Dropafdeling Marvelo goed voor 8 a 9 ton drop per dag DROP IS IN Vrije-tijd-gids voor Amsterdam ontdekkers FLITSEN pagina 7 De heer Pieterse toont trots de oude wijze van het dropgieten zoals dat met de hand gebeurde. Een trechter vol drop of fondantmassa met een stokje, wat telkens door op en neer bewegen een vormpje volgiet. Daarnaast de machine die 24 of 36 vormpjes in één slag volspuit. Zaandam. Drop een door koken verkregen extract van de verse wortel van de zoet- houtplant. Het woordenboek is kort in de beschrijving van de zwarte (en de laatste jaren ook bruine) lekkernij, die bij jong en oud in trek is. En dat niet alleen bij een schorre keel, verkoudheid of maagklach ten. Nee, wie de mensen van de drop-afdeling van Marvelo te Zaandam spreekt komt al spoedig tot de ontdekking: Drop is in! Zij maken ook duidelijk, dat het Marvelo- droprecept bepaald niet meer zo eenvoudig is als het woor denboek aangeeft. De produktieafdeling van Albert Heijn is zich pas na de oorlog gaan bezig houden met de fabricage van drop. Dat gebeurde op de z.g. office-afdeling, waar bruidssuikers, borstplaat, rumbo nen, pralines en vruchtensnoepjes een overwegende rol speelden. Drop was niet meer dan een aanvulling op het assorti ment. afdelingschef J. Pieterse Alle drop wordt eerst van alle poeder ontdaan. Daarna in een trommel gestoomd en geglansd. Je kunt échter anno 1979 drop een artikel noemen dat bij Marvelo volledig met de tijd en de veranderde consump tiegewoonten van de mensen is meege groeid. De heer J. Pieterse (35 jaar oud, al 19 jaar betrokken bij de dropfabrica- ge en thans afdelingschef), heeft die ontwikkeling meegemaakt. "In de eerste jaren werden zo'n vijf kookseltjés per dag gemaakt, wat neer kwam op een produktie van een paar honderd kilo. Dat was allemaal handwerk waarbij mensen ruim 3 uur met houten spatels in kleine, koperen ketels stonden te roeren om het juiste mengsel te krijgen. Nu komen we met 15 man - de helft van toen - aan een dagproduktie van 8 a 9 ton." "smaakmaker" W. Engberts De heer W. Engberts is 57 jaar en - inclusief zijn Keg-jaren - 42 jaar bij Albert Heijn. In zijn grondstoffenmaga- zijn legt hij de basis voor de produktie. Achtereenvolgens zet hij suiker, zet- meelsoorten (die het schaarse en dus dure arabische gom hebben vervangen), zout, blokdrop (laurierdrop, vervaar digd uit zoethout), noritpoeder en smaakstoffen (o.a. anijs) klaar op pal lets. Ahmed Khamlichi, produktievoorman Deze gaan naar de afdeling van de heer Ahmed Khamlichi (29) die als voorman de leiding heeft van de produktie. Hij is Marokkaan, 3 jaar in ons land en werkt zonder al te grote taalproblemen samen met Turken, Nederlanders en Capver- dianen. Zelf kent hij pas sinds kort de smaak van drop. Tot voor kort werd er namelijk een, uit beendermerg vervaar digd, eiwit gebruikt. Het eten hiervan is in de Islamietische wetgeving verboden. De laatste weken is dit eiwit echter vervangen door andere grondstoffen zodat Ahmed nu kan zeggen: "Best lekker, deze drop". "belangstelling" De dropmensen van Marvelo voelen niets voor een uitvoerige beschrijving van het produktieproces, waarvoor 'bui ten het bedrijf' nogal wat belangstelling bestaat. Als we er toch met grote stappen doorheen lopen: Genoemde grondstoffen worden opgelost, in grote ketels (600 kg elk), bijeengebracht en vervolgens verwarmd tot 120 graden. De dikke massa, die hierdoor ontstaat, gaat naar voorraadtanks waarin de tempera tuur wordt teruggebracht tot 80 graden. Inmiddels zijn in de volautomatische gietapparatuur de gewenste vormen klaargezet (dierfiguren, medaillons, kerk en huizen en niet te vergeten de Dik Voormekaar-figuren, waarover straks meer). De vormen worden in platen met maizena geperst en vervolgens volgespo ten met vloeibare drop. De maizena dient om de drop niet aan de vorm te laten kleven bij het 'afharden'. De platen met gietsel gaan vervolgens naar de droogruimten waar in 24 uur het overtollige vocht uit de drop verdwijnt. Tot het produktieproces behoren verder het glanzen en - bij de harde dropsoor ten - het af stomen. 'inpak-voorman' R. Broek Op de inpakafdeling vertelt de heer R. Broek (hij vervangt de snipperende afdelingschef H. van der Loo) dat het weeg- en inpakwerk vooral elektronisch en automatisch gebeurt. De ca. 16 mensen op de afdeling houden zich vooral bezig met controle- en extra inpakwerk (zoals het doen van gevulde zakjes in dozen). Tot de mogelijkheden behoren rond 10 verschillende gewichten in allerlei soorten zakjes en dozen. hoofd-verkoop L. S. Bouwman Drop is in! Door de gestegen prijzen is chocolade een luxe snoeperij geworden, terwijl toffies, drups en suikerwerken werden aangemerkt als de grote vijan den van het (kinder)gebit. Drop is er in .geslaagd een gat in de snoepmarkt voor een deel op te vangen. Tot voor 2 jaar steeg de omzet in drop jaarlijks met 20% en beloopt thans op de Nederlandse markt rond 220 miljoen. De heer L.S. Bouwman (hoofd verkoop bij Marvelo): "Twee jaar geleden trad er echter een stagnatie in die groei op, hetgeen moest worden toegeschreven aan een verzadi ging van de markt. Wij zijn toen bewust gaan zoeken naar nieuwe afzetmogelijk heden en hebben dit o.a. gerealiseerd door middel'van onze Dik Voormekaar drop". Toen het met rechten etc. voor André van Duin en zijn team eenmaal was geregeld konden reklame en pro duktie van start gaan. Het succes was zo overweldigend, dat de fabriek het amper kon bijbenen. Geruime tijd geleden bestond de helft van de produktie voor ruim de helft uit ome Joop, Harry Nak, meneer De Groot en Dik zelf. 'moeders' De heer Bouwman ziet aan dit succes op korte termijn nog geen eind komen omdat sinds januari de show weer op tv is te zien en omdat Marvelo's reklame- mensen hebben gezorgd voor nieuwe posters en strooibiljetten. Een noodza kelijke ondersteuning voor de verkoop van actualiteit, meent hij. Overigens wordt nu al weer gewerkt aan een opvolger van meneer Voormekaar. Want vertelt de heer Bouwman, moeder koopt nieuwe dropfiguurtjes in de eerste plaats voor de kinderen, maar blijkt in de praktijk zelf de grootste consument, hoewel ze dat niet makkelijk zal toegeven...." Goed nieuws voor alle Nederlanders die af en toe een dagje in onze hoofdstad doorbrengen of die dat eigenlijk zouden willen doen. Voor de eerste maal heeft de VVV Amsterdam speciaal voor het Neder landse publiek een gids op de markt gebracht, die een compleet overzicht geeft van alle bezienswaardigheden en attracties, die Amsterdam te bieden heeft. In totaal 88 pagina's en geïllustreerd met circa honderd kleurenfoto's wordt een overzicht gegeven van de hoofdste delijke musea, kerken, hotels, restau rants, winkels, vergaderzalen, theaters, sportvelden, rondvaartrederijen, fiets-, boot- en autoverhuurbedrijven, diaman tairs en andere attractiepunten, voor zien van diverse plattegronden. Ook werden een aantal wandelingen door de binnenstad in het boekwerk opgenomen, en voor degenen die vanuit de hoofdstad uitstapjes willen maken een aantal hoofdstukken over dichtbij- zijnde plaatsen als Haarlem, Zandvoort, Zaanstad en Waterland. Door de royale oplage van 100.000 exemplaren kon de prijs van de gids beperkt blijven tot 2,95. De gidsen zijn verkrijgbaar bij een honderd tal grotere V VV-kantoren en bij tijdschriften zaken. Nadat de drop geglansd is, wordt het in allerlei soorten verpakking van puntzakjes, tot dozen met "Dik voor Mekaar" drop gedaan. De kokerij van drop is een heel proces op zich. De gietmachine waar de bakken in geplaatst worden.

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 7