jaar weer oog in oog met hun dochter en schoonzoon. Het jonge echtpaar beiden zyn 29 jaar) werkt in het Verre Oosten voor de Overzeese Zendingsgemeenschap Orga nisatie. Vlak na het vertrek van zyn dochter in oktober 1976 maakte de heer Velema al plannen voor een bezoek over twee jaar. Hy verheugde zich erover dat het bedrijf hem a"c medewerking ver leende om er vyf weken tussenuit te trekken. "Onze dochter woont met haar man en twee kinderen (een jongetje van vijf en een meisje van twee jaar) in Chainat Muang. Die plaats ligt op 200 km afstand van Bangkok. Na zo'n ontmoe ting met de kinderen op het vliegveld heb je de indruk dat je het schriftelijk contact dat er altijd was achteloos kunt voortzetten, maar je ontdekt dan dat een persoonlijk contact toch even anders ligt. Je kunt niet zonder meer verder praten over de onderwerpen die je ook in de brieven al hebt aangesneden. Toch komt dat heel snel terug", schetst de ervaren Ahold-medewerker. Met zijn vrouw beleefde hij vijf avontuurlijke weken. De eerste tweeënhalve week werden doorgebracht in het huis van dochter en schoonzoon, daarna volgden vijf dagen Bangkok, vervolgens vijf dagen in het zogenaamde "Bloemen- dorp" in Noord-Thailand bij een Neder landse zendelinge- en lepraverpleegster en tot slot veertien dagen vakantie in Thailands tweede stad Chieng Mai met kinderen en kleinkinderen. kennismaking De heer Velema: "Onze dochter en schoonzoon wonen daar in een heel gewone straat, dus zeker niet in de wijken waar de mensen met de wat dikkere portemonnee zitten. Als zende lingen willen zij juist contact hebben met de bevolking. Dat gaf ons de gelegen heid om goed kennis te kunnen maken met de modale Thai, om het zo eens te zeggen. De toeristen worden door Thai land geleid, zoals de Amerikanen Euro pa doen, wat betekent van de ene be zienswaardigheid naar de andere. Wij hebben de mensen daar leren kennen als uitermate vriendelijk en gastvrij. We hebben zelfs uitnodigingen ontvangen om te komen eten en daaraan gaven we ook gehoor". De welvaart van het land viel de familie Velema niet tegen. Uiteraard vallen met name in Bangkok de grote verschillen op tussen arm en rijk, maar met hulp van de Wereldbank worden overal in het land grote projec ten opgezet, die de economie moeten stimuleren. De huidige koning Bumipohl stelt welis waar politiek weinig voor maar de vorst zet zich ten volle in voor sociale- en maatschappelijke ontwikkelingen. Hij stimuleert dit en reist daarvoor het hele land af. binnenlanden Omdat de schoonzoon van de heer Velema zich intensief bezighoudt met het verstrekken van boeken en lectuur van de zendingsgemeenschap en in die functie de nodige kilometers op de motor aflegt, kreeg de AH-man uit de "verse sector" de unieke kans om als duopassagier de binnenlanden van Cen traal Thailand in te gaan. Het viel hem op dat de grote, primaire wegen over het algemeen goed geasfalteerd zijn, maar dat de kleinere wegen nog "puur na tuur", dus zandpaden zijn. Een motor of jeep is voor de meeste zendelingen dan ook een onontbeerlijk vervoermid del. "Toen mijn vrouw en ik op pad gingen met de lepraverpleegster hebben we het zelfs meegemaakt, dat we lopend onze weg moesten vervolgen. Dat ging dan over een echt junglepad waarop je de bamboestengels eerst wegboog voor dat je kon doorlopen. Af en toe klim mend over bomen en langs afgronden. Ook de patiënte, die we toen bezochten bleek reuze gastvrij. Ze tracteerde geheel volgens 's lands aard op thee en zout". De hele vloot staat al uitgestald als we by Matt van Tuel in Weert de zolder opklimmen. Een vyftal schepen hele maal klaar, één nog in aanbouw. Het trotse bezit van een nyvere modelbou wer. "Het is een hobby die erg in opkomst is," vertelt Matt, "Morgen ga ik naar een internationale tentoonstel- ing in Dortmund. Als je ziet wat er al aan geavanceerde techniek is, daar word je bang van." Matt van Tuel, 29 jaar oud, chef van de afdeling AGF in het AHSM-filiaal aan het Franz Léharplein in Eindhoven. In maart vierde hij z'n 12Vi-jarig jubileum. De liefde voor de techniek zit in de familie. Hij zag z'n broer veel "prutsen" met latjes en lijm, begon zelf met elektrische treinen, en zo ging het verder. Die treinen staan trouwens nog steeds bij 'm op zolder. De locomotief die hij op z'n zesde jaar kreeg, functio neert nog. Op z'n veertiende kreeg hij een bouwpakketje voor een transistor radio in handen: "Daardoor is m'n interesse voor elektronica gewekt. Je kunt er allerlei leuke dingen mee doen. Toen ben ik met de treinen gestopt om te gaan modelbouwen. Dat is de beste mogelijkheid om elektronica in toe te passen. Je kunt er ook actiever mee bezig zijn, ermee varen, of vliegen." boten Waarom koos hij voor boten? "Het is veiliger dan vliegtuigen. Een boot kan niet neerstorten. Als je bij het vliegen één verkeerde stuur-impuls geeft, is dat gelijk een grote schadepost. Ik héb wel vliegtuigen gebouwd, maar die verkocht ik dan weer. Ik deed dat meer voor de lol, en ik hield er wat geld van over om verder te kunnen bouwen. Want het is wel een dure aangelegenheid." Matt beschouwt zijn hobby ook als een remedie om spanningen af te reageren: "Je kunt je er fijn in ontspannen na een dag hard werken. Ik merkte dat vooral toen ik bij Albert Heijn in m'n oplei- dingstijd zat, en van het ene filiaal naar het andere ging. Dan was je blij als je rustig kon gaan zitten, om dan even alles te vergeten." Wie ook aan 't modelbouwen wil gaan. krijgt van Matt het advies om heel simpel te beginnen: "Je moet jezelf niet overschatten. Anders loop je het risico dat het de eerste keer al tegenvalt. Elk stadium heeft z'n moeilijkheden. Je moet er geleidelijk in thuis raken." Zelf werkt Matt nu voornamelijk met Duitse modellen. Verkopen doet hij ze niet meer, hij brengt er wel steeds verbeteringen in aan. En zo nu en dan koopt hij er een model bij. Hij is nu aan z'n zesde bezig. Drie boten zijn vaar klaar. Het zijn allemaal modellen die ook in werkelijkheid bestaan, afgezien van de raceboten, die alleen als model ontworpen zijn. De raceboten die Matt heeft, zijn de kleinste die er zijn: tot een gewicht van 1,2 kilogram, 53 cm lang: en met een vermogen van 140 Watt. "Ik heb ook motoren die 340 Watt geven. Die kunnen in één klap twee vingers afslaan. Die zijn door hun gewicht niet geschikt voor zo'n klein bootje." Het varen met de modellen vindt vooral plaats in het vlak bij Weert gelegen recreatiegebied De IJzeren Man. Hij gaat er in de weekenden vaak met z'n broer heen, maar ook mevrouw Van Tuel is inmiddels enthousiast gemaakt: ze heeft haar eigen zender en ook een modelboot. Overigens beperkt Matt de ze vaar-activiteit tot periodes met mooi weer: "In de winter ga ik niet. Als er iets gebeurt met de boot, moet je zwem men..." Hoe duur is deze hobby? "Iedereen kan voor betrekkelijk weinig geld een model kopen waar je plezier van hebt. Als je er 500 gulden voor over hebt kun je al een leuke start maken, met een model 4- radiobesturing."

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 10