Basis wordt in eerste negen maanden 1979 gelegd MANAGEMENT-TEAM Signalement Simon nieuwe stijl FLITSEN pagina 3 (Vervolg van pagina 1) Wat betekent die nieuwe aanpak in wezen voor de consument. Dat begint al met de eerste kennismaking. Het uiterlyk van de zaak dus. Het enigszins steriele blauwrood image wordt vervangen door het woordbeeld Simon, gecombineerd met een hart. Een merkbeeld, dat by wyze van proef reeds een aantal zaken gedurende het afgelopen jaar met succes gemarkeerd heeft en dat men nu over de hele linie gaat gebruiken. De kleurstelling is warm; het letterbeeld in geel uitgevoerd, het hart rood. Daar mee al direkt het karakter symbolise rend dat de Simon-zaken tegenover hun klanten zullen moeten gaan uitstralen. Gestreefd wordt n.l. naar een sfeer, die omschreven kan worden als menselijk, warm, of - noem het - gezellig. Een sfeer, die ogenschijnlijk voor de hand ligt en die stoelt op het feit, dat men zich bij Simon realiseert uitgespro ken buurtwinkels te exploiteren. Win kels die niet alleen wat de plaats betreft, maar ook wat de "beleving" betreft, dicht bij het gezin behoren te staan. Of anders gezegd: men moet daar als het ware even op zijn pantoffels heen kunnen lopen en alles kunnen kopen wat zo dag in dag uit in een huishouding nodig is. Bovendien moet de klant het gezellig en prettig vinden om naar die winkel toe te gaan op dezelfde wijze, zoals dat ook vroeger het geval was, toen de winkel op de hoek naast zijn normale functie nog een soort trefpunt was. Vandaar dus dat bewuste streven naar die sfeer, die men onder meer probeert te bereiken door een uitgekiende kleurstelling, waarbij de vlakken in geel en beige gehouden worden en waarbij verschillende warme tinten toegepast worden voor de lij'nde- coraties. O.m. door luifels en waar nodig, door verlaagde verlichting wordt plafondver laging gesuggereerd, die de intimiteit bevordert. Het is zeker niet de bedoeling de filialen van de eerste tot de laatste steen te verbouwen. De beoogde effekten zullen met eenvoudige hulpmiddelen worden bereikt, waardoor het projekt niet alleen financieel verantwoord blijft, maar waardoor bovendien de winkels niet te lang uit de roulatie hoeven te zijn. assortiment Het assortiment is zo mogelijk nog een belangrijker faktor in het bepalen van het nagestreefde bedrijfskarakter. Bij de samenstelling daarvan heeft eens te meer het uitgangspunt gegolden, dat de winkel direkt op de levensmiddelen behoeften of, zeg het liever, op de behoeften van keukenkast of dressoir (om eens een ouderwets woord te noe men) afgestemd dient te zijn. De keus moet daarbij ruimer zijn dan tot dusver. Zo zal het assortiment van de kleine zelfbedieningszaken door de bank ge nomen van 650 naar 850 onderdelen groeien en van de middelgrote SM's van 1100 naar 1750. Teneinde het karakter van de goedkope kwaliteitskruidenier gestalte te geven, zullen een aantal accentverschuivingen binnen het assortiment plaatsvinden. Vanzelfsprekend blijven de sterke merkartikelen op het schap. Maar daar aan worden andere merken en een aantal eigen Simon-merken toegevoegd. Ook de presentatie krijgt een ander accent, doordat de toegevoegde en eigen Simon-merken meer aandacht in de winkel krijgen. Deze toegevoegde mer ken zullen belangrijk bijdragen tot het goedkope prijsimage. Naast het eigen koffiemerk, dat een facelift onderging, gaat Simon de serie boterhambeleg (strooi- en smeerbaar) onder eigen merk brengen en zal binnen het zoetwaren assortiment een markante dropserie het beeld van Simon verster ken. Daarnaast worden er nog enkele leuke verrassingen aan het assortiment toegevoegd. Volgens Simon betekent het begrip familiewinkel of buurtwinkel dat naast de droge kruidenierswaren in iedere zaak zuivel, aardappelen, hardfruit, diepvries, brood, vleeswaren, verse kip voorradig moeten zijn. Daarnaast zullen in de grotere zaken, indien mogelijk warm brood, vleeswaren, aardappelen, groenten en fruit en vlees in bediening over de toonbank gaan. inspiratie Een all-round assortiment van deze tijd. Van alle markten thuis was Simon de Wit, die in het jaar "Simon nieuwe stijl" zijn 112e veijaardag viert, eigenlijk altijd al. Dat heeft men zich opnieuw gerealiseerd bij de voorbereidingen van het afgelopen jaar. Simon de Wit deed het vroeger nog niet zo gek. Simon stelde zich in het verleden echter te bescheiden op, waardoor de pluspunten niet vol doende over het voetlicht kwamen. Althans, dat is de mening van het managementteam, dat nu bijna een jaar gewerkt en gesleuteld heeft aan een hernieuwde start van het bedrijf. Een nieuwe start, die nodig was, omdat de huidige formule aan vernieuwing toe is. De inspirerende plannen zijn getoond en bieden voldoende kansen om tot een succes gemaakt te wuiden. Maar, zo meent de Simon-leiding, het zal niet vanzelf kunnen gaan. Er moet geknokt worden, wil men wat verdienen. En er moet verdiend worden, wil de vaart er in blijven. Men is zich tevens duidelijk bewust dat dat verdienen in de winkels moet gebeu ren; dat die taak in eerste instantie bij de bedrijfsleiders en hun medewerkers zal liggen. Vandaar dat het nuttig en nodig blijkt deze funktionarissen een grotere eigen verantwoordelijkheid te geven en ook een grotere mogelijkheid om hun "stem uit de praktijk" te laten doorklin ken bij de beleidsvorming. En dat geldt vooral voor de bedrijfslei ders van de ZB-zaken. De kleinere eenheden, die als het ware als partiza nen de strijd moeten voeren tegen de vaak grootschalige concurrentie. Eigen lijk een groep apart, die de nodige bewegingsvrijheid moet hebben om alert te kunnen blijven reageren. Er zal een duidelijker onderscheid gemaakt wor den tussen ZB- en het SM-beleid, Vandaar ook de beslissing de ZB-groep binnen de organisatie een eigen "baas" te geven. Een funktionaris, die binnen de totaliteit speciaal voor de belangen van de ZB-groep zal kunnen opkomen. Van links naar rechts: J. A. van Brake!, Th. van Duimen, T. J. v. d. Laan, J. J. v. d. Burg, L. Ph. Groeneveld, A. J. Smit. Het management team, dat nu bijna een jaar bouwde en voorbe reidingen trof voor een hernieuw de start, bestaat uit de heren Drs.J.J. van der Burg - algemeen directeur, J.A. van Brakel - di recteur merchandising, L.Ph. Groeneveld - hoofd personeelsza ken, Th. van Duimen - directeur filialen (operations), T.J. van der Laan - hoofd verkoop en Drs.A.J. Smit - controler. merchandising De heer J.A. van Brakel - direc teur merchandising, is een oud gediende bij Simon. In 1961 kwam hij al bij Simon de Wit, nadat hij eerst verschillende funkties in de luchtvaart had gehad. Hij begon als bedrijfslei der Centraal Magazijn en Expe ditie, werd hoofd Inkoop, een funktie die eigenlijk een mer chandising funktie was; m.a.w. een combinatie van de in- en verkoopfunktie, die opnieuw bij Simon werd ingevoerd. Medio 1970 werd J.A. van Brakel directeur merchandising Simon; in 1974 ging hij over naar de Centrale Inkoop Ahold. Hij is dus nu weer terug "op honk". "Toen ik dezer dagen tussen oude papieren zocht, vond ik nog mijn identiteitsbewijzen uit 1973. Ik kan deze nu onveranderd op nieuw gebruiken", aldus de heer Van Brakel, die blij is dat hij met zoveel medewerkers uit de oude ploeg de schouders er onder kan zetten en die vol vertrouwen is dat in deze kleine ongecompliceerde organisatie slagvaardig en daar door succesvol geopereerd zal kunnen worden. personeelszaken L.Ph. Groeneveld - hoofd perso neelszaken, kwam in 1972 bij Ahold, nadat hij voordien bij Philips gewerkt had. In begin 1978 kreeg hij een funktie als hoofd personeelszaken bij Simon. Hij is van mening dat de nieuwe Simon-formule, waarbij een veel meer persoonlijke inbreng van de medewerkers verwacht wordt dan tot dusver, de weg opent naar succes. De hedendaagse mens met zijn hedendaagse opleiding komt op deze wijze veel beter tot zijn recht. Dit tot voordeel van hemzelf en tot voordeel van de onderneming, waarvoor hij zich inzet. operations Th. van Duimen - direkteur filialen (operations), kan met recht een pionier genoemd wor den, al was het dan in de Albert Heijn-sfeer. Hij bemande "als bediende" de eerste ZB-winkel van Albert Heijn in Schiedam en hij is dus letterlijk op de onderste sport begonnen. Na een tussenspel in de West en nadat hij na zijn terugkomst verschillende funkties bij Ahold vervuld had, werd hij eind 1972 benoemd tot directeur filialen van Simon. Hij vindt het mo ment, waarop de nieuwe aanpak van start gaat, goed gekozen. "Dit is precies wat Simon nodig heeft." verkoop T.J. van der Laan - hoofd ver koop, stamt ook uit de Simon de Wit-gelederen. Hij werkte daar al in 1955, o.m. als merchandi sing manager. De heer Van der Laan is duidelijk ook een man, die weet wat hij wil. Van het begin af aan, zelfs voordat hij nog in dienst trad van Simon de Wit, stond hem al voor ogen inkoper te willen zijn. Een funktie, die hij o.m. als merchandiser waar heeft gemaakt. Begin 1978 werd hij benoemd tot hoofd verkoop, ver koopbevordering en publiciteit van Simon. De heer Van der Laan gelooft in het merchandi sing systeem, waarbij in- en ver koop in één hand zijn, zeker als het gaat om een kleine organisa tie als Simon. Daardoor ontstaat een slagvaardig apparaat. controle Drs.A.J. Smit - controler, was aanvankelijk geïnteresseerd in de techniek, maar legde zich later op de economie toe. Na zijn dienst tijd in Suriname was hij eerst een vijftal jaren in een uitgeverij werkzaam, voordat hij bij Ahold in dienst kwam. Sinds 1977 is hij controler bij Simon. In de moder ne onderneming spelen de cijfers een grote rol. Weliswaar is er binnen de Simon-organisatie nog veel plaats voor goed ouderwets koopmanschap; de cijfermatige benadering, waarbij onomstote lijk wordt vastgesteld of men al dan niet met een filiaal of met de gehele onderneming op de goede weg is, is evenmin onmisbaar. Nu er naar gestreefd wordt de be drijfsleiders ook meer bij de financiële doelstellingen te be trekken, met budgetten e.d., is het z.i. niet anders dan logisch dat de bedrijfsleider ook méér eigen initiatief zal kunnen tonen.

Personeelsbladen | 1979 | | pagina 3