ZOMAARUIVANDEI 678FILIALEN "Chef zijn in Nieuwegein betekent in feite ook solist zijn ALBERTO-BEHEERDER HUUB STEEHOUDER: pagina 12 FLITSEN f De Alberto in Nieuwegein is te vinden aan de rand van deze pijlsnel groeiende Utrechtse gemeente. Nettomarkt en "Alberto slijterij" staan er als twee zusters arm in arm, naast elkaar. Toch hebben beide Ahold-pionnen niets met elkaar te maken. Huub Steehouder, beheerder van het Alberto-filiaal drukt het overduidelijk uit: "Ik maak gebruik van de kluis van de Nettomarkt en ik ga er naar het toilet. Voor wat de rest betreft, gebruiken we niets van elkaar. Het komt voor dat de Nettomarkt een bepaalde drank in de aanbieding heeft en hier de normale pry's geldt. Omgekeerd is dat net zo". De Alberto is gehuisvest in een lang, laag gebouw, dat aan de buitenkant doet denken aan een fabriekshal. Éénmaal binnen verdwijnt die indruk totaal. Met hout en jute is een verlaagd plafond gecreëerd, dat een zekere knusheid oproept. Het geroezemoes uit de aangrenzende Nettomarkt stoort niet, maar fungeert eerder als een soort van "geluidsbehang". Op het moment van ons gesprek is beheerder Steehouder driftig speurend naar een nieuwe part-timekracht omdat zijn assistente net wegens gezondheidsproblemen heeft opgezegd. Chef zijn in Nieuwegein betekent in féite ook solist zijn. Voor de part-time medewerkster is er een dikke tien uur beschikbaar, maar al die andere overblijvende uren staat de "eerste man" er alleen voor. "Juist dat alleen werken ligt me wel", legt Huub Steehouder uit, "het werk dat je doet bestaat uit tal van onderdelen. Het geven van voorlichting aan de klanten is voor mij één van de leukste taken. Maar goed, het binnensjouwen van kratten en het prijzen horen er ook bij. Toch is het zo, datje binnen bepaalde grenzen je eigen werk kunt indelen. Al werkje dan alleen, eenzaam ben je hier echt niet, want er komen zo'n zevenhonderd klanten per week de winkel binnen". De beheerder van deze zes jaar oude Alberto komt oorspronkelijk uit een andere sector van het concern. Pas in juli vorig jaar begon hij in Nieuwegein, daarvoor was hij assistent-beheerder in het AC-restaurant De Kelderije in Utrecht. Ook daarvoor was hij actief in de horeca. Op zich vond Huub dat werk niet onaardig, maar nadelen bleven voor hem de onregelmatige arbeid en de weekeinddiensten. Om 's avonds eens wat vaker bij de huiselijke haard te zitten, leek hem helemaal niet zo slecht. De belangstelling voor de alcoholische produkten was er al, vandaar dat horecaman Steehouder op een gegeven moment besloot een slijterscursus te gaan volgen. overstap Navraag op het hoofdkantoor in Zaandam leerde hem dat een overstap naar Alberto tot de mogelijkheden behoorde, maar dat hij dan wel de slijterscursus met goed gevolg moest afleggen. Geen eenvoudige taak, omdat er bij deze opleiding nogal wat cursisten sneuvelen. Vertelt Steehouder: "Ik ben er vanaf dat moment extra hard tegenaan gegaan. Die woorden uit Zaandam waren voor mij een geweldige stimulans. En kijk, wat ik zelf niet had verwacht, ik slaagde in één keer. Nog diezelfde dag ben ik in de telefoon geklommen en heb bij Alberto meegedeeld dat ik het diploma op zak had". Op het hoofdkantoor was men zo mogelijk nog sneller, want van die kant kwam de verheugende mededeling, dat er in Nieuwegein een Alberto-filiaal vrij was. "Ik kon dus meteen de overstap maken en ik mag zeggen dat ik er geen minuut spijt van heb gehad. Wat me vooral boeit, is het contact dat er met de klanten is. Negentig procent van de kopers mag je tot de kern van vaste klanten rekenen en daarmee heb je veel contact. Voor die mensen is het niet enkel één of meer flessen kopen en dan weer weg wezen. Nee, daar maak je een praatje mee, de ene keer over het werk, de andere keer heb je het over een produkt. Van veel klanten weet ik waar hun belangstelling naar uit gaat. Voorts heb je hier een flinke verantwoording. Neem de inkoop die je regelen moet. Dat is in het begin je markt verkennen, weten hoe de vraag verloopt en ach, dan lukt het allemaal wel", laat de enthousiaste slijter weten. Zelf is hij al jaren een wijnliefhebber. Nee, niet alleen om de tong te strelen, ook om te verzamelen. Zijn boekenkast laat heel wat vakliteratuur op dat terrein zien. "Die hobby komt me nu heel goed van pas, want de vraag naar wijn wordt steeds groter. De mensen vragen nog vaak naar goedkope wijnen, maar ik heb toch de indruk dat heel voorzichtig de interesse voor de betere soorten aan het groeien is. Steeds meer krijg ik klanten, die adviezen vragen over het bewaren van wijnen en die willen weten wat voor soorten wijn ze ervoor kunnen kopen. Het is zeker, dat veel meer klanten wijn zouden willen bewaren, maar een probleem is vaak nog de opslag ervan". top drie Blikkend in zijn paperassen kan Huub Steehouder constateren dat de alcoholische versnaperingen: jenever, vieux en bessenjenever tot de Top Drie behoren in Nieuwegein. Voor hem is het een uitdaging geworden de klanten ook eens kennis te laten maken met iets wat ze amper kennen. Bij de Irish Coffeemix had dit bijvoorbeeld tot resultaat, dat voor deze zoete drank, waaraan alleen nog heet water en slagroom moet worden toegevoegd, nu een redelijke belangstelling bestaat. "Ik ben blij dat ik een groepsleider heb, die mij daartoe in de gelegenheid stelt. We hebben dat ook gedaan met de sangria. Overigens merkje, dat drank ook aan mode onderhevig is. Zo bestaat er op dit moment nogal wat vraag naar Pisang Ambon en lopen Berenburg en Jagermeister ook heel aardig. Er bestaat een mogelijkheid om, als er vraag naar een artikel is, dat ik niet in huis heb, dit toch te krijgen. Dat kan via het facultatief assortiment. Dat is hier bijvoorbeeld gebeurd met Henkes Vieux, waarnaar zo veel werd gevraagd, dat ik het heb laten komen. Inmiddels behoort het tot ons vaste assortiment". Wat de blonde slijter opvalt", is dat de jonge gezinnen gemakkelijker in de portemonnee grijpen dan de wat oudere families. De laatste categorie blijkt duidelijk wat meer op de aanbiedingen uit te zijn. Mocht er iemand zijn, die denkt dat zoals in vroeger jaren de heer des huizes over het algemeen de alcoholische waar voor zijn rekening neemt, dan wordt in Nieuwegein het tegendeel bewezen. Vader blinkt wellicht uit in het inschenken en opdrinken, maar moeder zorgt over het algemeen voor de inkoop van het geestrijk vocht.

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 12