0OO ysyp Investering f 60 miljoen Drie bundelingen 00 personeelsblad ahold n.v. Niouwjaarstoespraak 1978 van de heer A. Heijn, president van de Raad van Bestuur van Ahold N.V. "Consumenten moeten het startpunt en het eindpunt zijn van onze inspanningen. Dames en Heren, 1977 kende een aantal mijlpalen: ons 90-jarig bestaan 0 de grote stap over de grenzen. 25 jaar zelfbediening bij Albert Heijn Vooral het tweede was belangrijk voor onze onderneming. Hoewel wij u als onze medewerkers nauwkeurig van het ver loop van de gebeurtenissen op de hoogte hebben gehouden via de Ondernemingsraden en via Flitsen, geef ik toch nog even in vogelvlucht de feiten. In 1971 meldden wij al dat wij het voor ons bedrijf nuttig en nodig achtten ons te oriënteren op het Duitemana. waarom!* Omdat in ons land in verschillende opzichten het verzadi gingspunt in zicht raakte. Dat wil niet zeggen dat wij nu van plan zijn in ons eigen land met de handen in de schoot te gaan zitten. Hier in Nederland zitten n.l. 2 miljoen klanten'en hier hebben wij onze ruim 600 verkooppunten. Hier ligt de levensbron van onze onderneming en die is niet te verplaatsen. Vandaar dat we f 60 miljoen alleen al in Nederland investeren. Wij moeten echter realistisch blijven en niet proberen op te roeien tegen de stroom, waar op andere plaatsen mogelijkheden geboden worden om als het ware met de stroom mee te roeien. De echte interessante groei zien wij sinds enkele jaren buiten de grenzen. Na de eerste aanzet van CadaDia in Spanje werd met het verwerven van Bi-Lo in de Verenigde Staten, een zeer belangrijke stap gezet. Een supermarktketen met grote groei- en winstmogelijkheden. Wij moesten uiteraard ook onze gedachten laten gaan over een aangepaste structuur. Een structuur, waarbij het er vooral op aankomt, dat de binnen- en buitenlandse activiteit en elkaar wel kunnen helpen, maar niet hinderen. Dus gebondenheid, met de mogelijkheid tot onafhankelijkheid. De verhouding tussen onze Nederlandse onderneming en de buitenlandse is een zuster-zuster-verhouding, omdat die het beste aan de zo juist genoemde voorwaarden voldoet. Ik kan mij levendig voorstellen, dat u als Nederlandse werknemers bij dit alles een aantal vraagtekens hebt gezet. U vroeg zich af, en dat zou ik in Uw geval ook gedaan hebben "Wat koop ik daar nou voor. Wat word ik er wijzer van of, andersom geredeneerd, loopt mijn eigen positie hierdoor geen gevaar. Geld en aandacht, die gericht zijn op het buitenland, kunnen niet ook ten goede komen aan Nederland". Toch klopt in ons geval deze redenering niet. Immers, de groeimogelijkheden in het buitenland maken niet alleen onze buitenlandse onderneming, naar wij verwachten, sterker, maar onze totale onderneming. Voeg daarbij de gunstige omstandigheid dat de onderneming waarin wij allen ons brood verdienen, zich bezig houdt met de levensmiddelen distributie. Een tak van detailhandel, die het voordeel heeft dat er altijd door de mens gegeten moet worden. Dat betekent, dat wij werken in een wat minder kwetsbare sector, in een bedrijf, dat door zijn internationale activiteiten, zoals ik dat al eerder heb genoemd, tegen een stootje kan. U zult zich waarschijnlijk kunnen voorstellen, dat deze nieuwe buitenlandse activiteit een extra last op de schouders van de leden van de Raad van Bestuur legt. Teneinde het geheel bestuurbaar te houden, hebben wij dan ook onze hoofden gebogen over een zodanige organisatie van de leiding van onze bedrijven, dat zowel binnen- als buitenland optimaal bestuurd kunnen worden. Vandaar dat ons voor ogen staat om te komen tot een drietal bundelingen, t.w. de groepen detailhandel/produktiebedrijven Nederland, restaurants/recreatie en detailhandel buitenland (Spanje en de Verenigde Staten). De leiding van deze groepen zal rapporteren aan de Raad van Bestuur in haar huidige samenstelling. Het ligt in de bedoeling dat de Raad van Bestuur voor de totaliteit van het concern zich bij haar taak zal laten bijstaan door een kleine staf. Wat behoort er nu in Nederland tot Ahold: Albert Heijn, Simon, Miro, Jobby, Alberto, Ter Huurne, Etos, Verbrumar, AC Retaurants, Ostara en Ahead Adver tising. Uiteraard behoren ook de produktiebedrijven daartoe, zoals Ahold Produktiebedrijven en Grootverbruik, Sterovita Melk- export en Meester Wijhe. Al het werk wordt gedaan door het niet geringe aantal van ruim 27.000 medewerkers, zij het niet allen fulltimers. Wij, en dat wil ik nog eens nadrukkelijk vaststellen, hebben elkaar hard nodig. Wij moeten elkaar vinden in de wens tot

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 3