AHSM-directeur F. I. Ahlqvist: Grote verwachtingen van nieuw buurtwinkel- concept R. Zwartendijk: Meester Wij he gaat in de export F. W. I. Lachotzki: Hoge druk-management in België Dynamische ontwikkelingen in restaurant- en recreatiegroep FLITSEN pagina 5 De heer F.I. Ahlqvist, directeur van Albert Heyn Supermarts [AHSM] en in die functie tevens lid van de Divisiedirectie Detailhandel Nederland van Ahold, heeft hoge verwachtingen van het nieuwe buurtwinkel-concept, dat Ahold in het afgelopen jaar tot uitvoering heeft gebracht. "Wij hebben onze aandacht de laatste jaren vooral gericht op de grote supermarts met een zeer uitgebreid assortiment en de shop-in-the-shop-for- mule. Misschien zijn de kleinere buurtwinkels daardoor wel een beetje 'in de verdrukking' gekomen, ook al omdat er door gebrek aan medewerking van gemeentebesturen vaak onvol doende mogelijkheden waren om die winkels zodanig te vernieuwen en/'of uit te breiden, dat zij weer rendabel konden worden gemaakt. Als gevolg daarvan zijn er in de afgelopen tien a vijftien jaar nogal wat buurtwinkels gesloten. Jammer, want we zijn altijd van mening geweest, dat deze filialen - zowel in de stadswijken als in de grotere dorpen - een bijzonder nuttige functie vervullen", aldus de heer Ahlqvist. belangrijke rol De AHSM-directeur constateert evenwel een her nieuwde belangstelling bij de gemeentelijke autori teiten voor het leefbaar houden (of leefbaarder maken) van wijken, die door allerlei oorzaken dreigen te verpauperen. "Wel, die hernieuwde belangstelling hebben wij ook", zegt de heer Ahlqvist. "Wij hebben een nieuw buurtwinkel-concept ontwikkeld, met mi nimum-eisen waaraan zo'n winkel moet voldoen om enerzijds aantrekkelijk voor de buurt te zijn en anderzijds rendabel te kunnen draaien. Die eisen betreffen met name de oppervlakte (350 a 500 m2), het minimum-assortiment (rond 2.000 artikelen), het aantal potentiële klanten in de omgeving en de bereikbaarheid voor de toelevering van de produk- ten". Een mooi voorbeeld van 'de ideale buurtwinkel' noemt de directeur die in de Amsterdamse Vijzelstraat (waarover in Flitsen van oktober geschreven werd). Zo zijn er meer plannen, niet alleen in de hoofdstad, maar ook in diverse andere steden en grotere dorpen in Nederland. "De buurtwinkel zal in de nabije toekomst in het AHSM- gebeuren opnieuw een belangrijke rol kunnen gaan spelen, mits voldoende medewerking van de gemeentebesturen kan worden verkregen". filialen-promotie Ook in het voorbije 1978 heeft AHSM weer elke dag opnieuw moeten vechten om de gunst van de consument. "En dat is goed gelukt", zegt de heer Ahlqvist: "de omzet in volume is met ruim 5 pet toegenomen en die in geld met rond 7 pet (waarvan slechts ca. 1.2 pet toegeschreven kan worden aan prijsstijgingen). Dat is in belangrijke mate te danken aan de grote inzet, die alle medewerkers hebben getoond, maar ook aan het daarmee samenhangend feit, dat we op verschillende afdelingen een duidelijke verster king aan het bereiken zijn, zowel kwantitatief als kwalitatief. Onder meer via de opleidingspro gramma's zijn meer en meer bedrijfsleiders in staat te functioneren met meer beslissingsmoge lijkheden en dus met meer verantwoordelijkheid", aldus de AHSM-directeur, die in dit verband best wil 'loslaten', dat er in het kader van de decentralisatie al zeer behoorlijke geldbedragen beschikbaar zijn voor -wat hij noemt- individuele filialen-promotie. "De bedrijfsleiders die daaraan meedoen, kunnen dat geld naar eigen inzicht besteden, uiteraard alleen maar als er gedegen plannen aan ten grondslag liggen en er een goede kans op vergroting van het rendement is. De eerste resultaten zijn zeer hoopgevend en zo zullen we geleidelijk doorgaan met het inschakelen van meer filialen en meer geld voor deze plaatselijke en/of regionale promotie-activiteiten". verkoopruimte Een -over het geheel genomen- tevreden directeur dus, die bovendien signaleert dat er in het afgelopen jaar weer zes nieuwe filialen bijgekomen zijn en dat er in het zojuist begonnen nieuwe jaar zeker zo'n tien nieuwe winkels geopend zullen worden. Uiteraard staan daar ook sluitingen tegenover, deels omdat ze te klein zijn om de AHSM- formule over te brengen deels omdat ze door nieuwe vestigingen worden vervangen. De totale bruto verkoopruimte is in 1978 evenwel toegenomen met 6469 m2 (totaal 372 winkels). In 1979 zal daar naar verwachting rond 5200 m2 bijkomen. Een ander vermeldenswaardig feit is natuurlijk, dat de vers-vlees-organisatie vorig jaar in het directoraat van de heer Ahlqvist is ondergebracht. "Hoewel de problemen met de centrale slagerijen nog lang niet allemaal zijn opgelost, denk ik, dat zowel de medewerkers als de leiding van deze bedrijven het gevoel hebben dat we de problemen door een gemeenschappelijke aanpak meester kunnen worden. We zijn nu al duidelijk op de goede weg", zo besluit de heer Ahlqvist. Ahold's vleeswarenfabriek Meester W(jhe gaat niet alleen aan derden in Nederland leveren, maar er zyn daarnaast ook exportplannen. Verwacht wordt, dat over 5 jaar ongeveer een kwart van de omzet buiten Ahold kan worden afgezet. Dit vernamen we van de heer R. Zwartendijk, die nu ruim 1 jaar in dienst van Ahold is en naast de heren P.C. Vink (personeelszaken, financiën, stafafdelingen) en J.M.K. Niks(Marvelo, Albro en AHGV) directeur is van de Levensmiddelenindus trie Ahold bv, speciaal belast met Meester Wijhe, Sterovita en Holland Food Products v/h Hermeti- ca, werkmaatschappijen, die overigens allemaal ook een eigen directie hebben. Meester Wijhe 'dekt' momenteel zo'n 55 pet van de Ahold-behoefte aan vleeswaren en daarmee draait zij op volle toeren. Hoewel dit produktiebe- drijf uiteraard niet alle soorten vleeswaren kan leveren, die in de Ahold-winkels worden verkocht (specialiteiten bijvoorbeeld, die worden geïmpor teerd of waar anderen gewoon beter in zijn), liggen er toch nog grote uitbreidingsmogelijkheden. Waarom dan tóch de voorgenomen leveringen aan derden? De heer Zwartendijk: "Wel, in het kader van de nieuwe organisatiestructuur binnen Ahold, waarin sprake is van meer decentralisatie en een grotere zelfstandigheid voor de diverse werkmaatschappij en, zijn de mogelijkheden om ook op een 'lager niveau' ondernemer te zijn, eveneens vergroot. Die kans willen we aangrijpen. En ik vind, dat je dan ook een échte ondernemer moet zijn en je je niet moet beperken tot het streven om de afzet in eigen huis elk jaar een stuk groter te krijgen. Natuurlijk hopen we dat wel en schenken we daar ook aandacht aan, maar daarnaast zien we mogelijkheden om een aantal van onze kwaliteitsprodukten ook elders af te zetten. Voor wat de export betreft vinden de eerste De overname van tien wegrestaurants [w.o. één met motel] van Jacques Borel in België en de 40-procent deelneming in Jacques Borel Catering Nederland, ziehier de twee belangrijkste nieuwsfei ten van de Restaurant- en Recreatiegroep Ahold uit 1978. Een bijzonder dynamische ontwikkeling, die zich overigens niet alleen in de restaurantsector voordeed, want de recreatiesector boekte eveneens enkele hoge scores: het gereedkomen van het nieuwe vakantiepark 't Strandheem bij Opende [Groningen] en de uitbreiding van het bungalow park 't Wolfsven bij Mierlo [Noord-Brabant] met 100 bungalows, een zwembad en een tennisbaan. Het is de heer Fred W.I. Lachotzki, die als directeur van de R&R-groep leiding geeft aan deze ontwikkelingen, waarvan de poot die Ahold nu binnen de deur van het groeiende cateringbedrijf heeft, wel. de meest opmerkelijke is. Hierbij gaat het immers om een geheel nieuwe activiteit, die de bedoeling heeft de invloed op het consumptiepa troon 'compleet' te maken: naast de winkels (eten thuis) en de restaurants (eten buitenshuis) nu ook de catering (eten bij het werk, in bedrijfskantines e.d.). Ahold zit nu op alle sectoren waar gegeten wordt. Alleen een keten van haringstalletjes ontbreekt nog, zou je kunnen zeggen... Over de deelname in Jacques Borel Catering Nederland wordt geschreven op pagina 2-3 van dit nummer van Flitsen, zodat we hier willen volstaan met nog even te herhalen, dat Borel oorspronkelijk begonnen is en groot geworden is met de catering, zowel in België als in Frankrijk en Spanje, en op die groeiende sector nu in Nederland al een tweede plaats bezet met een jaaromzet van ca. 12 miljoen gulden. x De heer Lachotzki: "Heeft Borel op catering-ge bied een uitstekende naam, op het terrein van de wegrestaurant-activiteiten in België lag de zaak iets minder positief. Misschien omdat men dacht ook in die sector 'catering' te kunnen bedrijven. Een wegrestaurant is echter geen bedrijfskantine". De tien wegrestaurants die (op vijf lokaties) van Jacques Borel in België zijn overgenomen, verei sten dan ook een enorme dosis hoge druk management om de bedrijven weer goed te laten lopen. "Er zijn vijf wegrestaurantmanagers klaargestoomd om dat karwei te klaren, het personeel moest opnieuw worden ingewerkt, de naam Borel moest worden vervangen door AC Relais, de hele sfeer en aankleding dienden volkomen te worden veranderd, enzovoorts-enzo voorts, een gigantische operatie, je kan wel zeggen, dat er binnen één jaar tien vrijwel volkomen nieuwe bedrijven moesten worden opgebouwd. Maar daarmee hadden we al ervaring opgedaan in het AC Motel Leuven, dat (een jaar eerder) eveneens van een heel nieuwe image moest worden voorzien". De heer Lachotzki lijkt voor wat de ombouw betreft niet ontevreden. De omgebouwde voorma lige Borel-restaurants draaiden in het afgelopen jaar reeds 15 pet omzet meer. de eerder bestaande vestigingen in België zelfs 25 pet (Leuven) en 30 pet (Barchon-Luik). Voor de volledigheid: de AC Raststiitte Brohltal in Duitsland boekte een omzet stijging van zo'n 27 pet. De restaurant-poot van Ahold maakt een flinke groei door vooral in het buitenland, maar ook over de omzetontwikkelingen in Nederland mag niet leveranties reeds plaats naar West-Duitsland en België en zijn de eerste contacten gelegd in Groot Britannië. Daar komt bij, dat we de ambitie hebben - zoals eveneens in '78 het geval was - per jaar teminste 5 pet in volume te groeien en het is wel zeker dat we die groei niet jaar-in-jaar-uit binnen Ahold alleen kunnen verwezenlijken. Zie hier de belangrijkste redenen waarom we onze vleugels ook buiten Ahold willen gaan uitslaan". Die beoogde omzetstijging van minimaal 5 pet per jaar betekent in vijf jaar een groei van tegen de 30 pet (gecumuleerd) en dit houdt in, dat er tijdig maatregelen moeten worden genomen om die groei ook te kunnen opvangen. Wel, er is een vijfjaren plan, in het kader waarvan in '79 zo'n 4,8 miljoen gulden zal worden geïnvesteerd. Nadat in het afgelopen jaar al een nieuwe uitbeenafdeling van 1.800 m2 gereed kwam, zal er dit jaar weer een nieuwe hal van die omvang in gebruik worden genomen, nu ten behoeve van de zouterij. "Bovendien", zo zegt de heer Zwartendijk, "zijn we continue bezig met vernieuwing en uitbreiding van ons assortiment, vooral ook in de ambachtelij ke sfeer. Het spreekt vanzelf, dat mét die uitbreiding der activiteiten ook een gestage groei van het personeelsbestand gepaard zal gaan. Natuurlijk kreeg Sterovita ook in '78 weer het contract voor de levering van melk aan de Amerikaanse militairen- in Europa, zoals nu al zo'n dertig jaar het geval is. Tóch zijn er wat meer zorgen en wel als gevolg van de forse koopkracht daling van de dollar voor de in Europa wonende Amerikaanse en Canadese gezinnen. Dit heeft voor Sterovita tot omzetdaling geleid. Desondanks zijn de resultaten over 1978 niet onbevredigend. Dit dankzij een zeer efficiënt werken van onze mensen in Dordrecht en door een scherpe inkoop. De vooruitzichten voor 1979 zijn sterk afhankelijk van het herstel van de dollarkoers. De nieuwe produktiehal in Dordrecht (850 m2) wordt begin dit jaar in gebruik genomen. Holland Food Products is de voortzetting van Hermetica met het doel om produkten van Ahold Produktiebedrijven en van derden te exporteren. In het afgelopen jaar zijn er vele nieuwe activitei ten geweest en het is de bedoeling ook in 1979 met de ontwikkeling van deze handelsonderneming verder te gaan. "De belangrijkste twee nieuwe activiteiten in 1978 zijn geweest het begin van de export naar de Bi-Lo-keten in Amerika en het begin van een regelmatige export naar een aantal landen in West-Afrika. Over beide afzetgebieden kan pas in de loop van 1979 nauwkeurig geïnformeerd worden, gezien het feit dat wij nog zoekende zijn naar definitieve assortimenten, die voor beide afzetkanalen sterk van elkaar zullen verschillen. Nieuwe aktiviteiten voor 1979 hebben o.m. betrekking op Japan, Canada en een aantal Westeüropese markten." worden geklaagd. De kostenstijgingen baren ech ter wel zorgen. De experimenten met de Crêperies Pan Pan (één in de Amsterdamse Kalverstraat en één aan de Oudegracht in Utrecht) verlopen nog niet helemaal naar wens, vooral die in Utrecht. Dit jaar zal dan ook bekeken moeten worden of en zo ja, in welke vorm hiermee zal worden doorgegaan. Plannen? Lachotzki: "Natuurlijk, we blijven zoe ken naar nieuwe mogelijkheden. Zo zal er in Nederweert aan de overkant van de weg een tweede vestiging komen, die in verband met de enorme drukke vakantiepiek alleen 's zomers open zal zijn. En in België gaan we samen met Esso een benzinepomp exploiteren bij het voormalige Borel- restaurant in Bièrge. Maar voor het overige moeten we in '79 onze aandacht met name op de kostenbewaking richten". Dit gold in zekere zin al voor de recreatiegroep Ostara. "Deze groep is eveneens volwassen gewor den en moet rustig expanderen, luidt nu de boodschap. Overigens zijn in deze sector de expansiemogelijkheden veel beperkter door de grote oppervlakte die je voor één vakantiepark nodig hebt".

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 5