1977 in vogelvlucht Plannen voor 1978 1 continuering van deze onderneming en daarbij vaststellen, dat een onderneming zonder werknemers niets is, maar dat werknemers zonder onderneming evenmin iets te betekenen hebben. De nieuwe uitgangspunten personeelbeleid zijn voor een goed deel terug te voeren tot deze filosofie. Hoe je het ook wendt of keert, iedereen zal het met mij eens zijn dat het gesprek, of noem het de communicatie tussen betrokkenen, de enige manier is om begrip voor eikaars problemen te kweken en daar ook in overleg oplossingen voor te zoeken. Vandaar ook dat ik steeds meer overtuigd ben geraakt van de waarde van het werk van de onder nemingsraden. Zonder een dergelijke instelling kan een onderneming eigenlijk niet meer functioneren. En met die situatie hebben wij rekening te houden. Dit jaar zullen er verkiezingen zijn voor het merendeel van de ondernemingsraden van onze werkmaatschappijen en ik wil er dan ook op deze plaats op aandringen dat u allen het belang van deze verkiezingen onder ogen ziet en aan de tot standkoming van de nieuwe ondernemingsraden serieus en doordacht mee zult werken. Wat de werkgelegenheid betreft wil ik nog het volgende opmerken: Hoe vreemd het ook moge klinken in deze tijd van werkloos heid, toch moet ik vaststellen dat wij voor het bezetten van een aantal arbeidsplaatsen er niet in kunnen slagen geschikte mensen te vinden. Dit geldt met name voor"zware arbeid" in ploegendiensten en daar waar uitgesproken vakkennis nodig is b.v. slagers en goede "boekhouders" Een nauwkeurige opsomming geven van hetgeen wij met zijn 27.000-den presteerden, is hier uiteraard onmogelijk. Toch is een willekeurige greep uit onze activiteiten de moeite waard Het is bovendien illustratief voor de verscheidenheid en levendigheid van onze onderneming. Gaat u even met mij mee? - de 28-ste keer in successie kreeg Sterovita Melkexport de order voor levering van melk aan de Amerikaanse troepen in Europa. Een half miljoen liter melk per week. - AC Restaurants opende een eerste wegrestaurant aan een Autobahn in Duitsland en een brugwegrestaurant in België bij Barchon. - Miro kon aankondigen dat in de loop van de komende jaren drie vestigingen gerealiseerd gaan worden. - Ostara meldde de vestiging van een nieuw recreatiepark in Groningen. Ons reclamekantoor Ahead kreeg een Amerikaanse onder scheiding voor advertenties van Simon en Alberto. In Wijhe begon deze zomer de bouw van de uitbreiding van de vleesverwerkingsafdeling. - Niet zo lang geleden werd een begin gemaakt met de bouw van de vijfde CadaDfa in Spanje, terwijl de bouw van een distributiecentrum aldaar binnenkort op het programma staat. - De eerste proeffase rond de automatische kassa te Heems kerk werd met succes afgerond. Een tweede fase is thans ingeluid waarbij geëxperimenteerd wordt met een soort gelijke apparatuur van Sweda. Het verschil tussen beide programma's zit hem voornamelijk in de bijbehorende com puterprogramma's. De uitkomsten van de proeven rond de automatisering zullen ook in hoge mate bepalend zijn voor de toekomstige ontwikkeling van onze verkooppunten. Zij zullen zeker hun invloed hebben op de totaliteit van de Nederlandse detailhandel in levensmiddelen. Over onze Nederlandse bezigheden in het afgelopen jaar zijn wij, gezien de omstandigheden, niet ontevreden. De omzet steeg van f 3.394 miljoen in 1976 tot ca. 3.800 miljoen in 1977 (excl. Bi-Lo). Een stijging derhalve van ca. 12,2% (op basis van 53 weken in 1976). Op basis van 52 weken is de stijging plus minus 14,5%. De omzet Bi-Lo was vanaf 22 augustus 1977 f 358 miljoen. De in mijn vorige nieuwjaarsrede voorspelde afname van marktgroei is helaas bewaarheid gebleken, reden waarom vooral onze levensmiddelenbedrijven zich op tal van manieren extra zullen moeten inzetten "om de loop er in te houden". Dat zullen wij onder meer moeten vinden in onze wijze van klantenbenadering, zoals bijvoorbeeld de service, onze pro- duktenvoorlichting, de sfeer en de inrichting van onze winkels en daar, waar de klant dat op prijs stelt, de bediening in plaats van de zelfbediening en waar mogelijk uitbreiding van het aantal vestigingen. - Albert Heijn is dan ook van plan in 1978 zes nieuwe supermarts en één zelfbedieningszaak te openen. - Simon zal een 5-tal SM's ombouwen volgens Simon II formule. - Bij Etos staan 5 nieuwe openingen op het programma. - Bij Alberto eveneens. A.C. Restaurants zal over Nederland, België en Duitsland verspreid verschillende restaurants openen. - Voor CadaDfa staan er voor 1978 9 vestigingen op het programma in de omgeving van Madrid. - Bi-Lo verwacht 8 10 nieuwe vestigingen. Afsluitend zou ik het als volgt willen samenvatten: - grote aandacht en zorg voor de groei en ontwikkeling van onze onderneming in binnen- en buitenland en samen hangend daarmee grote aandacht voor de mensen die daar in werken gebaseerd op de uitgangspunten van ons per soneelbeleid, zoals die in 1977 opnieuw geformuleerd zijn en waarnaar ik in het begin van mijn toespraak al verwees. Overbodig te zeggen dat 't ons niet goed kan gaan als wij wéér dan ook, in onze winkels, restaurants e.d. er niet in slagen onze klanten tevreden te stellen Want die moeten het startpunt en het eindpunt zijn van onze inspanningen. Pès dan gaat het Ahold en ons allen goed. Wanneer wij ons hiervoor blijven inzetten zie ik de toekomst voor ons allen met optimisme tegemoet. Ik wens u oprecht een goed 1978 toe. Zaandam, 2 januari 1978

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 4