Simon dit jaar onder één formule Marvelo en Albro bakkerijen leveren graag aan "eigen huis" Drs. J. J. van der Burg: J. M. K. Niks: pagina 6 FLITSEN Simon heeft zich in 1978 intensief bezig gehouden met het voornemen om de verschillende winkelformules die tot dusver onder deze naam werden gehanteerd, uit te bouwen tot één sterke Simon-food-formule. Deze vernieuwde opzet zal binnenkort bij het publiek worden geïntroduceerd, dat daarbij tevens van een aantal bijzonder aantrek kelijke voordelen zal kunnen profiteren. Ziehier het belangrijkste nieuws van '78 en '79 uit het Simon-kamp, waarover de heer drs. J. J. van der Burg de scepter zwaait als lid van de Divisiedirectie Detail handel Nederland van Ahold, naast enkele andere win kelwerkmaatschappijen die onder hem ressorteren en die overigens allemaal een eigen directeur hebben. Sinds Simon (de Wit) door Ahold werd overgenomen, is er onder deze naam geëxperimenteerd met nieuwe win- kelvormen. Met de bedoeling om naast de aloude, sterke Albert Heijn-formule ook een sterke Simon- formule te vinden. Simon ging de discount-toer op: een kleiner assortiment, eenvoudiger winkels, lagere prijzen. Bekendheid kregen ook de S-discounts, terwijl in enkele supermarkten ervaring werd opgedaan met het samen werken met concessionarissen voor de versafdelingen. legpuzzel Dit alles heeft zijn nut gehad in de ontwikkeling naar de doelstelling die men voor ogen had. „De fase dat we onze aandacht moesten verdelen kan nu bijna worden afgesloten", aldus de heer Van der Burg. "We zijn nu zover, dat we de verschillende onderdelen van de leg puzzel in elkaar kunnen passen tot één geheel. Er komt één Simon-formule, die naar verwachting sterker zal zijn dan de som der delen. Een Simon-nieuwe stijl belangrijke uitbreiding van het assortiment met min stens 200 artikelen, nadrukkelijk lage prijzen, verster king van de versgroepen, inspelen op plaatselijke en regionale omstandigheden enzovoort". Hoe gaat die Simon-nieuwe-stijl er uitzien Een aanwijzing is misschien dat de Simon-winkels nieuwe stijl zich vooral zullen toespitsen op de eigen schappen van de gezellige buurtwinkels. De opper vlakte en vestigingsplaatsen van de meeste Simons bieden daartoe goede mogelijkheden. versterking positie Uit het gesprek met de heer Ahlqvist van AHSM (zie daarvoor elders in dit nummer) blijkt, dat ook hij veel ziet in vernieuwing van de buurtwinkelfunctie. Gaan AH en Simon, wat die sector betreft, een beetje op dezelfde toer? De heer Van der Burg: "Nou, de buurtwinkel-filosofie is niet een typische AH- of Simonfilosofie, het is een Ahold-concept. Ik denk, dat Simon daarbij gezien de aard en de omvang van het grootste deel van z'n 112 filialen een zeer grote bijdrage kan leveren. Hetgeen uiteraard helemaal niet wil zeggen, dat Albert Heijn- winkels van ongeveer dezelfde omvang niet ook een prachtige buurtfunctie zullen kunnen vervullen. De beide formules zullen elkaar (op dit gebied) dan ook best eens overlappen, ja, maar daar is niets op tegen. We vullen elkaar aan," aldus de heer drs. Van der Burg. Overigens heeft Simon het in het afgelopen jaar hele maal niet slecht gedaan. Drs L. Coren, Directeur Economische Zaken, kon ten tijde van het schrijven van deze inter views uiteraard nog niet beschikken over vol doende gegevens om inhoud te geven aan zijn interview. Flitsen zal de heer Coren echter interviewen rond het uitkomen van het jaarverslag, wanneer er voldoende cijfers en feiten bekend zijn. Miro Pratend over Miro, neemt ook de heer C. Govers direc teur van de winkelwerkmaatschappijen Miro en Jobby, aan het gesprek deel. "De tegenwerking die we enkele jaren geleden nog vaak ondervonden bij het realiseren van onze plannen voor het vestigen van Miro's, is op z'n retour. Er is sprake van een verandering in de opinie: het publiek hadden we natuurlijk al ldng mee, maar nu gaan ook meer en meer gemeentebesturen en middenstanders inzien, dat elke flinke plaats winkels nodig heeft voor consumenten uit de wijde omgeving Dat zegt de heer C. Govers en hij voegt er aan toe: "Die doorbraak in het denken is begonnen ten tijde van de vestiging van een Miro in Zutphen in 1977". Veenendaal In het centrum van Veenendaal, met een zeer leven dige middenstand, komt in mei a.s. een Miro gereed die een bijzonder en voor Nederland uniek snufje zal hebben: een parkeercapaciteit voor honderden auto's onder het gebouw en daar staan ook de boodschappen- karretjes waarmee men op een elektrisch aangedreven rolpad "vanzelf" naar boven kan gaan. Zijn de inkopen gedaan, dan kan men met een ander rolpad weer naar de auto terug en het karretje gewoon achterlaten. Kan het nóg gemakkelijker, zo vraag je je af. Veenendaal krijgt nog een andere primeur: de eerste Miro met een verse vis-afdeling, een volledig assorti ment verse, gerookte en gebakken vis. overrompelend De heer Govers vertelt voorts, dat de Miro's in het afgelopen jaar de modische activiteiten sterk hebben uitgebreid, vooral in de verkoop van confectie en bon- neterie. "De resultaten blijken overrompelend goed. Ik ver wacht in '79 een verdubbeling van de omzet in deze sec tor", aldus de Miro-directeur, die ook zegt, dat in dit winkeltype met z'n grote ruimte veel mogelijkheden tot experimenteren bestaan. Dat leidt ook wel eens tot af stoting van activiteiten, zoals bijvoorbeeld de verkoop van schoenen in een aantal vestigingen. Dat experimenteren gebeurt overigens vooral in de Miro bij Beek (L), die binnen een jaar geheel opnieuw werd 'gestyleerd'. Verder werd hier het assortiment uitgebreid (vooral in de non-food sfeer en met specialistische arti kelen) en werden andere vormen van presentatie uit geprobeerd. Ook werd in de Miro's een nieuw kassasysteem in gevoerd. Jobby Over de Jobby's tenslotte zegt de heer Govers, dat deze winkels (8 in getal) het niet gemakkelijk hebben in de hevige concurrentiestrijd om de gunst van de doe-het- zelvers. De omzet was vorig jaar hoger, maar de sterke kostenstijgingen konden niet geheel worden opge vangen. Alberto Sterke concurrentie ondervonden ook de 58 Alberto- (drank) winkels, die zelf belangrijk hebben bijgedragen aan de doorbraak van lage prijzen voor merkartikelen, maar de laatste jaren worden geconfronteerd met het feit dat ook veel 'traditionele slijters' op de lage prijzen- toer gaan. Niettemin heeft Alberto in '78 opnieuw een aanmerkelijk beter resultaat behaald dan in het vooraf gaande jaar en dat is mede te danken aan het leggen van accenten op meer aspecten dan alleen de lage prijzen, zoals goede kwaliteit, evenwichtig assortiment, geen nee-verkoop, goede bereikbaarheid en betrouwbaar heid. Op die weg zal in '79 worden voortgegaan, terwijl er door de strenge selectie van mogelijke vestigings- punten meer een geleidelijke dan een grote expansie kan worden verwacht. Etos Deze cosmetica-keten daarentegen denkt juist wel aan een versnelde expansie door nieuwe vestigingen 10 in 1979, waardoor het totaal aantal filialen zal stijgen tot 65. Het afgelopen jaar stond in het teken van een verdere verfijning van de formule. Zo werd de reeks be kende cosmeticamerken, die parallel wordt geïmpor teerd, verder uitgebreid. De omzet steeg ook in het afgelopen jaar aanzienlijk. Nettomarkten (12 in getal nu) hadden een wat lagere omzet dan in 1977, hetgeen voornamelijk veroorzaakt werd door de stagnerende marktontwikkeling in de harde discount- sector, terwijl er geen nieuwe Nettomarkten werden geopend, integendeel: de vestiging in Groningen moest worden gesloten wegens beëindiging van het huur contract. Bij de vestiging in Enschede kwam een par keergarage voor ruim 300 auto's. „Een enthousiaste groep medewerkers die met fantasie de concurrentie be strijdt en een grote groep van trouwe klanten heeft", aldus de heer Van der Burg. Toko Ondanks (of dankzij het slechte zomerweer heeft deze unieke loot aan de Ahold-stam (44 kampwinkels, waar van 1 in België en 1 in Duitsland) een bevredigend jaar achter de rug: de omzet was 10 pet. hoger. De leiding werd versterkt: thans zijn de heren M. M. Koster en J. de Vries gezamenlijk verantwoordelijk voor de Toko organisatie. Ter Huurne De grenswinkel bij Haaksbergen, heeft haar omzet kun nen handhaven. Het parkeerterrein werd vergroot en er kwam een overdekt, verwarmd terras met 112 zitplaat- Marvelo, de kruidenierswarenfabriek in Zaandam en de Albro Bakkerijen in Tilburg en Zwanenburg rekenen dit jaar weer op een kleine groei in de afzet aan de winkelbedrijven, die binnen Ahold bestaan. En de heer J. M. K. Niks, één der drie directeuren van de Levens middelenindustrie Ahold B.V., waaronder Marvelo en Albro Bakkerijen ressorteren, zou met dat resultaat in 1979 bijzonder gelukkig zijn. "In 1978", vertelt hij, "is de afzet aan de Detailhandels- groep op de planning achtergebleven. De afzet aan der den nam daarentegen aanzienlijk toe en overtrof zelfs ruimschoots de geplande hoeveelheid. Aangezien de De- tailhandelsgroep echter de belangrijkste afnemer van Marvelo en de Albro Bakkerijen is en altijd zal blijven, kan de afzet aan derden (die in 1978 verdubbelde) een tegenvallende afzet aan de Detailhandelsgroep niet vol doende compenseren. Nu de reorganisatie in de Detailhandelsgroep en in de Levensmiddelenindustrie Ahold B.V. achter de rug is, verwacht hij, dat de wisselwerking tussen beide weer zal verbeteren. Gelukkig zijn alle betrokkenen zich van het belang van deze goede wisselwerking bewust en zijn wij hard bezig om te zorgen dat 1979 een beter jaar wordt, voor wat betreft de afzet aan de Detailhandelsgroep door Marvelo en de Albro Bakkerijen. Dit laatste is ook een voorwaarde om de uitvoering van onze vele plannen te kunnen rechtvaardigen. Marvelo En die plannen zijn er genoeg, er wordt zelfs al enkele jaren hard aan de uitvoering ervan gewerkt. De belang rijkste in 1978, wat Marvelo betreft: de ontbijtkoeklijn in Zaandam werd overgebracht naar de Albro Bakkerij in Tilburg, de produktie van limonade, advocaat en grutterswaren werd gestopt, er werd een nieuwe wijnlijn in gebruik genomen met een capaciteit van 10.000 fles sen per uur, het AH-chocoIademerk Delicata en de AH- thee werden opnieuw geïntroduceerd, de Dik-voor- mekaar-drop (een geheel nieuw merk) werd zo'n door slaand succes, dat de produktiecapaciteit ontoereikend bleek. Ook voor '79 zijn er weer tal van plannen zoals: start met de uitvoering van het renovatieplan, dat met name voor koffie zeer belangrijk zal zijn; er komt op de plaats van de oude limonade- en advocaat fabriek een nieuwe koffiebranderij en voor de opslag van de ruwe bonen wordt een geheel nieuw silopark gebouwd. Voorts zal de dropfabriek aanzienlijk worden verbeterd en uitgebreid. Het totaal aan investeringen zal dit jaar zo'n 8 a 10 miljoen gulden bedragen. Tevens zal er com mercieel aan de weg getimmerd worden met o.a. de her introductie van enkele oude merken en de introductie van enkele nieuwe. Albro Bakkerijen Ook bij Albro gebeurde in het afgelopen jaar weer veel, zoals: de ingebruikneming van een nieuwe ontbijtkoek- lijn in Tilburg (één der modernste van Nederland, met een capaciteit van ca. 3 miljoen kg per jaar), de capaci teit voor de produktie van diepvriesgebak werd ver dubbeld en de cake-lijn werd gemechaniseerd. In Zwa nenburg werd de gebak- en banketproduktie verbeterd en werd begonnen met de levering aan warm-brood- boetieks. Ook werden diverse nieuwe produkten gelan ceerd. In verdere uitbreidingen en verbeteringen zal ook dit jaar weer fors worden geïnvesteerd: zo'n 4 miljoen gulden in Tilburg en Zwanenburg samen. Ook al niet niks Albert Heijn Grootverbruik Albert Heijn Grootverbruik, eveneens deel uitmakend van de Levensmiddelenindustrie Ahold, gaat een zeer enerverend jaar tegemoet, zo vertelt de heer Niks verder. In december 1978 werd de groep Protestants-Christe lijke Ziekenhuizen als klant verkregen. Deze groep van 127 ziekenhuizen, verpleeg- en bejaardentehuizen be tekent een aanzienlijke omzettoename voor Albert Heijn Grootverbruik. Aangezien Albert Heijn Groot verbruik reeds met capaciteitsproblemen kampte, zal het nu definitief uit zijn jasje barsten. In samenwerking met de Distributie-organisatie is een tijdelijke oplossing gevonden. In begin 1979 zal echter het besluit over een nieuwe locatie voor Albert Heijn Grootverbruik geno men worden. Tevens staat de overgang naar een volledig nieuw computersysteem voor de deur. Deze overschakeling en de geplande verhuizing beteke nen voor de relatief kleine organisatie van Albert Heijn Grootverbruik met 70 mensen een compleet bord vol. Gelukkig is de tweede helft van 1978 het management van Albert Heijn Grootverbruik weer volledig op sterkte gebracht, zodat Albert Heijn Grootverbruik de genoem de problemen aan zal kunnen.

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 6