nisaties berusten onder meer op het gegeven, dat een gedecen traliseerde verantwoordelijkheid meer bevrediging in het werk geeft. Zeker als 't van hoog tot laag doorgevoerd is. Bovendien worden door betere bestuurbaarheid de voorwaarden geschapen om in de toekomst tot betere resultaten te komen. De meeste mensen vinden het prettig een duidelijk eigen verant woordelijkheid te dragen. Uiteraard ieder op zijn terrein en in zijn eigen werkgebied. Ook elders willen we deze decentralisatiegedachte verder doorvoe ren. Zo is er een aanloop om op zeer geleidelijke en beheerste wijze te komen tot meer verantwoordelijkheid en bevoegdheden voor de bedrijfsleiders in de filialen. In het toekomstig distributiegebeuren kan de decentralisatie filosofie ook teruggevonden worden in het plan D'80. Op basis daarvan kunnen we tot kleinere distributie-eenheden komen Als ik het woord automatisering laat vallen, denkt u hier op het hootdkantoor aan de dataroom en de bestelcentrale, maar ook aan de proeven in Heemskerk en Delft. Die proeven verlopen ook voor wat de acceptatie door de klanten betreft, zeer naar wens, hoewel er nog altijd tal van praktijkproblemen zijn die om uitwerking vragen De computertoepassing gaat voort. En dat heeft gevolgen voor de arbeidsplaatsen. Gelukkig ontwikkelt dit proces zich uiterst geleidelijk, waardoor wij het met de grootst mogelijke zorg kunnen begeleiden. Dat stelt ons in staat om persoonlijke problemen voor betrokken werknemers zo goed mogelijk op te vangen. Want, hoewel aan de ene kant automatisering arbeidsplaatsen doet verdwijnen, kan de beweging en de expansie van onze onder neming elders nieuwe arbeidsplaatsen creëren. Arbeidsplaatsen, waarvan achteraf kan blijken, dat ze kwalitatief interessanter zijn dan voorheen. En vergeet u vooral ook niet, dat wij nog altijd in onze onderneming heel wat vacatures hebben, vooral in de filialen. Hoe gek het ook moge klinken, we moeten ons vaak in tal van vreemde bochten wringen om alle functies goed te bezetten Plannen voor 1979 Voor Albert Heijn Supermart B V wil ik voor het komende jaar een 6-tal openingen van ZB-zaken nieuwe formule noemen, als mede de opening van 9 supermarts. Daar staat wel een aantal sluitingen van kleinere en onrendabele zaken tegenover, maar in grote trekken mag toch vastgesteld wor den, dat het filiaalapparaat van Albert Heijn Supermart B V., zij het op bescheiden voet, wordt uitgebreid. Etos gaat 10 filialen openen en Alberto zal haar bestand tot 60 filialen uitbreiden. De opening van ue 11e Miro te Veenendaal staat voor mei op het programma. Wat Simon betreft worden plannen uitgewerkt om door assorti mentsuitbreiding en versterking van de versgroepen beter aan de w.nsen van de consument tegemoet te komen, terwijl ook de win kelsfee" gezelliger zal worden. Lage prijzen alléén zijn niet vol doende meer Voor wat de restaurant- en recreatiegroep betreft, zal in 1979 nadrukkelijk op de ingeslagen weg voortgegaan worden. Door het minderheidsbelang dat verworven wordt in Jacques Borel Catering Nederland zal een begin worden gemaakt met het exploi teren van een voor ons nieuwe markt, die van het eten op het werk. Daarmee zijn we dan letterlijk van alle eetmarkten thuis, n.l. het eten in restaurants, het eten in het bedrijf en het eten thuis. Een ontwikkeling die o.i. goede mogelijkheden biedt. De Levensmiddelenindustrie Ahold heeft een duidelijker eigen ver antwoordelijkheid gekregen. Als gevolg daarvan gaan zij actieve' dan voorheen "de boer op' De eerste resultaten zijn van dien aard dat wij de ontwikkelingen met optimisme tegemoet zien. Daarnaast heeft de toelevering aan horecabedrijven en instellingen sinds jaar en dag onze aandacht gehad, maar we gaan er het komende jaar veel structureler dan tot dusver tegenaan om Albert Heijn Groot verbruik die positie op de markt te geven, die bij ons "kunnen" past. In 1978 is in Spanje 1 CadaDia geopend. Wij hopen in 1979 er nog een aantal te kunnen openen Bi-Lo opende in 1978 negen nieuwe vestigingen en heeft voor 1979 meer dan 5 openingen op het programma. Ondernemingsraad Deskundigheid, samenwerking, begrip voor elkaar en vertrouwen in elkaar, dat zijn sleutelbegrippen die het succes voor de toekomst bepalen. Ik wil dan ook afsluiten met een korte beschouwing over het instituut, waarin met name die samenwerking gestalte krijgt, n.l. de Ondernemingsraad De OR stond meer dan ooit in de politieke belangstelling. Er kwam, zoals u weet, een wetsontwerp, dat begin oktober van het afge lopen jaar door de Tweede Kamer werd aanvaard. Alvorens het wet wordt, moet het nog door de Eerste Kamer besproken en aan genomen worden. De nieuwe wet wordt, heel in het kort gezegd, veranderd op het gebied van samenstelling van de OR, wijze van overleg, de be voegdheden van de OR, de rechtsbescherming van de gekozen leden en het beroepsrecht. Bij het hoofdstuk over de samenstelling van de OR kwam heel duidelijk de vraag aan de orde, in hoeverre de leiding van een on derneming, de directeur dus, lid van de OR zou kunnen zijn. In het nieuwe wetsontwerp is het zo geregeld, dat dit niet het geval is De OR kiest zijn eigen voorzitter. Er zijn gelukkig een aantal moge lijkheden geschapen tot overleg tussen de OR en de directie. Maar het komt er toch op neer, dat de OR een veel grotere zelfstandig heid dan tot dusver krijgt, gedeeltelijk in adviserende zin en gedeel telijk in meebeslissende zin. Voordat het wetsontwerp in de Tweede Kamer behandeld en aan vaard werd, heeft Ahold haar mening uitgesproken over de plaats en de functie van de OR Deze is gepubliceerd in een intentie verklaring van de Raad van Bestuur Eén van de uitgangspunten van de Raad van Bestuur is, dat zij de OR beschouwt als het overlegorgaan bij uitstek tussen de directie en medewerkers. De nieuwe wet kan daar verandering in brengen, doordat de OR als zelfstandig lichaam functioneert. Daardoor kan de door ons zo be langrijk geachte overlegfunctie in gedrang komen Gelukkig zijn er door de wetgever in dit verband tevens andere overlegmogelijk- heden gecreëerd via overlegvergaderingen. De Raad van Bestuur pleit ervoor om van deze mogelijkheden gebruik te maken. Onder die voorwaarden zijn wij van mening, dat de OR nieuwe stijl mee kan helpen om de problemen die wij de komende jaren zullen tegenkomen, op te lossen. Ik begon mijn toespraak met een wens voor een voorspoedig 1979. Gezien het accent, dat ik leg op uw begrip als voorwaarde voor een voorspoedig voortbestaan van onze onderneming, zou ik u daarbij ook nog veel inzicht en wijsheid willen toewensen. Zaandam, 2 januari 1979

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 2